Odbrojavaju se minute do nestanka kisika: “Moramo se pripremiti za najgore”

Autor:

FILE PHOTO: The Titan submersible, operated by OceanGate Expeditions to explore the wreckage of the sunken SS Titanic off the coast of Newfoundland, dives in an undated photograph.  OceanGate Expeditions/Handout via REUTERS  NO RESALES. NO ARCHIVES. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY./File Photo Photo: OCEANGATE EXPEDITIONS/REUTERS

OCEANGATE EXPEDITIONS/REUTERS

Podmornici Titan s petero putnika kojoj se u potrazi za olupinom Titanica u nedjelju izgubio svaki trag, ne prijeti samo nedostatak zraka, nego i gubitak električne energije koja igra ključnu ulogu u kontroli razine kisika i ugljičnog dioksida, upozorili su stručnjaci.

U četvrtak oko 13 sati mediji su podsjetili kako se uskoro , prema procjenama eksperata, očekuje nestanak kisika u podmornici.
“Situacija nije dobra i moramo se pripremiti za najgore”, izjavio je umirovljeni kontraadmiral Chris Parry za Sky News.

Prema njegovim riječima, šanse za preživljavanje posade Titana u ovom trenutku “iznenađujuće su male”.

Nestanak kisika nije jedina opasnost za posadu. Kako razina kisika pada, udio ugljičnog dioksida koji udišu oni koji su unutra će rasti, uzrokujući potencijalno kobne posljedice.

“Kako se razina ugljičnog dioksida povećava, on postaje postaje poput plina za anesteziju”, upozorio je dr. Ken Ledez, stručnjak za hiperbaričnu medicinu za BBC.

Hipotermija – kad tijelo postaje previše hladno da bi moglo funkcionirati – još je jedan rizik, ističu eksperti.

Potraga za malom podmornicom ušla je u ključnu fazu, navode.

Istraživač podmorja dr. David Gallo vjeruje da bi bilo potrebno čudo za spašavanje zarobljenih u Titanu, ali ipak je optimističan.

On je za emisiju Good Morning Britain na ITV-u rekao da su zvukovi koji dolaze iz podmorja “vjerodostojni i ponavljaju se”, što znači da spasilački timovi moraju pretpostaviti da dolaze iz podmornice i brzo krenuti kako bi je locirali.

“Moramo u ovom trenutku, pretpostaviti da je to podmornica i brzo ga locirati te poslati robote da potvrde da je podmornica tamo”, rekao je.

“Moraju biti potpuno spremni kao da je to podmornica,  da bi je locirali i izvukli na površinu – potrebni su sati”, zaključio je.

Odbrojavanje do nestanka kisika

Podmornica Titan veličine kombija, kojom upravlja američka tvrtka OceanGate Expeditions, počela se spuštati u nedjelju u 8 sati ujutro po lokalnom vremenu. Izgubila je kontakt s brodom za podršku nakon što se približila najpoznatijoj olupini na svijetu u sjevernom Atlantiku.

Titan je bio opremljen s 96 sati kisika, prema tvrtki, što znači da će se spremnici kisika vjerojatno isprazniti u četvrtak u jutarnjim satima. No koliko dugo će im potrajati kisik ovisi o različitim čimbenicima poput toga je li podmornica još u funkciji i koliko su mirni putnici u njoj.

Odbrojavanje do nestanka kisika je samo hipotetski rok pod pretpostavkom da je nestalo plovilo još uvijek netaknuto, a ne zarobljeno ili oštećeno u velikim dubinama ili blizu morskog dna.

Drama se odvijala u ledenim vodama kod istočne obale Kanade gdje je britanski luksuzni brod Titanik udario u santu leda i potonuo na svom prvom putovanju 1912. godine, kada je poginulo više od 1500 ljudi.

Olupina Titanika leži na morskom dnu na dubini od otprilike 3810 metara, oko 1450 kilometara istočno od Cape Coda u Massachusettsu i 644 kilometara južno od St. John’sa u Newfoundlandu.

Titan je prevozio svog pilota i još četiri osobe na morskom izletu do brodoloma u turističkoj avanturi koju OceanGate naplaćuje 250.000 dolara po osobi.

Među putnicima su britanski milijarder i avanturist Hamish Harding (58), kao i poslovni magnat rođen u Pakistanu Shahzada Dawood (48) sa svojim 19-godišnjim sinom Sulemanom, obojica su britanski državljani.

U podmornici su i francuski oceanograf i vodeći stručnjak za Titanik, 77-godišnji Paul-Henri Nargeolet te Stockton Rush, osnivač i izvršni direktor OceanGatea.

Čak i kad bi uspjeli locirati Titan, njegovo vađenje predstavljalo bi velike logističke izazove.

Kad bi se podmornica sama uspjela vratiti na površinu, bilo bi je teško uočiti na golemom otvorenom moru. Može se otvoriti samo izvana pa putnici ne bi mogli izaći bez nečije pomoći.

Ako se Titan nalazi na dnu oceana, spašavanje bi bilo još teže zbog golemog pritiska i potpunog mraka na toj dubini. Stručnjak za Titanic Tim Maltin rekao je da bi bilo “gotovo nemoguće izvršiti spašavanje podmornice” na morskom dnu.

Novo obraćanje američke obalne straže: “Putnici imaju ograničen broj obroka…”

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.