Uvjerljiva manjina iznajmljivača obiteljskog smještaja nije ove turističke sezone osjetila veći novčani gubitak, dok svi ostali, njih gotovo 95 posto, trpe smanjenje rezervacija u odnosu na prošlu godinu, pokazala je anketa Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Broj rezervacija pao je usprkos tome što su cijene smanjene i za trećinu. Trećini anketiranih rezervacija su pale više od 80 posto, a 90 posto bilježi i otkaze rezervacija, u srpnju i kolovozu i do 60 posto.
Veći dio iznajmljivača financijsku štetu dosad procjenjuje do pedeset tisuća kuna 50.000 kuna, dok bi se šteta u cijeloj sezoni mogla i udvostručiti. Samo šest posto iznajmljivača kaže da nemaju značajnije financijske gubitke.
Zbog svega toga, čak dvije trećine ispitanika kažu kako im je egzistencija sada “ugrožena ili znatno ugrožena”. Dvadeset posto njih trebalo bi odgoditi otplaćivanje kredita, a mnogi i novi kredit kako bi preživjeli.
Među anketiranim pružateljima usluga, trećina su umirovljenici, a dvjema trećinama je bez tih prihoda znatno ugrožena ili ugrožena egzistencija. Oko 20 posto ih ima potrebu za moratorijem postojećeg kredita, a sličan broj treba i novi kredit za opstanak do iduće sezone.
Gotovo trećina anketiranih ima pad rezervacija veći od 80 posto, a 90 posto ih bilježi i otkaze rezervacija, s tim da je za srpanj i kolovoz udio otkazanih rezervacija najvećim dijelom do 60 posto. Pretrpljena financijska šteta u prvih šest mjeseci ove godine za najveći se dio iznajmljivača kreće do 50.000 kuna, dok se za iduća tri mjeseca ta procjena penje na 100.000 kuna. Samo 6 posto ih je odgovorilo da nemaju značajnije financijske gubitke.
Među anketiranim pružateljima usluga, trećina su umirovljenici, a dvjema trećinama je sada znatno ugrožena ili ugrožena egzistencija. Oko 20 posto ih ima potrebu za moratorijem postojećeg kredita, a sličan broj treba i novi kredit za opstanak do iduće sezone. Nešto više od polovine ispitanih izjavilo je kako su im mjere vlade “donekle ili znatno pomogle”.
U HGK zaključuju da je “obiteljski smještaj izuzetno pogođen sektor turizma o kojemu ovisi egzistencija gotovo 110.000 obitelji i koji je od neprocjenjive važnosti za poslovanje brojnih popratnih tvrtki i obrta”.
Više od polovice ispitanika (53 posto) izjavljuje kako su im mjere Vlade RH donekle ili znatno pomogle, dok je mjere lokalnih i županijskih tijela koristilo svega 18 posto privatnih iznajmljivača. Iz HGK poručuju kako bi zbog povezanosti obiteljskog smještaja s nizom drugih djelatnosti bilo nužno donijeti dodatne mjere pomoći iznajmljivačima.
Komentari