Damir Vanđelić, donedavni predsjednik Nadzornog odbora Ine i ravnatelj Fonda za obnovu za novi je broj Nacionala progovorio o dokumentu o povratu upravljačkih prava u Ini, koji je predao, kaže, Plenkoviću još 2019. godine.
Damir Vanđelić u izjavi za Nacional složio se s nužnošću da Hrvatska vrati kontrolu nad Inom. Vanđelić je podsjetio da MOL ima značajne benefite od sklapanja dodatka dioničarskom ugovoru iz 2009. koji je sklopljen temeljem kaznenog djela, od konsolidacije Ine u poslovnim knjigama MOL-a iako mađarska kompanija nije većinski vlasnik Ine, pa do prava upravljanja kompanijom i izdvajanja plinskog poslovanja iz Ine. „Sve to je išlo u korist Mađarima. Vjerujem, a mnogi me odvjetnici u to uvjeravaju, da je najbolji način da domaći sudovi temeljem pravomoćne presude Sanaderu i Hernádiju taj ugovor proglase ništetnim. Jer ovdje je riječ o kaznenom djelu, a ne o trgovačkoj arbitraži. Kada se to učini, onda će i vrijednost Ine za MOL dobiti posve drugu dimenziju. Naime, vjerujem da je renacionalizaciju Ine moguće izvršiti jedino otkupom dionica iz mađarskog portfelja“, tvrdi Vanđelić.
On dodaje da Mađari i Hrvati imaju jako puno zajedničkih tema, posebno iz energetskog sektora, koje bi ih trebale motivirati da sjednu za isti stol i razgovaraju o modalitetima suradnje, posebno uzevši u obzir činjenicu da mađarska država posredno ima visok stupanj kontrole nad poslovanjem MOL-a.
Ideja o renacionalizaciji Ine, koju je prošloga tjedna iznio bivši direktor Ine i naftni stručnjak Davor Štern, posve je realna i izvediva ako bi se oko toga jače angažirali Državno odvjetništvo RH, Županijski sud u Zagrebu i premijer i ako postoji politička volja Vlade da se to učini, kategorički tvrdi i Nacionalov izvor koji je godinama aktivno uključen u rješavanje pitanja Ine i sukoba s MOL-om.
Isti izvor tvrdi da prošlogodišnja pravomoćna presuda Vrhovnog suda bivšem premijeru Ivi Sanaderu i čelnom čovjeku MOL-a Zsoltu Hernádiju za koruptivne aktivnosti vezane uz nelegalno prepuštanje upravljačkih prava u Ini mađarskom MOL-u daju temelj za sve daljnje aktivnosti. No veliko je pitanje, tvrdi naš izvor, postoji li doista čvrsta volja premijera Andreja Plenkovića da hrvatska vlada posegne za tim mjerama i da zaštiti državni interes u Ini. „Do sada je nismo vidjeli“, zaključio je isti izvor.
VIŠE PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA
Komentari