POSEBNI PROGRAM Nakon fijaska rada pod nadzorom, Beroš smislio novi model za mlade liječnike

Autor:

Robert Anic/PIXSELL

Nakon neuspjelog pokušaja da se mlade liječnike obveže da nakon fakulteta jednu godinu odrade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, od čega je ministar Beroš krajem 2022. odustao zbog revolta koji je mjera izazvala među mladim liječnicima, Ministarstvo zdravstva izlazi s novim modelom.

U javnu raspravu ovih dana ući će novi pravilnik o programu mjera za mlade liječnike, prema kojem će se svježe diplomirani studenti medicine, umjesto rada pod nadzorom, moći odlučiti za dvogodišnji program. Moći će raditi u raznim dijelovima zdravstvenog sustava, od primarne zdravstvene zaštite, obiteljske medicine, hitne službe, do zavoda javnog zdravstva. Najavljeno je to na konferenciji o komunikacijama u zdravstvu MedMed 2024. održanoj u Grožnjanu.

Program neće biti obavezan, a liječnik će ga moći napustiti u svakom trenutku i odlučiti se za neki drugi oblik rada u sustavu, piše Novi list.

Nakon što diplomira i dobije licencu za rad, liječnik se može javiti na natječaj za rad u struci, natječaj za specijalizaciju, za rad pod nadzorom ili, što je najnovija opcija, za rad u turističkoj ambulanti odnosno timu doma zdravlja za pružanje zdravstvene zaštite turistima.

VELIKA PROMJENA Stižu novi timovi hitne pomoći: Medicinske sestre i tehničari imat će ovlasti liječnika

“Mladima je smetala obveza koju bi imali da smo uveli jednogodišnji rad u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Zato smo prilagodili sustav, da bude fleksibilniji za one koji u njega ulaze. Tako ova mjera neće biti obvezna, već će to biti set mjera od kojih osoba koja uđe u program može imati brojne beneficije”, objašnjava Martina Bogut Barić, glavna savjetnica ministra zdravstva.

Moći će mijenjati radno mjesto

U program će se moći uključiti svi liječnici koji su diplomirali u posljednjih pet godina i nove generacije studenata. Po isteku prvih šest mjeseci mladi liječnik dobivat će tako određeni broj bodova koji će mu se kasnije vrednovati na natječaju za specijalizaciju. Nakon šest mjeseci moći će mijenjati radno mjesto, odnosno zdravstvenu djelatnost koju je izabrao, i nastaviti raditi u nekoj drugoj. Sljedećih šest mjeseci donijet će mu nove bodove i novu mogućnost promjene mjesta rada.  Istodobno će moći u svakom trenutku napustiti i prijaviti se na natječaj za specijalizaciju ili neko drugo radno mjesto.

STIŽE NOVI PRAVILNIK Liječnici će vozače prijavljivati policiji: S ovom tegobama više ne smiju za volan!

Dok je u programu, radno mjesto neće moći mijenjati prema svojim željama, već prema tome gdje ima slobodnog mjesta, odnosno potrebe u sustavu, a moći će mijenjati i lokaciju rada, ističe Bogut Barić.

Puna plaća, staž i konzultacije starijih kolega

Mladi liječnik će u sklopu ovog programa imati punu plaću prema uredbi o koeficijentima, a na raspolaganju će mu biti konzultacije starijih kolega. To će biti nekoliko liječnika specijalista koji su duže u sustavu te će dobiti financijsku stimulaciju za pružanje podrške mlađim kolegama. Program, kako najavljuju iz resornog ministarstva, donosi i mogućnost plaćene edukacije,

“Mladi liječnik tako ne mora ispuniti sve elemente prijave kao da se javlja na puni natječaj, a bit će u radnom odnosu, ići će mu staž, dobit će plaću i bit će fleksibilniji nego da je na fiksnom radnom mjestu. Nakon što mu isteknu 24 mjeseca, ili prije toga, opet se može javiti gdje hoće”, ističe Bogut Barić.

Pravilnik će u javno savjetovanje prema najavama ministarstva ući ovih dana, a ujesen bi trebao biti donesen. Primjenjivat će se od početka 2025. godine. Paralelno će se mijenjati i pravilnik o prijemu specijalizanata, jer će se u njega ugraditi bodovanje prema programu rada mladih liječnika.

Kako bi se program realizirao u ministarstvu planiraju oformiti posebnu jedinicu za ljudske resurse, rekla je savjetnica ministra Beroša.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.