POSEBNA UPUTNICA Većina pacijenata ne zna za ovo pravo koje im može spasiti život

Autor:

Pixabay

Mnogi vjerojatno ne znaju za Zakon o zaštiti prava pacijenata koji omogućuje drugo stručno mišljenje.

“Pacijent ima uvijek pravo tražiti drugo stručno mišljenje o svome zdravstvenom stanju, sukladno odredbi članka 8. stavka 1. ovoga Zakona. Drugo stručno mišljenje iz stavka 1. ovoga članka, pacijentu je, na usmeni ili pisani zahtjev, obvezan dati svaki zdravstveni radnik visoke stručne spreme i odgovarajuće specijalizacije, koji nije sudjelovao u izravnom pružanju određenog oblika zdravstvene usluge pacijentu iz članka 9. ovoga Zakona”, piše ondje.

Također spomenuti članak 8. istog Zakona kaže ukratko da pacijent ima pravo biti potpuno obaviješten o svome zdravstvenom stanju i ishodu liječenja, preporučenim pregledima i zahvatima, prednostima i rizicima njihovog obavljanja ili neobavljanja te planiranim datumima za njihovo obavljanje, svom pravu na odlučivanje o preporučenim postupcima, o daljnjem tijeku pružanja zdravstvene zaštite, preporučenom načinu života i pravima iz zdravstvenoga osiguranja.

Pravo na drugo mišljenje

Kako se navodi na stranicama Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata “pravo na drugo mišljenje omogućava pacijentima da zatraže i dobiju stručnu procjenu svoga zdravstvenog stanja od strane doktora medicine koji nije direktno uključen u pružanje zdravstvene usluge koju su prethodno primili”. To pravo pacijent ostvaruje na vlastiti zahtjev, a zdravstvena ustanova dužna je pružiti informacije o dostupnim stručnjacima koji mogu dati drugo mišljenje​​. Pravo se odnosi na zdravstvene ustanove koje imaju ugovore sa HZZO-om.

NIJE TO NAŠ POSAO Provjerili smo što je pošlo po zlu s Beroševim ‘brzim’ onkološkim uputnicama

“Puno pacijenata ne zna za to svoje pravo”, rekao je za N1 Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu, krovne organizacije udruga pacijenata u Hrvatskoj.

Također kaže da drugo stručno mišljenje liječnika ovisi o kojoj dijagnozi se radi i o kojoj mogućnosti liječenja.

“Što je manje mogućnosti liječenja, ljudi češće posežu za drugim mišljenjem. No tada najčešće idu kod privatnog liječnika pa plaćaju takve preglede, a za mogućnost da unutar javnog zdravstvenog sustava dobiju drugo mišljenje mnogi ne znaju”, kaže Belina.

UŽARENO U SABORU Plenković predstavio novu ministricu zdravstva. Oporba ga izrešetala, a ni on im nije ostao dužan

Uputnicu daje liječnik opće prakse

On napominje da postoji posebna uputnica za drugo stručno mišljenje koju treba zatražiti od svoga liječnika opće prakse. Rok za narudžbu na pregled za drugo mišljenje je 90 dana, a pregled potom treba obaviti unutar 180 dana od narudžbe.
Kada dobijete uputnicu sve ostalo ide normalnim tijekom. Morate se najprije naručiti za pregled za drugo mišljenje. To obično ide relativno brzo, ali također ovisi i o dijagnozi i mogućnosti liječenja”, ističe Belina.

Drugo mišljenje, dodaje, najčešće traže pacijenti u slučaju onokoloških i rijetkih bolesti ili sumnje na iste, ali i kod nekih kroničnih bolesti.

“Danas postoji više terapijskih opcija tako da nije loše obratiti se za drugo mišljenje ako pacijent nije siguran je li ono što mu je prvo rečeno i preporučeno najbolje za njega ili ako nema dobar odgovor na već započeto liječenje. U tim slučajevima poželjno je zatražiti drugo mišljenje”, preporučuje predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.