Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac u četvrtak je govorio o novom paketu poreznih izmjena, koji između ostalog uključuje uvođenje poreza na nekretnine transformacijom poreza na kuće na odmor, kao i uređivanje poreznog tretmana dugoročnog i kratkoročnog najma. Te najave za nacional.hr u petak su komentirali Damir Bakić i Radimir Čačić.
U svojoj izjavi nakon sjednice Vlade, Primorac je rekao da je već ranije definirana ambicija Vlade u pogledu povećanja pravednosti poreznog sustava i postupnog prebacivanja tereta oporezivanja s rada na imovinu, u ovom slučaju nekretnina, u smjeru čega su išle i porezne izmjene koje su na snagu stupile početkom ove godine.
Kako je ranije najavljivao, porez na kuće za odmor treba transformirati i to će se u novom paketu poreznih izmjena i učiniti – uvođenjem poreza na nekretnine.
Saborski zastupnik Možemo!, Damir Bakić, ističe kako njegova stranka duže vremena dosljedno zagovara porez na vlasništvo nad nekretninama, odnosno na višak nekretninskog bogatstva. Dodaje kako je to nužno i sada.
“Uvođenje poreza na vlasništvo nad nekretninama neophodno je kako bi se uravnotežilo oporezivanje rada s jedne strane, potrošnje kroz pdv i imovine kroz ovakav način oporezivanja. Takva vrsta poreza je potrebna zbog ravnoteže te tri kategorije, jer je sada disbalans”, kazao je Bakić te upozorio da je postojeće stanje i generiralo rast cijena nekretnina.
“Ne samo da je utjecalo na rast cijena, nego je poticalo i spekulativno ulaganje u nekretnine. Pokazalo se da je to, naime, investicija čiji se prinos multiplicirao najbrže od svih legalnih poslova, bez poreznog tretmana”, ustvrdio je saborski zastupnik.
Bakić ističe kako je teško govoriti o novom prijedlogu poreznih izmjena, s obzirom na to da nisu poznati detalji.
Porezni tretman kratkoročnog najma – porezna oaza
“Iz ovoga što smo dosad čuli, čini se kako je intencija da takva vrsta oporezivanja priguši rast kratkoročnog turističkog najma, odnosno apartmanizaciju, što ima smisla. No, ne znamo kakav efekt će polučiti i hoće li biti provedivo u praksi”, zaključio je Damir Bakić te ponovio kako Možemo! već dugo vremena zagovara slično.
“Mi smo još u predizbornoj kampanji upozoravali da je neophodno intervenirati poreznim sustavom na stambeni kompleks, pa se ništa nije događalo. Osim toga, indikativno je da ljudi iz HDZ-a nipošto nisu pred izbore htjeli spominjati porez na nekretnine, govorili su da je to vrsta avanturizma”, podsjetio je.
Socijalno osjetljivo i progresivno
Bakić kaže i kako je ovakav porezni tretman, odnosno plaćanje paušala imao smisla prije dvadesetak godina, posebno u poraću kad nije bilo druge značajne gospodarske aktivnosti. Sad je, kako tumači, vidljivo da je neadekvatan.
“Porezni tretman kratkoročnog najma bio je porezna oaza i ona je mnogo poticala tu djelatnost. Pravi je stav i pravo pitanje – tko ju je stvorio i njegovao”, upozorava zastupnik Možemo!.
Bakić naglašava kako je vrlo bitno da se oporezivanju nekretnina pristupi s jedne strane socijalno osjetljivo, a s druge strane progresivno.
“Ne možemo jednako tretirati vlasnika apartmana s dva ležaja i vlasnika serije apartmana s nekoliko objekata. U ovom drugom slučaju treba ići progresivno”, zaključuje Bakić te dodaje kako su upravo socijalna osjetljivost i progresivnost bitne pretpostavke ravnoteže.
Čačić: ‘Dođe li do subvencija najma – cijene će otići u nebo’
“Porez na nekretnine imamo, samo u različitim formama. Baš kao i sve druge zemlje koje imaju sređenu svu dokumentaciju i sređene porezne sustave, Hrvatska treba imati porez na nekretnine, i to svakako treba napraviti”, mišljenja je Radimir Čačić, koji dodaje da je pretpostavka za njegovo uvođenje – sređenost čitave dokumentacije koja se odnosi na nekretnine.
Ni Čačić se nije htio upuštati u analize, jer nije vidio čitav prijedlog izmjena, poznato mu je tek ono što je priopćeno javnosti. Podsjeća da je i sam ranije upozoravao na potrebu poreznih izmjena kad je riječ o vlasnicima nekretnina.
“Kad sam govorio o toj temi, u Hrvatskoj je bilo katastrofalno stanje, posebno na jugu. Ima tu i povijesnih okolnosti, a treba reći da da čim su nekretnine vrjednije – tu je i više lova u mutnom. Sad se već vlasnički odnosi i knjige sređuju. Sve se pojednostavljuje zahvaljujući informatičkim sustavima i sve je sazrelo da dobijemo primjerene zakone”, objašnjava Čačić.
No, upozorava i kako su neke druge stvari koje je najavio vladajući HDZ, u dramatičnoj suprotnosti s porezom na nekretnine. Pitali smo ga da se osvrne na najavu ministra financija prema kojoj će se uvođenjem novog poreza smanjiti cijene nekretnina na tržištu.
“Ako stvarno HDZ realizira subvencioniranje najma, što su ranije najavili, cijene nekretnina otići će u nebo. Podsjetio bih da je svojevremeno model poticane stanogradnje srušio cijene stanova, da bi oni onda na to dodali i subvencioniranje anuiteta, što je trajalo punih deset godina. To pak znači direktno dizanje cijene, jer svaki put kad bi trebalo baciti par stotina milijuna na subvencije – cijene su rasle. Ne daj, bože, subvencioniranja najma, jer to onda znači da to ide vlasnicima nekretnina”, kazao je Čačić te ukazao na nelogičnosti.
“S jedne strane vlasnici nekretnina se žele porezno opteretiti, a s druge – najavljuju se subvencije na najam. Sve to pokazuje da nema jasne strategije“, zaključio je Radimir Čačić.
Komentari