POREZNA U AKCIJI Kutleša: Ugostitelji varaju na računima. Zatvorili smo devet lokala

Autor:

29.08.2022., Zagreb - U Ministarstvu financije odrzana je konferencija za medije na kojoj su izjave dali sef Ureda za sprjecavanje pranja novca Ante Bilus, ravnatelj Porezne uprave Bozidar Kutlesa i ministar financija Marko Primorac. 
 Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Porezna uprava ovog je ljeta provela nadzor ugostiteljskih objekata na Jadranu i u Zagrebu. Najčešći prekršaj je, otkrio je šef Porezne Božidar Kutleša, neizdavanje računa.

Nepravilnosti su pronađene u čak 60 posto nadzora. “Moram pojasniti ovih 60 posto. U RH postoji 96 tisuća obveznika fiskalizacije. Nakon analize rizika mi prepoznajemo pet tisuća rizičnih poreznih obveznika, a kod 60 posto od tih 5 tisuća su se zapravo potvrdile neke nepravilnosti. Hoćemo reći, 97 posto i više legalno posluje u RH“, rekao je Kutleša.

Pojasnio je kako se najčešće vara: “Najčešće je neizdavanje računa u pitanju, često je ponuda u pitanju koja kasnije ne bude fiskalizirana, što je najteži porezni prekršaj koji se sankcionira prekršajnim kaznama. Naravno, inspektori su na terenu pojačano, pogotovo tijekom turističke sezone”.

POŠIZILI ZBOG NAPOJNICA Ugostitelji: Moramo imati zaposlenika koji će se baviti samo kontrolom ‘manči’!?

Što je s onima koji izdaju račun, pa ga kasnije storniraju odnosno ponište? “U principu taj račun nije ni izdan, odnosno nije fiskaliziran. Ako nije prošao kroz fiskalizaciju, taj račun je neispravan”, rekao je za RTL Kutleša i dodao da je to najčešći i najteži prekršaj.

“S obzirom na to da je pojačana gospodarska aktivnost, pojačani su i nadzori na obali i otocima i tamo je utvrđen veći broj nepravilnosti kroz ovaj period, no postotak nepravilnosti je zapravo jednak i na kopnu tijekom adventa. Tu se također pojavljuju slične brojke”, istaknuo je.

Bilo je, kaže, i zatvaranja lokala. Ove godine u devet slučajeva. “To je stvarno krajnja mjera. Ako ni jedna mjera ne urodi plodom, onda pečatiramo objekt. Iako nikome ne želimo onemogućiti da radi, želimo da poštuju postojeće propise. Većina toga je bila u Zagrebu“, otkrio je.

Ima li neke procjene kada govorimo o sivoj ekonomiji na ovom području, na ovom tržištu, koliko država nije uprihodila, a mogla bi da je sve bilo po zakonu? “Europska komisija provodi istraživanje PDV jaz, gdje mi vidimo odnos očekivanog prihoda od PDV-a i stvarnog i razlika je 5.8 posto za 2021. godinu. Tu smo uz bok s Danskom, Irskom. Naravno, siva ekonomija postoji i samo dodatnim angažmanom i trudom se drži pod kontrolom.
Ugostitelji se žale da je u sezoni, dok su velike gužve, nemoguće pratiti svaki cent”, otkrio je.

Dodao je da podaci da 97 posto ugostitelja, odnosno svih obveznika fiskalizacije uspijeva poštovati sva pravila, govore u prilog tome da njihov sustav radi jako dobro. “Odaziv je jako dobar i oni koji stvarno žele, mislim da sama fiskalizacija, izdavanje računa nikako ne može biti izgovor”, kazao je.

U akciji ‘Bez računa se ne računa‘, kaže, trenutno je prikupljeno 1.3 milijuna računa. “Akcija još traje do kraja godine. Tek je završen prvi krug i pozivam građane da i dalje igraju, skeniraju”, poručio je za RTL.

“Najveći broj računa je zapravo došao kroz skeniranje. Jedan mali broj računa je prijavljen kao neispravan, manje od dva posto. I ti računi nama ukazuju na neke nepravilnosti na temelju kojih idemo u nadzor”, zaključio je.

‘BEZ RAČUNA SE NE RAČUNA’ Porezna uprava opet nagrađuje skupljanje računa, najveća nagrada 20.000 eura

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.