POREZ NA NEKRETNINE Državna tajnica: ‘Nekoliko je ključnih promjena, nema razloga za strah i zabrinutost’

Autor:

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL, HRT

U Hrvatskom saboru jučer je održana rasprava o predloženim poreznim izmjenama.

Tereza Rogić Lugarić, državna tajnica u Ministarstvu financija, istaknula je u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” da je došlo do nekoliko ključnih promjena u vezi s porezom na nekretnine u odnosu na prvo čitanje prijedloga.

“Prema sadašnjem prijedlogu oporezivat će se i sve nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske, naravno u skladu sa svim zakonskim kriterijima,” poručila je Rogić Lugarić.

Dodala je da je uvedeno oslobođenje za domaćine, odnosno fizičke osobe koje pružaju ugostiteljske usluge prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, a koji te usluge pružaju na adresi svog stalnog stanovanja. Ti će domaćini biti oslobođeni poreza na nekretnine. Također, promijenjena je raspodjela prihoda od poreza na nekretnine, pa će 80 posto tih prihoda pripadati lokalnim proračunima, a 20 posto županijskim.

IZNAJMLJIVAČKE MUKE Glavina: ‘Uveli smo pojam domaćina, ali nikome ništa ne zabranjujemo…’

Porez na dohodak

U vezi s porezom na dohodak, Rogić Lugarić naglasila je da su smanjeni iznosi paušala u odnosu na prvo čitanje. Također je bilo promjena u Zakonu o doprinosima, a ranija olakšica za poslodavce je redefinirana. Istaknula je da su se konzultirali i sa stručnjacima.

“Tako da smo nastojali usvojiti sve one primjedbe koje su nam se činile argumentirane i logične za poboljšanje zakonskih prijedloga,” poručila je. Oporba je, kao i obično, imala i kritike i pohvale. Jedna od kritika odnosila se na navodni popust pod pritiskom izdavača.

NOVI NAMETI Od 2025. brojne izmjene u poreznom sustavu. Ovo su dobitnici i gubitnici

“Pa ne bih sad upotrebljavala izraze, popustila. Mislim, tome zapravo služi i zakonodavni postupak i mi tako na to gledamo. Dakle, zato i postoji prvo čitanje, postoji saborska rasprava, postoje konzultacije sa stručnom javnošću. Ne bih sad voljela upotrebljavati termine, popustila, nego bih, eto, rekla jednostavno da smo sagledali sve primjedbe, prijedloge, svu argumentaciju i da smo u skladu s time nastojali poboljšati ovaj zakonski prijedlog,” odgovorila je.

‘Sadašnji porez je zapravo transformacija poreza na kuće za odmor’

Rogić Lugarić osvrnula se i na reakcije koje je izazvao porez na nekretnine. “U Republici Hrvatskoj postoji tradicionalno vlasništvo nad nekretninama i samim tim Republika Hrvatska dugo zaista nije imala taj sveobuhvatni porez na nekretnine kakav postoji u velikom broju zapadnoeuropskih zemalja. Međutim, dobro ste primijetili, tu zapravo pogotovo u ovom trenutku nema razloga ni za kakav veliki strah ni zabrinutost.

Sadašnji porez je zapravo transformacija poreza na kuće za odmor. Veliki broj građana jednako je i do sada plaćao porez na kuće za odmor. Ovim prijedlogom se zapravo cilja samo na oporezivanje stambenih nekretnina, dakle viška stambenog prostora, pri čemu su izuzete od oporezivanja sve one nekretnine koje služe za dugoročni najam i za stalno stanovanje,” kazala je.

Napomenula je da za mnoge građane neće biti nikakvih promjena.

Poslodavci pozdravljaju prijelaz prema smanjenju poreznog opterećenja na dohodak, dok se porez na imovinu povećava

Glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić istaknuo je da poslodavci pozdravljaju prijelaz prema smanjenju poreznog opterećenja na dohodak, dok se porez na imovinu povećava.

“Iako je to daleko još od idealnog, mi smatramo da bi on trebao biti oporezovan kao i svaki drugi oblik ekonomske aktivnosti, idealno kao rad. Kad pogledate koji je porezni klin na rad, prosječni porezni klin je oko 42,5 posto. Mi smo tu i dalje iznad otprilike 12 članica Europske unije i to su nama mahom konkurentske zemlje na istoku Europe s kojima se natječemo za investicije i za radna mjesta,” naglasio je.

POBUNILA SE HDZ-ova gradonačelnica protiv vladinog poreza na nekretnine: ‘Odlučila sam poduzeti korake…’

Stojić je dodao kako je napravljen prvi korak prema tranziciji, no sada se treba vidjeti koji će biti učinci ovog koraka, a potom i dodatna tranzicija prema smanjenju poreza na dohodak.

“Upravo tako da se dodatno rasterećuje porez na dohodak, a da se postepeno još više opterećuje porez na dohodak od imovine, pa i nekretnina. Kada pogledate, recimo, postojeći prijedlog u kontekstu onoga što imaju mnoge razvijene ekonomije, za pretpostaviti je da kako Hrvatska se bude razvijala u budućnosti, bude postajala snažnija ekonomija, da će i elektoratu biti više u interesu, znači još većem broju građana da bude niži porez na dohodak, a da se suvišak nekretnina zapravo smatra nepotrebnim luksuzom,” poručio je.

‘Dobro je da Ministarstvo predlaže inicijative za snažnije uključivanje građana u tržište kapitala’

Stojić kaže da je možda ostalo “ispod radara”, da se zapravo, s tim radi isto jedna strukturna poruka ljudima da se u nekakvom dužem roku odmiču od investicija u nekretnine.

“I da se zapravo ohrabruju drugi oblici investiranja. Ono što Ministarstvo financija dobro radi je da predlaže inicijative za snažnije uključivanje građana u tržište kapitala, jer tamo su zapravo, pogotovo, ako gledate jedan dulji rok, tamo su prinosi i veći nego što se to radi na nekakvim mjerama”, rekao je glavni ekonomist HUP-a “U mreži Prvog”.

Zaključio je kako cijene nekretnina u Hrvatskoj rastu, no smatra da su te stope u budućnosti neodržive.

NAJAM STANA Cijene sulude, ali u nekim gradovima padaju. Agentica: ‘Izvan Zagreba garsonijere od 600 eura’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.