PORAZNI PODACI Broj prijava spolnog zlostavljanja djece u značajnom porastu

Autor:

Pixabay

Broj prijava spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece te prijava protiv spolne slobode u posljednjih je 11 godina porastao za čak 112 posto, iako žrtve seksualnog nasilja najčešće šute o proživljenom iskustvu, upozorila je u utorak udruga civilnog društva Ženska soba.

Dok je u posljednjih 11 godina prijavljeni kriminal manji za 43 posto, istovremeno je uočljiv porast od 112 posto prijava protiv spolne slobode te prijava spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, kojih je bilo 11.775, rečeno je na predstavljanju analize “Seksualno nasilje u Hrvatskoj 2013.-2023.”

Podaci pokazuju da su najčešće žrtve žene i djeca, prije svega djevojčice i djevojke. Česte su žrtve i osobe s invaliditetom, djeca s teškoćama u razvoju, osobe koje imaju duševne smetnje, LGBTIQ+ zajednica, migrantice, žene i djeca u ratnim sukobima.

Neželjeni seksualni čin moći i kontrole žrtva doživjela su kao prijetnju, poniženje, povredu ili napad. Njegovo neprepoznavanje dovodi do toga da brojna djela seksualnog nasilja ostaju izvan dosega javne osude i pravde, kažu u Ženskoj sobi.

UŽAS U NOVOM ČIČU Ravnateljica i domar osnovne škole u pedofilskom skandalu

Upozoreno je i na elektroničko seksualno nasilje, upoznavanje djece s pornografijom, zadovoljenja pohote pred mlađima od 15 godina, i slično. Ozbiljan je to društveni problem, riječ je o jednom od najtežih kaznenih djela koja se najmanje prijavljuju, upozorava Ženska soba.

“Žrtve najčešće šute. Razlog je mehanizam neprepoznavanja, nevjerovanja i minimaliziranja proživljenog nasilja, odnosno okrivljavanje žrtve”, ocijenila je kooordinatorica Ženske sobe psihologinja Maja Mamula. Taj se obrazac, kaže, primjećuje u radu sa žrtvama kao i nedostatak povjerenja u nadležne institucije.

Preblage su kazne za počinitelje, sudski postupci predugo traju, a žrtve se stigmatiziraju. Nemamo dovoljno rodno-senzitivni pristup, bitan uvjet za prepoznavanje počinitelja i žrtve”, istaknula je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.

EUROPOL UPOZORAVA Raste pedofilski sadržaj na internetu, slike zlostavljanja djece stvara i širi umjetna inteligencija

Zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac ističe da počinitelj mora dobiti odgovarajuću kaznu kako bi žrtva imala satisfakciju. Satisfakcija je žrtve, kaže, bitna ze njezin oporavak, a bitno je razvitii pravosuđe prilagođeno djeci.

“Važno je da dijete ima podršku obitelji, ali je i velika uloga škole i preventivnih programa. No to, nažalost, nije dosptupno svoj djeci i pod istim uvjetima”, upozorila je.

Važnost prevencije naglasila je i državna tajnica u Ministarstvu obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić te upozorila na nedovoljan broj edukacija i kampanja.

NAJVEĆA KAZNA 25 godina zatvora jer je godinama tukao i silovao suprugu, zlostavljao djecu te novorođenče bacio o pod

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.