Napad na Salmana Rushdieja nožem u Sjedinjenim Državama potaknuo je zanimanje javnosti za njegova djela, napose za njegov roman “Sotonski stihovi” objavljen 1988. godine, zbog kojeg mu je prije trideset godina zaprijećeno smrću i kojega je prodaja u subotu porasla.
Zbog te knjige je Iran za njim izdao fetvu 1989. godine.
U subotu poslije podne tri izdanja djela bila su na vrhu liste najprodavanijih knjiga na Amazonu koji prati knjige čija je prodaja najviše porasla u zadnja 24 sata. Na četvrtom mjestu je prvi piščev bestseler “Djeca ponoći”.
Napad koji je zgrozio svjetsku javnost i potaknuo osudu, dogodio se u petak u gradiću u američkoj saveznoj državi New Yorku.
U poznatoj newyorškoj knjižari Strand Bookstore odmah je prodano više njegovih naslova, ne računajući internetsku prodaju.
Na Twitteru su korisnici pozvali na kupnju Rushdiejevih djela u znak solidarnosti s njim.
“Sotonski stihovi” govore o dogodovštinama dvojice Indijaca čiji je zrakoplov na meti terorističkog napada i koji se nađu na plaži u Engleskoj. Prvi poprima obličje arkanđela, a drugi sotone.
Autor u priči daje bludnicama imena žena proroka Muhameda. Usto stvara lik proroka Mahunda koji pod Luciferovim utjecajem priznaje da se mogu štovati i drugi bogovi, osim Alaha, ali poslije uviđa svoju pogrješku.
Salman Rushdie, izboden nožem u vrat i u trbuh, u subotu je primljen u bolnicu u Pennsylvaniji, u teškom stanju.
Komentari