POPOVIC DEBITIRAO POBJEDOM Australija nadvisila Ivankovićevu Kinu

epa11652300 Tony Popovic, head coach of Australia, gives instructions to his players during the Men's World Cup 2026 qualifier match between Australia and China at Adelaide Oval in Adelaide, Australia, 10 October 2024.  EPA/MATT TURNER AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

EPA/MATT TURNER AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT/HINA

Nogometaši Australije svladali su u Adelaideu reprezentaciju Kine sa 3-1 (1-1) u utakmici 3. kola azijskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. i tako došli do prve pobjede, dok je je momčad pod vodstvom Branka Ivankovića doživjela i treći poraz.

Dvoboj na Adelaide Ovalu je dobro počeo za kineske nogometaše, jer su u 20. minuti poveli golom Xie Wennenga. No, pogotkom braniča Lewisa Millera u drugoj minuti sučevog dodatka u prvom dijelu, započeo je preokret Australaca.

U 53. minuti Craig Goodwin je donio prednost domaćoj reprezentaciji, a konačnih 3-1 postavio je Nishan Velupillay u 92. minuti pa je novoizabrani australski izbornik Tony Popovic uspješno započeo svoju eru na klupi “Socceroosa”.

Australija se sa četiri boda probila na treće mjesto ljestvice skupine C azijskih kvalifikacija za SP 2026. na koje će se izravno plasirati prve dvije reprezentacije, dok će treća i četvrta momčad iz svake od tri skupina izboriti nastup u razigravanju. Zasada su ispred Australaca Japan s maksimalnih šest bodova iz dva nastupa te Saudijska Arabija koja je u dvije utakmice osvojila četiri boda.

Četvrti je Bahrein s tri boda, a peta Indonezija sa dva. Kina je na dnu bez bodova, s gol-razlikom 2-12.

Branko Ivanković je kinesku reprezentaciju preuzeo u veljači ove godine, a pod njegovim vodstvom su kineski nogometaši u sedam utakmica ostvarili jednu pobjedu, dvaput su odigrali neodlučeno, a protiv Australije su doživjeli četvrti uzastopan poraz. U tim utakmicama Kinezi su igrali protiv ponajboljih reprezentacija iz Azijske konfederacije (Južna Koreja, Japan, Saudijska Arabija).

Prije nešto više od mjesec dana, u prvom kolu ove kvalifikacijske skupine, reprezentacija Japana je u Saitami s čak 7-0 pobijedila Kinu.