Nacional otkriva detalje poniženja nakon što je premijer rezolutno odbio u državni proračun uvrstiti prijedloge svojih saborskih saveznika Hrvoja Zekanovića i Vesne Vučemilović o finaciranju dokumentacije za stadion u Šibeniku i dvoranu u Našicama
Hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković ponizio je u pregovorima oko proračuna za 2025. godinu pojedine predstavnike vladajuće većine te je grubo i podcjenjivački u samom startu odbio prijedloge zastupnika Hrvatske demokršćanske stranke Hrvoja Zekanovića i nezavisne zastupnice Vesne Vučemilović. Usprkos tome što ih je premijer ponizio te njihovi prijedlozi nisu ni uzeti u razmatranje, i Vesna Vučemilović i Hrvoje Zekanović na kraju su digli ruke za proračun za 2025. koji je prošao s tankom većinom od jednog glasa, odnosno, za proračun je glasalo 76 zastupnika u Saboru. Nacional je od izvora bliskog Vladi i vrhu HDZ-a doznao da su Hrvoje Zekanović i Vesna Vučemilović od premijera Plenkovića zatražili da se iz proračuna za 2025. godinu financira projektna dokumentacija za dva sportska objekta koja su bitna za razvoj s jedne strane Slavonije, a s druge Šibenika. Vesna Vučemilović tražila je od premijera da Vlada financira projektnu dokumentaciju za gradnju rukometne dvorane u Našicama, a Hrvoje Zekanović financiranje projektne dokumentacije za gradnju novog stadiona u Šibeniku.
Kako je rekao Nacionalov izvor, premijer Plenković je tijekom razgovora oko tih prijedloga bio vrlo neugodan prema Zekanoviću i Vesni Vučemilović te je njihove prijedloge odbio pa se slobodno može reći da je Plenković tako ponizio saborske zastupnike koji su ključni za održavanje njegove tanke većine u Hrvatskom saboru. Baš zato nisu jasni razlozi zbog kojih se Plenković odlučio tako ponijeti prema zastupnicima o kojima mu ovisi većina, ali još je manje jasno zašto su nakon takvog premijerova ponašanja i Zekanović i Vesna Vučemilović digli ruku za proračun te ostali dio parlamentarne većine.
Očito je da su procijenili kako im je u ovom trenutku važnije biti u vladajućoj većini pa makar to značilo i trpjeti vrijeđanja i poniženja od predsjednika Vlade i HDZ-a. Zasigurno je jedan od razloga i taj što bi u slučaju da uskrate podršku vladajućoj većini HDZ-a i DP-a, izazvali nove izbore, a malo je vjerojatno da bi na novim izborima Hrvoje Zekanović, a pogotovo Vesna Vučemilović, uspio ponovno ući u Sabor.
Zato i ne treba čuditi što ni Vesna Vučemilović ni Hrvoje Zekanović nisu odgovorili na Nacionalove pozive i poruke poslane kako bismo provjerili navode o ponašanju premijera Plenkovića i odbijanju njihovih zahtjeva. Vesna Vučemilović uopće nije odgovorila ni na poziv ni na poruku u kojoj smo pojasnili zašto trebamo njezin komentar, a još je indikativniji potez zastupnika HDS-a Hrvoja Zekanovića. Nakon što nije odgovorio na poziv, Zekanoviću smo poslali poruku putem WhatsAppa, na koju je nam je odgovorio te je tražio da točno pojasnimo zašto trebamo njegov komentar. Nakon što smo pojasnili da ga trebamo vezano uz projektnu dokumentaciju za novi šibenski stadion i njeno financiranje od države, Zekanović nam se više nije javio te je komunikacija s njegove strane završena. Očito je kako Zekanović ne želi da se previše govori o financiranju projektne dokumentacije za šibenski stadion jer je prije manje od mjesec dana šibensku javnost uvjeravao da će država sigurno financirati projektnu dokumentaciju i da će sredstva za to biti u državnom proračunu.
U tekstu objavljenom na lokalnom portalu Šibenski.hr početkom prosinca, navodi se i sljedeća Zekanovićeva izjava:
“Taj projekt je pokrenut i očekujemo financiranje od Vlade RH, odnosno proračunska sredstva države za izradu projektne dokumentacije. Sredstva su osigurana i taj projekt će se razvijati.”
Zašto je Zekanović to izjavio i zašto je najavio da će država financirati projektnu dokumentaciju, teško je objasniti s obzirom na to da je već tada bilo jasno kako je taj prijedlog grubo odbijen od premijera Plenkovića. Da je Zekanoviću jasno dano do znanja da Vlada neće financirati projektnu dokumentaciju za novi šibenski stadion, vidi se i iz činjenice da saborski zastupnik iz Šibenika čak nije niti podnio amandman kojim bi tražena sredstva naknadno ušla u državni proračun. Ovako je ostalo nejasno kakva će biti budućnost projekta vrijednog 50 milijuna eura, najavljenog u svibnju ove godine.
Nacionalu je Zekanović odbio bilo što reći o odbijenici koju mu je dao Plenković, lako moguće jer je prije par tjedana šibensku javnost uvjeravao da će država sigurno financirati projektnu dokumentaciju
Tom prigodom šibenski gradonačelnik Željko Burić s oduševljenjem je najavio projekt novog stadiona te je napomenuo kako ne postoje administrativne zapreke da projekt izgradnje stadiona započne što prije:
“Stvoreni su za to svi preduvjeti. Riješeni su imovinsko-pravni problemi kao i prostorno-planska regulativa. Također, u ugovoru o privatizaciji HNK-a Šibenik do u detalje je razrađen odnos između gradskih vlasti i kluba. U najkraćem, Grad Šibenik je stopostotni vlasnik stadiona, dok je idućih 30 godina NK Šibenik njegov bezuvjetni korisnik. Što se Grada tiče, već idućeg tjedna formirat ćemo radnu grupu koja će pratiti dinamiku razvoja tog projekta. Također, spremni smo i na prvi sastanak kod ministra turizma i sporta Tončija Glavine budući da u okrilju njegova ministarstva postoje EU fondovi kojima se mogu sufinancirati ulaganja u sport. Jasno, i Grad Šibenik je spreman sufinancirati taj projekt. Na trenutak smo odlutali u mislima i tražili novu lokaciju, međutim, Šubija, kako je nazivaju Funcuti, je tradicija. Ostajemo na Šubićevcu, to je naš identitet i to poštujemo. Nije to priča samo stadiona već i kulturne destinacije u Šibeniku koja će se događati već ove godine. Dobit ćemo i koncertnu markicu, to će biti lokacija za zabavu mladih ljudi i njihovo povezivanje sa sportom, gradom i identitetom.”
Budući da je gradonačelnik Šibenika Željko Burić član HDZ-a, može se očekivati da će se do kraja ove godine projekt pokrenuti s mrtve točke, ali očito je da Vlada i premijer ne dijele to mišljenje. Tvrdi se i da Andrej Plenković nije u najboljim odnosima sa šibenskim gradonačelnikom pa je i to možda jedan od razloga što je odmah u startu odbijen Zekanovićev prijedlog da se iz proračuna financira projektna dokumentacija za novi stadion. Inače, projekt novog stadiona na Šubićevcu predstavljen je nakon što se Šibenik prošloga proljeća vratio u najviši hrvatski nogometni rang, a vlasnik kluba Željko Karajica tada je rekao i nešto više detalja o samom stadionu čija bi cijena trebala biti oko 50 milijuna eura:
“Počeli smo dva, tri mjeseca nakon što smo preuzeli klub, kada nije bilo jasno hoćemo li se vratiti u HNL. Ovo je dugoročni projekt. Stadion je na nivou europskog nogometa i imat će osam tisuća mjesta te će se na njemu moći igrati i europska natjecanja.”
Slična je situacija i u Našicama, gdje je tamošnji rukometni prvoligaš Nexe, koji je godinama najveći konkurent RK-a Zagreb, još 2021. najavio gradnju nove moderne rukometne dvorane koja bi trebala pomoći klubu da napokon napravi završni iskorak prema osvajanju prvog naslova državnog prvaka. Još u rujnu 2021. godine predsjednik RK-a Nexe Josip Ergović najavio je da se kreće u gradnju čak triju dvorana koje bi bile povezane s klubom.
Riječ je radnoj dvorani u Feričancima koja bi koristila korisnicima s područja Općine Feričanci, ali i za razvoj rukometa na tom području, a najavljeno je da će se financirati sredstvima fondova EU-a. U Našicama je u planu i izgradnja manje radne dvorane za treninge koju bi uglavnom koristili sportski klubovi za potrebe svojih mlađih selekcija, a izgradnju će financirati NEXE d.d. Najveća investicija bila bi izgradnja NEXE Arene, moderne sportske dvorane u stilu arene, kapaciteta 4000 sjedećih mjesta, koja bi pružala mogućnost održavanja natjecanja na najvišoj razini. Izgradnju bi tvrtka NEXE zajednički financirala s Gradom Našicama i Osječko- baranjskom županijom te državnim sredstvima.
Projekt novog stadiona u Šibeniku zaživio je nakon ulaska tamošnjeg kluba u najviši rang hrvatskog nogometa. Stadion je vrijedan 50 milijuna eura, a trebao bi imati mjesta za 8000 gledatelja
No čini se da je i u ovom slučaju sve stalo samo na najavama te da Vlada Andreja Plenkovića, koja se voli hvaliti da ulaže velika sredstva u Slavoniju kako bi se vratilo što više iseljenog stanovništva, nije prihvatila zahtjev da se sredstva za projektnu dokumentaciju financiraju iz Državnog proračuna za 2025. godinu. Zanimljivo je i da u ovom slučaju Vesna Vučemilović nije pokušala napraviti barem mali pritisak na Vladu, nego je, baš kao i Zekanović, odustala i od pokušaja barem podnošenja amandmana na proračun. Očito je i Vesni Vučemilović i Hrvoju Zekanoviću nakon sastanaka s premijerom Plenkovićem bilo jasno da Vlada nema namjeru prihvatiti njihove zahtjeve pa su odlučili kako ne žele doživjeti dodatno poniženje da vladajuća većina u Saboru odbije amandmane zastupnika koji su nominalno dio te iste većine.
Zanimljivo je i kako je Vlada prilikom glasanja o državnom proračunu za iduću godinu prihvatila osam amandmana, od kojih je jedan bio i amandman oporbenog zastupnika: Plenković je prihvatio amandman zastupnika Nezavisne liste Sjever Ivice Bakse, koji je za uređenje i modernizaciju Učeničkog doma Graditeljske škole u Čakovcu zatražio, a potom i dobio dva milijuna eura. Ostaje vidjeti je li prihvaćanje Baksina zahtjeva tek dobronamjeran potez Andreja Plenkovića ili šef Vlade možda u Baksi vidi dodatni osigurač za većinu u Hrvatskom saboru, koja je, kao što se vidjelo i na glasanju za proračun, spala na 76 ruku.
Komentari