Poljski sud prisilio ženu na pobačaj. Europski sud: Zadiranje u prava je nezakonito

Autor:

Ilustracija Pixabay

Poljski sud koji je ženu prisilio da zbog anomalije fetusa ode na pobačaj u inozemstvo prekršio joj je pravo na privatni i obiteljski život, odlučio je u četvrtak Europski sud za ljudska prava.

Unatoč velikim prosvjedima, tadašnja nacionalistička vlada provela je 2021. odluku ustavnog suda koja je zabranila prekid trudnoće, čak i u slučaju anomalija fetusa.

Nova poljska liberalna vlada obećala je štititi prava žena i premijer Donald Tusk obećao je iznijeti prijedlog zakona koji bi ozakonio pobačaj do 12 tjedana trudnoće, premda predsjednik Andrzej Duda na to može staviti veto.

Slučaj riješen u četvrtak odnosi se na ženu koja je ostala trudna 2020. i fetusu je dijagnosticiran Downov sindrom.

Zakazani pobačaj u bolnici otkazan joj je kada je stupila na snagu presuda ustavnog suda. Stoga je na pobačaj morala otići u inozemstvo.

“Takvo zadiranje u njezina prava… stvorilo je situaciju u kojoj joj je bila uskraćena primjerena zaštita od arbitrarnosti”, odlučio je sud.

Sud je zaključio i da je zadiranje u njezina prava bilo nezakonito jer odluku nije donijelo tijelo koje je bilo u skladu s vladavinom prava s obzirom na to da su u ustavnom sudu bili suci koji su bili imenovani procedurom s puno nepravilnosti.

Istodobno, sud nije prihvatio slučaj 927 žena koje tvrde da su potencijalne žrtve kršenja svojih prava jer ih zakon sada prisiljava da trudnoće nose do kraja čak i u slučaj deformiranog fetusa.

Sud je utvrdio da nisu dokazale da su izložene stvarnom riziku da bi ih zakonske izmjene mogle izravno pogoditi.

Uz Maltu, poljski zakoni protiv pobačaja najstroži su u Europi. Trudnoća može biti prekinuta samo u slučajevima kada postoji prijetnja majčinu životu ili zdravlju te u slučaju silovanja. Broj pobačaja pao je 2022. na 161 s više od tisuću 2020.

OZNAKE: poljska, pobačaj

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.