Poljska nacionalistička vlada pod vodstvom premijera Mateusza Morawiecki je u ponedjeljak, četiri tjedna nakon što je pretrpjela poraz na parlamentarnim izborima, na prvoj sjednici novog parlamenta podnijela ostavku.
Odluka predstavlja prvi korak prema promjeni vlasti nakon osam godina vladavine stranke Pravo i pravda (PiS).
Savez triju oporbenih stranaka predvođenih bivšim predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom je na izborima 15. listopada osvojio jasnu većinu u Sejmu, donjem domu poljskog parlamenta.
Tuskova Građanska koalicija (KO), zajedno s konzervativnom strankom Treći put i Ljevicom, ima 248 od ukupno 460 zastupničkih mjesta.
Tri stranke, koje se zalažu za proeuropske politike, već su potpisale koalicijski sporazum.
Premda je PiS i dalje najveća stranka u parlamentu sa 194 mandata, nema koalicijskog partnera ni apsolutnu većinu.
Promjena vlade u Varšavi također će značiti i promjenu poljske vanjske politike.
PiS se sporio s Bruxellesom glede pravosudnih reformi, a odnosi sa susjednom Njemačkom su pogoršani nakon što je stranka tijekom predizborne kampanje zatražila isplatu 1,3 bilijuna eura odštete zbog Drugog svjetskog rata.
Tri oporbene stranke zalažu se za pomirbenu politiku prema Njemačkoj. Šezdesetšestogodišnji Tusk bio je premijer Poljske od 2007. do 2014.
Szymon Holownia, 47-godišnji novinar i jedan od dvojice vođa Trećeg puta, u ponedjeljak je izabran za novog predsjednika parlamenta.
Holownia je rekao da parlament više neće jednostavno služiti vladi ili kao “stroj za glasanje”, što se odnosi na donedavnu vladavinu PiS-a.
No poljski predsjednik Andrzej Duda je najavio da namjerava Morawieckom i PiS-u, a ne Tusku ili drugom oporbenom političaru, pružiti prvu priliku za formiranje koalicijske vlade u ponedjeljak navečer.
Duda, koji je izabran kao član PiS-a, opravdao je odluku istaknuvši da je PiS najveća stranka u parlamentu. Međutim, kritičari ga optužuju da pokušava PiS-u osigurati nekoliko dodatnih tjedana na vlasti.
Morawiecki sada ima 14 dana da predloži vladu o kojoj će se glasati u parlamentu, gdje ga gotovo sigurno čeka poraz.
Osim PiS-a, nijedna druga stranka nije naznačila da ga namjerava podržati.
No, glasanje će se morati održati prije nego što Tuskov oporbeni blok službeno može formirati vladu.
Nova vlada će se i dalje morati nositi s Dudom, čiji mandat traje još godinu i pol i koji se u ponedjeljak obvezao iskoristiti svoju moć veta bude li smatrao da su interesi zemlje ugroženi.
Komentari