Poljoprivrednici pozdravili novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Autor:

Zagreb, 08.01.2018 - Prijedlog Zakona o državnom poljoprivrednom zemljištu, zahtjev za revizijom gospodarskih planova temeljem kojih se dodjeljivalo državno poljoprivredno zemljište te poziv DORH-u da istraži potencijalna kriminalna djela u istom, poziv nadležnim službama (Ministarstvu i DORH-u) da se aktivnije ukljuèe i obavijeste javnost dokle su došlo, ako su pokrenute istražne radnje oko malverzacija sa poticajnim sredstvima iz Mjere 4 Programa ruralnog razvoja 2015.,  te ako nisu zahtjev da se pokrenu, teme su održane tiskovne konferencije Hrvatske udruge poljoprivrednika. Na fotografiji Tihomir Jajiæ. foto HINA /Zvonimir KUHTIÆ/ zk

Hrvatska udruga poljoprivrednika pozdravlja prijedlog zakona o državnom poljoprivrednom zemljištu i zahvaljuje Ministarstvu poljoprivrede što je većinu prijedloga poljoprivrednika uvrstilo u prijedlog zakona, istaknuo je u ponedjeljak predsjednik Udruge Tihomir Jaić.

Posebno je pritom izdvojio da će, prema prijedlogu zakona, prednost pri dodjeli zemlje imati obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG), mladi poljoprivrednici i stočari koji nemaju dovoljno zemlje.

Vlada je na sjednici prošloga tjedna u drugo saborsko čitanje uputila prijedlog zakona o poljoprivrednom zemljištu, kojim se, kako je rekao ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, vraćaju ovlasti raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u državnom vlasništvu jedinicama lokalne samouprave.

Lokalne će jedinice raspisivati natječaje za zakup ili prodaju, a u postupak kontrole cijelog postupka uključeno je Državno odvjetništvo koje je zadnjih pet godina bilo isključeno iz raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem, rekao je tada Tolušić.

Prednost pri dodjeli imat će stočari kojima nedostaje vlastite zemlje, dosadašnji zakupci koji su uredno ispunili gospodarski program i poštovali ugovore te mladi poljoprivrednici.

Jaić je kazao kako se prema važećem zakonu najviše boduju gospodarski program i broj zaposlenih, pri čemu su OPG-i i mladi u pravilu “izvisili” te naveo primjer Vupika koji je u okolici Vinkovaca imao 5.000 hektara zemlje u najmu po 220 kuna, a mali poljoprivrednik je za jedan hektar privatnog zemljišta plaćao između 800 i 1.000 kuna.

Vlasnik zemlje mu nije dao poticaj koji iznosi oko 1.700 kuna, što znači da je taj mali poljoprivrednik morao platiti hektar zemlje 2.700 kuna, dok je velika tvrtka plaćala hektar 220 kuna i to je jedan od razloga zašto su mala poljoprivredna gospodarstva izgubila na konkurentnosti u odnosu na velike tvrtke, kazao je Jaić.

Upozorio je i na problem iseljavanja, posebice mladih iz ruralnih sredina, a kao jedan od glavnih razloga tome vidi nedostatak zemljišta kao strateškog resursa. Novim zakonom to bi se trebalo promijeniti, kazao je.

U Hrvatskoj udruzi poljoprivrednika traže reviziju svih gospodarskih programa na temelju kojih je državno poljoprivredno zemljište iznajmljivano. Na terenu ima puno primjera da se ti programi ne poštuju, kazao je Jaić.

“Tražimo od Ministarstva da krene u reviziju svih gospodarskih programa te da se onima koji ih ne poštuju oduzme zemlja i da se ponovo raspiše natječaj”, kazao je Jaić.

Od Državnog odvjetništva Hrvatska udruga poljoprivrednika traži da u tim slučajevima pokrene istragu.

(Hina) xtp yduk

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.