Tisuće ljudi marširale su u subotu u gradovima diljem Poljske treći dan zaredom, u prosvjedima protiv gotovo potpune zabrane pobačaja u ovoj članici Europske unije, s nekolicinom obećavajućih inicijativa u nadolazećim danima.
Prosvjednici su odgovorili na presudu Ustavnog suda koji je u četvrtak presudio da je pobačaj po osnovi fetalnih defekata protivan ustavu, zbog čega je stvorena pravna osnova koja se približila gotovo potpunoj zabrani prekida trudnoće u ovoj većinski katoličkoj zemlji od 38 milijuna stanovnika.
Presuda je potaknula protest skupina za zaštitu prava u zemlji i izvan nje.
Neki prosvjednici su skandirali “Sloboda, jednakost, ženska prava.”
Oponenti presude suda pozvali su na raspisivanje referenduma za pravo na pobačaj defektnog fetusa. A neki su najavili da će diljem zemlje u ponedjeljak blokirati promet.
Kad presuda stupi na snagu, pobačaj će biti dopušten samo u slučaju silovanja, incesta ili ako su zdravlje i život majke ugroženi.
U Poljskoj se izvede manje od 2000 legalnih abortusa na godinu – a većina njih izvodi se u slučajevima defektnih fetusa.
No grupe za ženska prava procjenjuju da se ilegalno u inozemstvu svake godine izvede do 200 tisuća zahvata.
Aktivisti prava na pobačaj tvrde da je pristup zahvatu u Poljskoj proteklih godina odbijan čak i u slučajevima kad je bio legalan.
Mnogi liječnici u Poljskoj, koja u Europi ima najstrože zakone o pobačaju, već koriste svoje zakonsko pravo da odbiju prekid trudnoće prema vjerskim uvjerenjima. Neki kažu da ih njihovi nadređeni na to prisiljavaju.
Presuda je u skladu sa stajalištem Poljske katoličke crkve i vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS).
Konzervativne vrijednosti odigrale su vodeću ulogu u javnom životu Poljske otkad je na vlast prije pet godina došao PiS pod obećanjem da će braniti ono što mnogi smatraju tradicionalnim, katoličkim karakterom zemlje.
Zabrana pristupa pobačaju dugotrajna je ambicija stranke, no zbog negativne reakcije javnosti, nisu poduzimani zakonodavni koraci.
Kritičari kažu da je Ustavni sud donio odluku uime stranke. Iako je sud nominalno nezavisan, većinu sudaca imenovao je PiS.
Presuda poljskog Ustavnog suda po pitanju abortusa izazvala je trenutnu osudu Vijeća Europe, vodeće organizacije za ljudska prava u Europi.
Njegova povjerenica za ljudska prava, Dunja Mijatović, rekla je da je “to tužan dan za prava žena.”
Grupe za zaštitu ljudskih prava poput Amnesty Internationala i nevladine organizacije Human Rights Watch također su napale presudu.
Komentari