Poljska je prihvatila milijune ukrajinskih izbjeglica, preusmjerila vojnu opremu preko svoje granice i neprestano zagovarala da se više opreme pošalje u Ukrajinu. No, sada je blokirala uvoz žita iz Ukrajine.
Odgovor na pitanje zašto, piše Sky, uglavnom se svodi na dvije stvari kojih se političari najviše boje – ankete javnog mnijenja i predstojeće izbore.
Poljska će kasnije ove godine održati parlamentarne izbore, a očekuje se da će poljoprivredni glas odzvanjati glasno. I poljski poljoprivrednici trenutno nisu zadovoljni, nakon što su cijene žitarica pale, uglavnom zbog ogromnih količina žitarica koje su stigle iz Ukrajine.
Ono što je trebalo biti čin dobre volje potisnulo je poljsko tržište i razbjesnilo poljoprivredne proizvođače. Poljski ministar poljoprivrede, Henryk Kowalczyk, podnio je ostavku ranije ovog mjeseca.
Slična je priča u Mađarskoj, Slovačkoj i Rumunjskoj, gdje je uvoz ukrajinskog žita snizio cijene i doveo do prosvjeda. U Bugarskoj je privremena vlada zatražila pomoć Europske unije za potporu poljoprivrednicima.
Poljska desničarska vlada, poput Viktora Orbana u Mađarskoj, snažno se oslanja na političku potporu ruralnih zajednica. Dakle, čak i ako se čini da je zabrana uvoza u suprotnosti s europskim zakonom, zemlja je to učinila.
I pred Slovačkom su opći izbori. Bugarska privremena vlada bori se da ostane zajedno i vjerojatno će zabraniti uvoz žitarica. A Orban je rijetko zabrinut zbog izazivanja svađe s Bruxellesom. Možda je zato reakcija iz EU-a do sada bila relativno tiha.
Gubitnik u svemu tome je Ukrajina. Nacionalno gospodarstvo već je uništeno učincima invazije i rata. Ono što ne želi nije potisnuti tržišta u susjednim zemljama, već umjesto toga prodati svoje žito svijetu. Ali, za Ukrajince više ništa ne funkcionira kako bi trebalo, piše Sky.
Komentari