POLITIČKA MIGRENA Von der Leyen u borbi za Europski parlament: ‘Nećemo je podržati ako ode s ovom političarkom!’

Autor:

23.01.2024., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Konferencija za medije predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovica.  Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Godine 2019. Ursula von der Leyen osigurala je svoj posao predsjednice Europske komisije uz pomoć tanke većine od devet glasova,  a i ove godine bi moglo biti gusto.

“Ove godine, igra brojki potrebnih za osiguranje drugog mandata od potencijalno neprijateljski nastrojenijeg Europskog parlamenta nakon izbora za EU koji se održavaju od 6. do 9. lipnja izgleda još teža”, piše briselski Politico. Postoji vrlo realna šansa da njemačka konzervativka jednostavno neće dobiti glasove.

Dvije prepreke

Kako bi dobila još jedno mjesto na čelu Europske unije, von der Leyen mora prevladati dvije velike političke prepreke.

Prvo, treba pridobiti potporu kvalificirane većine od 27 čelnika EU za stolom Europskog vijeća tijekom postizbornog sastanka krajem lipnja.

Drugo, mora osigurati najmanje 361 glas od 720 zastupnika Europskog parlamenta kako bi potvrdila izbor čelnika tijekom naknadnog, tajnog glasovanja u Parlamentu.

Stvari su lakše na fronti Vijeća. Njezina Europska pučka stranka (EPP) desnog centra ima 12 šefova država i vlada EU, od kojih se može očekivati da će stati iza nje. No, uvijek postoji opasnost da stvari krenu po zlu: francuski Emmanuel Macron mogao bi se odlučiti za drugog kandidata, a njemački kancelar Olaf Scholz dolazi iz socijaldemokratskog tabora.

SVE ŠTO TREBATE ZNATI Sljedeći tjedan bira se novi saziv Europskog parlamenta

Međutim, za sada ne izazivaju političku migrenu nacionalni čelnici, već Europski parlament.

Na čiju podršku može računati von der Leyen?

Ankete pokazuju da će EPP biti najveća grupacija u parlamentu nakon izbora, sa 170 mjesta. Kako bi izgradila većinu, ona će morati ponuditi štošta drugim velikim centrističkim skupinama u postizbornoj trgovini.

Dogovori će ovisiti o tome koje će zemlje dobiti vodeće poslove u Bruxellesu, odnosno na trgovinske i gospodarske uloge u Komisiji, te koje će političke stranke dobiti vodeće uloge u parlamentarnim odborima.

Uspije li osigurati potporu EPP-a, liberalne skupine Renew Europe i Socijalisti i demokrati, to bi iznosilo oko 390 mjesta.

To bi je prebacilo preko praga, no nije tako jednostavno. Stručnjaci i politički insajderi upozoravaju da čak i ako im stranački čelnici nalože da podrže von der Leyen, vjerojatno će nešto više od 10 posto zastupnika u svakoj od ovih skupina biti protiv nje ili suzdržano na taj veliki dan.

GORDAN BOSANAC ‘Koalicija pučana s radikalnom desnicom dovela bi u pitanje temeljne vrijednosti Europske unije’

Priznajući zabrinutost oko dobivanja pune potpore od redova EPP-a u tajnom glasovanju, insajder s višeg položaja EPP-a je anonimno izjavio da je trebalo ići u akciju lobiranja kod Poljaka i Španjolaca.
“Ona (von der Leyen) mora zasukati rukave i nazvati sve. Mora to činiti dok kampanja ne završi. Mora snažno gurati kako bi se Španjolska dogodila. Mora se jako potruditi da se Poljska dogodi. Potrebno je planiranje”, rekao je insajder EPP-a.

Meloni kao presudan faktor

Podrška Meloni bit će presudna za njezinu nominaciju u Vijeću, ali njezina je vrijednost manje očita u Parlamentu gdje je njezina stranka Braća Italije na putu da osvoji samo 10 mjesta – daleko manje od kombinirane snage Fidesza te Zakona i pravde.

Socijalisti i demokrati (S&D), Renew i Zeleni rekli su da neće podržati ponovni izbor von der Leyen ako sklopi bilo kakav dogovor s Meloninim tvrdodesničarskim saveznicima u parlamentu.

To može, ali i ne mora biti prazna prijetnja – uvjeti takvog dogovora možda neće biti javno objavljeni, a glasovanje je tajno – ali još uvijek izaziva zabrinutost oko razine potpore u parlamentu.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
Marijan

prije 1 mjesec

Mislim da se svijet plaši desničarima, no upravo su desničari AFD i Meloni u Italji a i draga Marina Le Pen u Francuskoj rezultat politike Scholza i Macrona. Dakle politika je loša, dosadašnji vođe Francuske i Njemačke pokazali su svoju nesposobnost i to će im se obiti o glavu. Njemačka i Italija su okupirane države, imaju američke baze, njihove politike strogo su nadzirane od okupacijskih snaga SAD. To se vidi u medijima i histeričnoj proturuskoj kampanji te nastojanjima aktualnih okupatora da se Europa naoruža sa skupim američkim oružjem. Drugo države pod američkom okupacijom su i legitiman cilj u Američko Ruskom ratu do zadnjeg Ukrajinca i eura u blagajni EK. Treće do otriježnjenja će doći tek kada prve taktičke nuklearne glave budu upotrijebljene u ratu. Što se tiče Ursule Von Der Leyen... mislim da neće proći, tu već protupropagandu vodi Mađarska. Hrvatski glas u Eu Kokošinjcu skoro pa ništa ne vrijedi... premalo nas je a HDZ i ostali koji će biti birani ne mogu ni zajedno stati za stol.