POLITIČKA KRIZA: Makedonski nacionalisti predlažu nove izbore

Autor:

epa05821363 Supporters of the Civil Initiative for United Macedonia hold torches on the top of triumphal arc, during the protest in front of the Government building in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 28 February 2017. Macedonian citizens organized by the 'Civil Initiative for United Macedonia' mobilized for protests against possible government between the opposition Social democrats and the main Albanian party, Democratic Union for Integration, claiming that their coalition deal that includes Albanian becoming an official language, will break up the country. The protest comes after VMRO-DPMNE's leader Nikola Gruevski called on the people on 26 February, to defend the country he alleges is under attack.  EPA/GEORGI LICOVSKI

Novi izvanredni izbori najbolji su način da Makedonija iziđe iz političke krize, poručio je u petak nacionalistički VMRO-DMPNE, pohvalivši odluku predsjednika države da ne dopusti formiranje vlade socijaldemokrata i Albanaca.

“Postoje dva izlaza iz ove situacije. Jedan je putem skorih prijevremenih izbora”, priopćila je ta stranka.

Prijevremeni izbori, peti u deset godina i peti na kojima je VMRO dobio najviše glasova, održani su u prosincu ne bi li se riješilo dvogodišnju političku krizu. No, rezultati su bili tijesni i VMRO nije uspio formirati vladu.

Njihovi suparnici, Socijaldemokratska unija (SDSM), u tome su uspjeli zahvaljujući dogovoru s albanskim strankama. Međutim, njihov koalicijski dogovor, koji predviđa da albanski postane službeni jezik u cijeloj zemlji, predsjednik Gjorge Ivanov, saveznik VMRO-a, smatra neprihvatljivim. Upozorava da bi to moglo ugroziti teritorijalnu cjelovitost zemlje.

Drugi mogući put izlaska iz krize, po VMRO-u, je da SDSM odustane od dogovora o jeziku, što bi razbjesnilo Albance, koji čine između četvrtine i trećine stanovnika zemlje od ukupno 2,1 milijuna.

Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini, koja je u četvrtak posjetila Skoplje, pozvala je Ivanova da promijeni svoju odluku i da čelniku SDSM-a Zoranu Zaevu da mandat da formira vladu, no on to odbija.

Spor oko albanskog jezika ponovno je razbuktao etničke napetosti u Makedoniji, koja je 2011. bila na rubu rata jer su se Albanci pobunili tražeći veća prava.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)