Kriminalistička policija Policijske uprave zagrebačke provodi iscrpnu istragu o sukobu policije i branitelja iz Savske 66 tijekom prosvjeda na Markovu trgu 28. svibnja u Zagrebu. Glavni cilj istrage jest utvrditi kako je uopće došlo do sukoba policije i branitelja, što se točno na ulazu u Markovu crkvu događalo i tko su prosvjednici koji su fizički nasrnuli na interventnog policajca Stjepana Ursu; povlačili ga, dizali mu vizir i hvatali ga za vrat, odnosno, davili. Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić već je najavio da “gušenje i udaranje policajca neće proći bez sankcija”. Bila je to njegova reakcija nakon što je član Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija Zoran Grgić najavio podizanje kaznene prijave zbog prekomjerne uporabe sile tijekom prosvjeda branitelja na Markovu trgu. Ministar Ostojić okarakterizirao je takve Grgićeve navode lažnima.
Djelatnici krim policije počeli su ispitivati i novinare o događanjima na Markovu trgu
Glavni cilj istrage jest utvrditi kako je uopće došlo do sukoba policije i branitelja
Međutim, Grgićevu verziju podupiru i branitelji iz Savske 66 koji tvrde da je policija izvan ovlasti pokušala ući u Markovu crkvu te da je tom prilikom pokušala s ulaza u crkvu izvući jednog od vođa prosvjeda Josipa Klemma.
Policija takve tvrdnje pokušava osporiti navodeći da su upravo branitelji ti koji su pokušali oteti njihova interventnog policajca, odnosno, uvući ga u crkvu. Te tvrdnje dokazuju i snimkama na kojima se jasno vidi da jedan branitelj pokušava interventnom policajcu Stjepanu Ursi skinuti vezir, dok mu drugi drži ruku na vratu. Na snimkama se vidi i kako neki od branitelja drže Ursu za ruke i za prsluk.
Stjepan Ursa nedavno je o tom događaju, uz dopuštenje nadležnih, javno govorio u intervjuu Jutarnjem listu. On je u tom intervjuu, zapravo, prvi put otkrio kakvu je točno zapovijed policija imala.
“Kad su prošla 22 sata, dobili smo zapovijed da razdvojimo branitelje koji su ušli u crkvu od onih koji su ostali ispred. Očekivali smo samo pasivni otpor, eventualno da će sjesti ispred pa da ćemo ih morati dizati i pomicati. Nitko nije očekivao da će nam pružiti aktivni otpor, da će nas vrijeđati, povlačiti, udarati…”, rekao je Stjepan Ursa koji je potom, kako se našao prvi na samom ulazu u crkvu, prošao najgore. “Bio sam prvi na ulazu u crkvu. Dizali su mi vizir, gurali prste u oči, hvatali za vrat. Uhvatili su me za prsluk i povlačili unutra, a dvojica mojih kolega, koji su među mojim najboljim prijateljima, držali su me da me oni ne odvuku”, rekao je Ursa za Jutarnji list i dodao da je, unatoč tome, zapovijed bila da policija ne smije koristiti palice.
U sklopu istrage o tome što se doista događalo na Markovom trgu 28. svibnja, djelatnici krim policije počeli su ispitivati i novinare koji su se u noći prosvjeda zatekli u unutrašnjosti Markove crkve. Tako je u sklopu istrage ispitana i zamjenica glavnog urednika Nacionala Orhidea Gaura Hodak, koja je u Markovoj crkvi bila s još troje kolega, novinarkom Večernjeg lista, novinarkom 24 sata i fotoreporterom agencije Pixsell, koji su jedini uspjeli ući u crkvu prije no što je interventna policija razdvojila branitelje i novinare te onemogućila ikome daljnji ulaz. Nacional je o događajima iz Markove crkve već opsežno pisao. Novinarka Nacionala koja se zatekla u unutrašnjosti crkve, ispričala je policiji kako joj se tada činilo kao da je policija nekoliko puta pokušavala prodrijeti u crkvu. Novinarka Nacionala sve je to pratila iznutra, stojeći na klupi pored samog ulaza u crkvu Svetog Marka. Prvi udar dogodio se dok su branitelji sa svećenicima koji su im došli dati podršku, molili krunicu i pjevali crkvenu pjesmu “Ima jedna duga cesta”. Od siline udara nekoliko prosvjednika odbačeno je nekoliko metara u unutrašnjost crkve. Nakon kratke pauze uslijedio je i drugi nalet policije, jednako snažan. Novinarka Nacionala posvjedočila je policiji i da su branitelji tijekom jednog od tih naleta ugurali Josipa Klemma s ulaza u crkvu u unutrašnjost te da su tom prilikom tvrdili da ga je policija pokušala dohvatiti i izvući iz crkve. Nacional je policiji ustupio i snimku na kojoj se vidi kako branitelji nakon naleta policije, pokušavaju zatvoriti vrata crkve te kako svećenik, pater Ike Mandurić govori policiji: “Ovo je crkvena zemlja, ne smijete ući unutra. Zatvori vrata.”
O tome što se točno dogodilo, svjedočit će tijekom istrage i drugi akteri događanja, a u svemu bi trebale pomoći i službene policijske snimke, ali i ono što su izvana snimile televizijske kamere koje su sve pratile uživo.
Komentari