Pokrenuta istraga protiv petorice, među njima i MUP-ov informatičar. Pušteni da se brane sa slobode

Autor:

29.05.2020., Zagreb - Zgrada Drzavnog odvjetnistva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta u Vaskoj 116. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Uskok je pokrenuo istragu protiv petorice hrvatskih državljana, među kojima je i MUP-ov informatičar Damir Osterman, zbog sumnje za odavanje tajnih podataka i namještanje natječaja za nabavku informatičke opreme, a koji su nakon ispitivanja pušteni  da se brane sa slobode.

Ravnateljstvo policije i Uskok izvijestili su, ne navodeći identitete, da su istragom, uz Ostermana, obuhvaćeni hrvatski državljani starosti 52, 66, 50 i 54 godine te jedna tvrtka.

Mediji su ranije izvijestili da pored Ostermana istragom obuhvaćeni bivši pripadnik nekadašnje Protuobavještajne agencije (POA) Mario Frlan te privatni istražitelj i predsjednik Udruge privatnih detektiva Siniša Patačko. Prema ranijim navodima medija, Frlan je 2004. godine isljeđivao novinarku Helenu Puljiz.

Ravnateljstvo policije navodi da se Ostermana sumnjiči za zlouporabu položaja i ovlasti te primanje mita, dok se ostala četvorica sumnjiče za poticanje Ostermana. Uz to, 52-godišnjak i 50-godišnjak se sumnjiče za davanje mita.

Ravnateljstvo policije je preciziralo kako se Ostermana sumnjiči da je kao službenik MUP-a, zadužen za obavljanje poslova analize i standardizacije primjene digitalnih tehnologija, poduzeo radnje kako bi tvrtka 50-godišnjaka u postupku javne nabave bila izabrana za obavljanje poslova i to po dvostruko većoj cijeni od stvarne.

Policija ističe da je Osterman za namještanje natječaja dobio 26.479 eura i to putem vlastite tvrtke, dok je osumnjičenom posredniku isplaćeno 27.905 eura, također putem njegove tvrtke. Na taj način je državni proračun RH oštećen za najmanje 67.514 eura, dok je tvrtka, za koju mediji navode da je u vlasništvu Patačka, pribavila korist u jednakom iznosu.

Ponovno otvoren cijeli slučaj: Uhićeni glavni informatičar MUP-a i bivši špijun

Uskok proglasio istragu tajnom

Osterman se sumnjiči i da je neovlaštenim osobama, na njihovo traženje, dostavljao podatke iz policijskih evidencija. Uskok precizira da je Osterman pristupao bazama podataka i evidencijama MUP-a iz kojih je razvidno protiv kojih se osoba i zašto provode kriminalistička istraživanja, primjenjuju posebne dokazne radnje ili traže izlisti telekomunikacijskog prometa.

Uskok ističe da je Osterman fotografirao sadržaj tih baza podataka i evidencija i činio ih dostupnim neovlaštenim osobama, a to je napravio kako bi se onemogućilo uspješno provođenje kriminalističkih istraživanja ili da neovlaštene osobe saznaju kako se odvijaju istraživanja po njihovim kaznenim prijavama.

Osterman je, nadodaje Uskok, na isti način postupao i kako bi osujetio kriminalističko istraživanje koje bi eventualno bilo pokrenuto i protiv njega.

Ravnateljstvo policije je izvijestilo da su osumnjičenici predani pritvorskom nadzorniku, uz dostavljenu kaznenu prijavu Uskoku. Policija dodaje da je Osterman u srpnju 2022. udaljen iz službe te je protiv njega podnesen zahtjev za pokretanjem disciplinskog postupka.

”Nakon što je po nalogu Županijskog suda u Zagrebu policija provela hitne dokazne radnje te nakon što je Uskok ispitao okrivljenike, Županijskom sudu u Zagrebu nije predloženo da im se odredi istražni zatvor jer nisu ispunjene zakonske pretpostavke za podnošenje takvog prijedloga”, izvijestilo je tužiteljstvo.

Uskok nadodaje kako je, sukladno mjerodavnim odredbama Zakona o kaznenom postupku, određeno da je ova istraga tajna.

Mediji su ranije izvijestili da su Osterman, Frlan i Patačko bili privedeni prije točno godinu dana, no tada protiv njih nije bio pokrenut kazneni postupak nego su im samo oduzeti mobiteli, a nakon pretraga su svi bili pušteni na slobodu. U međuvremenu su istražitelji navodno tijekom jednogodišnje pretrage zaplijenjenih mobitela došli do novih dokaza kojima su potkrijepili ranije sumnje.

OZNAKE: USKOK, istraga, MUP

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.