fbpx

Pojačan oprez i u RH: Afrička svinjska kuga pojavila se u BiH i Srbiji

Autor:

04.08.2022., Zagreb - Vidjena divlja svinja u blizini nedovrsene Sveucilisne bolnice u blizini Arena centra.  Photo: Ivan Skrinjar/PIXSELL

Ivan Skrinjar/PIXSELL

Afrička svinjska kuga (ASK) koja nije opasna za ljude i druge životinje, ali uzrokuje velike gospodarske štete, potvrđena je u Bosni i Hercegovini što predstavlja opasnost za unos bolesti u Hrvatsku pa je potreban pojačan oprez, izvijestili su u petak iz Ministarstva poljoprivrede.

Pretpostavlja se da se virus afričke svinjske kuge u Bosnu i Hercegovinu proširio iz Srbije.

Srbija je do 15. lipnja prijavila 180 slučajeva u divljih i 131 u domaćih svinja putem europskoga sustava ADIS.

Ministarstvo poljoprivrede je, kako se navodi, svjesno sve većeg rizika od pojave ove bolesti u Hrvatskoj dodatno pojačalo preventivne mjere donošenjem nove Naredbe o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj koja je na snazi od 10. lipnja.

Uvjeti biosigurnosti

Naredbom je propisana provedba godišnje kategorizacije svih objekata na kojima se drže svinje koji ne zadovoljavaju uvjete biosigurnosti, s ciljem njihovog unaprjeđenja u višu kategoriju.

S objekata kategorije 1 koji ne primjenjuju osnovne mjere biosigurnosti, zabranjeno je premještati svinje, osim izravno u klaonicu, a klanje za vlastite potrebe dozvoljeno je tek nakon veterinarskog pregleda.

Iz Ministarstva naglašavaju da u slučaju pojave ASK naknada štete zbog provedenih mjera kontrole, moguća isključivo za  držatelje svinja koji su na vrijeme prijavili sumnju ili uginuća i koji su primjenjivali sve propisane mjere.

Lovoovlaštenici su pak dužni ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji prijaviti svaku pronađenu uginulu divlju svinju, uključujući i stradale u prometu i odstrijeljene bolesne.

Kakva je ASK bolest?

ASK je virusna zarazna bolest isključivo domaćih i divljih svinja, koja se manifestira u obliku hemoragijske groznice, a smrtnost svinja može doseći i 100 posto. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, ali se vrlo brzo širi bez obzira na granice, te ima ozbiljne socioekonomske i javno zdravstvene posljedice.

Ministarstvo poziva sve držitelje svinja i lovce, a i sve ostale, koji uoče uginule domaće ili divlje svinje ili one koje pokazuju znakove bolesti da isto odmah prijave najbližoj veterinarskoj organizaciji ili na dežurni kontakt mobitel Ministarstva poljoprivrede:  099/4392-507 .

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.