Pogledajte zbog koje je knjige Šeks tražio već objavljene državne tajne

Autor:

25.10.2021., HDZ, Zagreb - Zajednicka sjednica Predsjednistva i Nacionalnog vijeca HDZ-a. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic, Pixsell

“Jesu li ti dokumenti ranije već objavljeni, ja ne znam. Različiti autori prepričavaju različite dokumente. A ja pišem knjigu, ogroman trogodišnji rad, koju sam završio i koja će izaći sredinom ili koncem travnja: dokumentarnu kronologiju pada bosanske Posavine.” To je politički veteran HDZ-a Vladimir Šeks izjavio za Nacional u ožujku prošle godine, objašnjavajući zašto je Hrvatsku tužio Europskom sudu za ljudska prava (ESLJP), jer mu je uskratila dokumente proglašene državnom tajnom, od kojih su neki bili – već objavljeni.

“To je posavski rašomon”, precizirao je Šeks u izjavi Nacionalu, “u kojemu na temelju raznovrsnih dokumenata koje sam dobio iz raznih izvora – Republike Srpske, BiH, američkih, britanskih, ruskih, jasno, i HV-a, hrvatske policije – nastojim rasvijetliti taj rašomon. Kao u Kurosawinu filmu, priča svakog aktera izgleda jako vjerodostojno, ali kad čujete drugog aktera, koji daje potpuno različito viđenje, i ono zvuči potpuno vjerodostojno. Isto je tako s bosanskom Posavinom.”

Kako je Tuđmanove transkripte objavljene prije 15 godina država proglasila tajnima

Knjiga koju je Šeks pisao uistinu je i objavljena, potkraj ljeta prošle godine. Riječ je o studiji “Rašomon na Savi – Dokumentarna kronologija rata u Bosanskoj Posavini” koja, kako su prikazali mediji, donosi najopsežniji prikaz svih kontroverzi oko vojnog pada Bosanske Posavine 1992. godine, s relevantnim dokumentima i transkriptima sastanaka, konferencija i ispitivanja aktera ratnih zbivanja.

Izdanje obuhvaća više od tisuću stranica, a u njemu su, kako je rečeno na promociji u Orašju, “iznesena razna viđenja, ocjene, tvrdnje, pretpostavke, ideološke, doktrinarne, geopolitičke i geostrateške te bezbrojne analize i sinteze raznih čimbenika objavljene o Bosanskoj Posavini u Domovinskom ratu”.

No u potrazi za dokumentima koji su mu trebali za knjigu, Šeksu je država uskratila dokumente koji su proglašeni državnom tajnom. Zbog toga je suautor prvoga hrvatskog Ustava vlastitu državu tužio ESLJP-u, koji je u četvrtak odbio tužbu.

Kako je Tuđmanove transkripte objavljene prije 15 godina država proglasila tajnima i kako je Šeksu Europski sud za ljudska prava odbio tužbu

Naročito bizaran detalj Šeksove tužbe jest u tome da su neke državne tajne, koje je država Šeksu odbila ustupiti, bile već objavljene. Šeksova odvjetnica pred ESLJP-om Višnja Drenški Lasan Nacionalu je, u ožujku prošle godine, kazala kako je glavna argumentacija za tužbu pred sudom “bila činjenica da je dio dokumenata koji su mu uskraćeni – javno objavljen”. “To smo mi saznali naknadno. Objavljen je u knjizi ‘Stenogrami o podjeli Bosne’, knjiga druga. Mi smo uz aplikaciju tu knjigu i priložili, gdje se vidi da se ta knjiga koristi tim transkriptima”, kazala je Lasan.

Nacional je iznio pretpostavku kako je riječ o dokumentu od 2. rujna 1994. godine, transkriptu razgovora u kojemu je Franjo Tuđman u Predsjedničkim dvorima razgovarao s “predsjednikom hrvatsko-muslimanske Federacije Krešimirom Zubakom”. Taj je transkript objavljen u drugome svesku „Stenograma o podjeli Bosne“, na stranicama od 199 do 233, pod uredničkim naslovom „Zadaća suprotiva Turkom“.

„Stenogrami o podjeli Bosne“ dvosveščano je izdanje koje su 2005. objavili Feral Tribune i sarajevski magazin Dani, a uredili Predrag Lucić i Ivan Lovrenović. U dvjema opsežnim knjigama, koje obuhvaćaju gotovo tisuću stranica, objavljeno je 36 cjelovitih transkripata razgovora koje je Tuđman sa suradnicima vodio o BiH od 1991. do 1999. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.