Čeka li ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josipa Aladrovića kaznena prijava zbog nezakonitog zapošljavanja u vrijeme dok je bio na čelu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje?
U svom novom broju, naime, Nacional je od izvora doznao da je samo pitanje dana kada će DORH spomenutu kaznenu prijavu i podnijeti.
U svjetlu ovih informacija, zanimljivo se prisjetiti i kaznene prijave koje su zaposlenici HZMO-a 13. lipnja 2018. godine podnijeli protiv Aladrovića. U tim se prijavama iznose detalji oko spornog zapošljavanja i javnih nabava u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje nakon što je na čelo Zavoda u travnju 2017. došao upravo Aladrović, o čemu je Nacional pisao još 2019. godine.
U jednom od pisama naslovljenom ‘Vapaj iz HZMO-a’, naveli su da je Aladrović kao ravnatelj HZMO-a odgovoran za ‘dosad neviđen stupanj kriminala u Zavodu‘.
Osim nezakonitih zapošljavanja, radnici HZMO-a su u prijavi naveli i sporne nabave. Iz prijave radnika bilo je evidentno da se u vrijeme Josipa Aladrovića povećao broj javnih nabava ispod 200 tisuća kuna, koji podrazumijeva obavljanje određenih savjetodavnih usluga.
Upravo su radnici ukazali na činjenicu da su neki od tih natječaja dodijeljeni tvrtki u vlasništvu osoba povezanih s aferom Fimi-media, a kao primjer su naveli još nekoliko spornih nabava s tvrtkama čiji su vlasnici na ovaj ili onaj način povezani s Josipom Aladrovićem.
Spornim su radnici smatrali i osnivanje novog Ureda za poslovno-informacijsku sigurnost, na čije je čelo iz MUP-a došao Damir Deak. Nacional je 2019. godine dobio potvrdu, i iz MUP-a i HZMO-a, da su dvojica djelatnika MUP-a premještena u HZMO.
“Ured bi trebao štititi korisnike usluga HZMO-a i sam Zavod, ali štiti samo ravnatelja i pomoćnike, a služi zastrašivanju radnika, poglavito članova sindikata koji ukazuju na nepravilnosti u radu i daju negativna mišljenja o promjenama uvjeta zapošljavanja i uredbi i pravilnika u HZMO-u te ukazuju na kriminal koji se događa u HZMO-u”, upozorili su radnici u prijavi.
No, od svega toga – ništa! USKOK je 10. travnja 2019. prijavu odbacio, i to zato što je ‘provedenim izvidima utvrđeno kako nema osnovane sumnje da bi bila počinjena prijavljena kaznena djela niti bilo koje drugo kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti’.
Tada se u sve uključuje Franjo Varga, glavni operativac afere SMS, inače bivši informatičar MUP-a. Aladrović ga je angažirao da istraži tko su autori anonimnih prijava koje su protiv njega podnesene USKOK-u. Kako bi mu se ‘odužio’, Aladrović je radio na tome da ovaj ostvari pravo na mirovinu.
Kako je Aladrović sređivao mirovinu Franji Vargi iz afere SMS
Komentari