POGLED IZBLIZA U Visokom trgovačkom sudu ignoriraju Zakon o zaštiti ‘zviždača’ ili ne znaju što u njemu piše?

Autor:

Emica Elvedji, Robert Anic/PIXSELL

Dvije (možda) dobivene pravosudne bitke jedne ‘zviždačice’ nikako ne znače da će u Hrvatskoj ‘zviždači’ dobiti rat. Najprije je sisački Općinski sud odbacio čak šest kaznenih prijava za klevetu koje je protiv ‘zviždačice’ Adrijane Cvrtila podnio kutinski gradonačelnik Zlatko Babić. Sad je sisačko Općinsko državno odvjetništvo odbacilo kaznenu prijavu protiv nje za neovlašteno zvučno snimanje i prisluškivanje. Ali Visoki Trgovački sud ne želi po hitnom postupku rješavati žalbu kutinske ‘zvizdačice’ na smjenu i otkaz – iako je to zakonska obveza.

Slijedeći tjedan bit će četiri mjeseca kako je na ovom mjestu objavljen tekst naslovljen “Adrijana Cvrtila dobila je prvu bitku, ali nema šanse da ‘zviždači’ dobiju rat”.

Ako treba podsjetiti…

Povod su bili optimistični komentari u javnosti nakon što je sudac Općinskog suda u Sisku Mirko Đukić odbacio šest tužbi za klevetu protiv Kutinjanke Adrijane Cvrtila.

Svih šest tužbi protiv ove bivše direktorice kutinske gradske komunalne tvrtke Eko Moslavina podnio je kutinski gradonačelnik Zlatko Babić.

Adrijana Cvrtila izgubila je direktorsko mjesto a potom i posao nakon što je javno progovorila o političkom namještanju zapošljavanja u toj tvrtki.

Postala je ‘zviždačica’ tvrdnjom da su je na sudjelovanje u toj raboti, snagom političke funkcije, prisilili njezini ‘poslodavci’ – HDZ-ov gradonačelnik Zlatko Babić i HSLS-ov predsjednik Gradskog vijeća Davor Kljakić.

Temeljem izjave Adrijane Cvrtila USKOK je pokrenuo istragu.

Babić i Kljakić su uhićeni i neko vrijeme su proveli u pritvoru.

Prije nekoliko mjeseci je podignuta optužnica protiv njih i još dvojice gradskih vijećnika.

Svi se terete za podmićivanje zastupnika i trgovinu utjecajem.

Cvrtila je od te ekipe ‘zaradila’ ukupno devet kaznenih prijava za klevetu.

Nažalost, bio sam u pravu kad sam povodom odbacivanja šest prijava što ih je protiv nje podnio kutinski gradonačelnik upozorio da dobrodošla pobjeda ove ‘zviždačice’ u jednoj pravosudnoj bitki niti slučajno ne znači da će ‘zviždači’ u Hrvatskoj dobiti rat.

U tom ratu ništa presudno nije se desilo niti kad je prije nekoliko dana sisačko Općinsko državno odvjetništvo odbacilo kaznenu prijavu protiv kutinske ’zviždačice’ za neovlašteno zvučno snimanje i prisluškivanje.

U istom slučaju.

Jest, to su već dvije ‘zviždačke’ pobjede u kratkom vremenu.

No, ne brzajmo sa zaključcima.

Jer na odluku sisačkog Općinskog suda o odbacivanju tužbi za klevetu kutinski gradonačelnik se žalio.

A optužnica protiv njega, predsjednika Gradskog vijeća i još dvojice vijećnika nakon dva ročišta još nije potvrđena.

Adrijana Cvrtila već je godinu i pol dana nezaposlena.

A kad će (i hoće li ikada) dobiti natrag svoj posao – ne zna se.

‘Zviždačica’ izbačena s posla, kad će biti vraćena (i hoće li ikada) – ne zna se

Jer više pravosudne instance možda nemaju namjeru povesti se za primjerom sisačkog Općinskog suda i Općinskog državnog odvjetništva.

Evo naprimjer…Visoki Trgovački sud.

Adrijana Cvrtila uputila je tom sudu prigovor zbog sporosti postupka povodom žalbe na smjenu i otkaz.

Dobila je odgovor da njezin slučaj nije na popisu predmeta hitnih za rješavanje.

Odgovor je obrazložen navođenjem odgovarajućih članaka Sudskog poslovnika.

Uz ignoriranje – zakona.

Zakon o sudovima članak 93.,stavak 1 (NN 67/18, 21/22) kaže: “Sudac je dužan predmete koji su mu raspoređeni u rad rješavati redoslijedom njihova zaprimanja u sud, vodeći računa i o predmetima koji su posebnim propisom utvrđeni kao hitni.”

Sudski poslovnik Visokog Trgovačkog suda, po tumačenju tog suda, određuje da slučaj otkaza ‘zvizdačici’ zbog prijavljivanja nepravilnosti – nije hitan?

Stvarno?

Pa da vidimo što kaže Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (koji je lex specialis u odnosu na Zakonu o sudovima.)

Članak 25, stavak 2. tog zakona jasan je da jasniji ne može biti.

“Postupak za sudsku zaštitu u vezi s prijavom nepravilnosti je hitan.”

Hrvatski Zakon o zašiti prijavitelja nepravilnosti temelji se na Direktivi 2019/1937 Europskog parlamenta i Vijeća Europe od 23. listopada 2019. godine o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije.

Na sve to je Adrijana Cvrtila upozorila Visoki Trgovački sud nakon što je dobila ‘objašnjenje’ zbog čega njen slučaj nije hitan.

Čeka se nastavak pravosudne ‘sapunice’.

Uzalud su rijetke pojedinačne pobjede ‘zviždača’ u borbi protiv korupcije i klijentelizma u sprezi s političkim kriminalom.

Uzalud su i sporadične presude u korist ‘zviždača’, koliko god su dobrodošle.

Kad ih istovremeno u pravosudnom labirintu na kraju uvijek sapletu oni koji bi trebali primjenjivati zakone.

One zakone čija je uloga omogućiti da prijava ‘zviždača’ ne bude bespredmetna i da prijaviteljima ne bude uništen život jer su postupili ispravno.

Za ‘zviždače’ u hrvatskom pravosudnom ratu nema pobjede dok im životna egzistencija doslovno ovisi o onima koji zakone koje bi trebali provoditi – ignoriraju ili ne poznaju.

 

 

Napomena: Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Nacionala.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.