POGINULA TROJICA RADNIKA Vatrogasci dva sata izvlačili unesrećene

Autor:

Screenshot/Večernji.hr

U velikoj tragediji koja se u utorak dogodila u Kalničkoj ulici u Čepinu, živote su izgubila trojica radnika, dvojica iz Vodovoda Osijek te jedan iz komunalne tvrtke Urednost Čepin.

Na službenim stranicama Općine Čepin objavljeno je kako su na mjestu događaja preminutli Mario Horvat, djelatnik Urednosti, i Danijel Franjić, djelatnik Vodovoda Osijek. U Kliničkom bolničkom centru Osijek kasnije je preminuo i Vodovodov djelatnik Luka Karin, javlja Glas Slavonije.

Još jedan djelatnik u teškom stanju

Do nesreće je došlo kada je jedan radnik upao u kanalizacijski šaht dubok sedam metara. Iz šahta su ga, jedan po jedan, pokušavali izvući, njegovi kolege. Nažalost, u pokušaju da pomognu, još je jedan radnik preminuo, a trojica su prevezena u KBC Osijek. U bolnici je preminuo i treći radnik, Luka Karin, unatočć višekratnim pokušajima reanimacije.

Ravnatelj osječkog KBC-a Željko Zubčić za Glas Slavonije kazao je kako je jedan djelatnik Urednosti Čepin u teškom stanju. “Trenutno je stabilno, no ključna su sljedeća tri dana. Nalazi se na respiratoru, no komplikacije kod takvih zdravstvenih stanja znaju se razviti s odgodom”, rekao je Zubčić. Treći radnik koji je primljen u osječku bolknicu u dobrom je zdravstvenom stanju.

Akcija spašavanja trajala gotovo dva sata

Djelatnici Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Grada Osijeka i DVD-a Čepin odmah nakon dojave započeli su izvlačenje unesrećenih radnika . Pretpostavlja se kako su stradali zbog udisanja otrovnih plinova. Do dolaska osječkih vatrogasaca djelatnici DVD-a Čepin izvukli su dvojicu radnika, a potom su akciju spašavanja preuzeli djelatnici JPVP-a Grada Osijeka.

“Dolaskom na mjesto događaja izvidili smo situaciju te utvrdili da su dvije osobe spašene, a da su u prepumpnoj stanici još dvije osobe, i to na dubini od oko šest metara”, izjavio je voditelj vatroodjeljenja JPVP-a Grada Osijeka Mate Kuna. Zbog opasnosti od otrovnih plinova, koristili su izolacijske aparate te se s pomoću njih spustili u prepumpnu stanicu. Preostale dvije unesrećene osobe izvučene su s pomoću tronošca. Akcija spašavanja trajala je gotovo dva sata.

Dva radnika odmah su odvezena u Objedinjeni hitni bolnički prijem osječkog Kliničkog bolničkog centra, i to u vrlo teškom stanju. “Ustanovljeni su mogući prijelomi, ali i otrovanje zbog velikih količina sumporovodika, ali i još više metana, a zatražena je i ekipa za reanimaciju”, rekla je Ida Parčetić-Kostelac, zamjenica ravnateljice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Osječko-baranjske županije. Treći radnik, koji je pozvao Hitnu pomoć, bio je u stanju šoka, ali srećom izvan dosega otrovnih plinova.

Ostaje nejasno što je dovelo do smrtonosnog udisanja opasnih plinova, a to će se vjerojatno saznati nakon policijskog očevida i istrage.

Pozvani zbog začepljenja kanalizacijskog cjevovoda

Djelatnici Vodovoda Osijek pozvani su u utorak prijepodne na intervenciju jer je u Ulici Papuk došlo do začepljenja kanalizacijskog cjevovoda, pa su se otpadne vode vraćale u nekoliko kuća. Dio cjevovoda uspjeli su očistiti, ali došlo je do ponovnog začepljenja u blizini prepumpne stanice.

Tada su na intervenciju došli i djelatnici čepinske Urednosti. Jedan je od djelatnika s maskom na licu ušao u kanalizacijski otvor i za nekoliko je sekundi, od plinova u njemu, izgubio svijest. Vidjevši to, kolega mu je pokušao pomoći i izvući iz šahta, no i on je upao u njega. Nedugo potom u istom su otvoru bez svijesti završila još dva radnika koja su pokušala izvući drugu dvojicu.

Policija utvrđuje uzroke tragedije

Očevidom djelatnika PU osječko-baranjske rukovodio je zamjenik županijskog državnog odvjetnika, a prisutan je bio i inspektor zaštite na radu. Policijski službenici obavili su razgovore sa svjedocima, a policija očekuje i izjave stručnjaka kako bi se utvrdilo što se točno dogodilo.

Djelatnici i članovi uprave obiju tvrtki stigli su na mjesto događaja čim su čuli za nesreću. “U otkrivanju uzroka ove tragedije odgovorne osobe tvrtke Vodovod-Osijek d.o.o. surađuju s nadležnim institucijama”, poručili su iz osječkog Vodovoda.

Radi se o sekundama

Doktor Srđan Čalošević objasnio je da nakon što osoba udahne zrak zasićen plinovima, dolazi do akutne ozljede pluća, a to se dogodilo i u ovom slučaju kod jedne osobe. U pravilu se događa da pluća budu ozlijeđena agresivnim plinovima, a izmjena plinova, odnosno otpuštanje CO2 i primanje kisika zbog otoka sluznice i poremećaja na osnovnoj membrani, poremećena je.

“Dolazi do manjka kisika, povećane koncentracije ugljičnog dioksida i akutnog edema na respiracijskoj sluznici. Zbog poremećaja u plinovima osoba gubi svijest i u igri su desetci sekunde, najviše minuta”, kaže Čalošević.

Ova tragedija otvorit će i pitanja o zaštiti na radu. Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Martin Novosel, kao stručnjak u polju zaštite na radu, ističe kako je prvo i osnovno pravilo definirati rad s povećanim opasnostima, kao i provođenje svih mjera zaštite.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.