Ustavni stručnjak i član Mosta Robert Podolnjak odgovorio je u petak kolegi ustavnom stručnjaku Branku Smerdelu na njegovu kritiku Mostova prijedloga o ustavnopravnom referendumu o manjinama, objavivši na Facebooku kako je i Smerdel “u velikoj mjeri utjecao na oblikovanje tog prijedloga”.
Most je u četvrtak predložio ustavnopravni referendum prema kojem zastupnici nacionalnih manjina više ne bi mogli glasati o imenovanju vlade i donošenju proračuna, ali bi zauzvrat dobili pravo veta na zakone koji se tiču pripadnika manjina.
ZABRANE I VETO Most traži referendum o zastupnicima nacionalnih manjina
Branko Smerdel, jedan od stručnjaka koji je bio u skupini koja je pisala Ustav, u petak je reagirao je na Mostov prijedlog o raspisivanju ustavotvornog referenduma o nacionalnim manjinama, nazvavši ga “nečuvenom ustavnom dekonstrukcijom”.
Na to je odgovorio Robert Podolnjak statusom na Facebooku koji prenosimo: “Jučerašnji prijedlog Mosta da se na ustavnom referendumu, koji bi raspisao Sabor, odluči da zastupnici nacionalnih manjina ubuduće ne bi imali pravo odlučivati o formiranju vlade i donošenju proračuna, a zauzvrat bi imali veto na zakone koji se odnose na prava nacionalnih manjina koji bi Sabor mogao preglasati samo 3/4 svih zastupnika profesor Branko Smerdel nazvao je “nečuvenom ustavnom dekonstrukcijom”. Doista me čudi da je prof.Smerdel ne samo zaboravio da smo takav prijedlog oblikovali u radu posebnog povjerenstva bivšeg predsjednika Josipovića u ljeto 2014. i složili se s njime, već i da je on u velikoj mjeri utjecao na oblikovanje tog prijedloga. Da zastupnici nacionalnih manjina ne bi smjeli odlučivati o formiranju vlade i proračunu prof.Smerdel je govorio na javnoj tribini Kluba pravnika grada Zagreba u siječnju 2014. U privitku dajem ključni dio njegova objavljenoga autoriziranog izlaganja koji se odnosi na zastupnike manjina. Također dajem izvod iz rada profesora Josipovića , objavljenog 2021. o sadržaju ustavne promjene koja se odnosi na zastupnike nacionalnih manjina i obrazloženje za to.”
Komentari