Mađarska i Slovačka blokiraju planove Europske unije za sankcioniranje Gruzije zbog nasilja nad proeuropskim prosvjednicima i oporbenim čelnicima, prenosi u utorak njemačka novinska agencija dpa.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto u ponedjeljak je nakon sastanka u Bruxellesu pravdao odluku svoje zemlje tvrdeći da Unija zauzima stranu prosvjednika i da je Gruzija na meti samo zato jer je domoljubna i konzervativna stranka pobijedila na izborima, umjesto liberalnih snaga.
Moguće ponovno uvođenje viza Gruzijcima
Plan Unije bio je uvesti zabranu ulaska u EU nekolicini dužnosnika odgovornih za policijsko nasilje i zamrzavanje imovine koja se eventualno nalazi u EU. Međutim, to sada nije uspjelo.
No, na stolu je još uvijek plan ukidanja bezviznog režima za Gruzijce s diplomatskim putovnicama ili osobama koje rade za vladu u inozemstvu.
Plan je da se to predloži krajem godine, rekla je visoka europska povjerenica za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas. Za to bi bila dovoljna samo većina glasova zemalja članica, a ne jednoglasni pristanak, kao u slučaju sankcija.
Baltičke zemlje već uvode sankcije Gruziji
Velika većina članica EU smatra da su gruzijske vlasti nedavno primijenile protuzakonito nasilje i proizvoljna uhićenja protiv prosvjednika i oporbenih čelnika.
Protivljenje Mađarske i Slovačke sankcijama je uslijedilo nakon što je Litva najavila širenje sankcija na još 17 osoba koje smatra odgovornim za nasilje, a prije toga je to učinila i Estonija.
Litva je na listu sankcioniranih osoba stavila i gruzijskog premijera Iraklija Kobakhidzu kojem se, kao i ostalima na popisu, zabranjuje ulazak u Litvu.
Estonija je prethodno na svoj popis uvrstila još 14 dodatnih gruzijskih političara.
I Austrija protiv sankcija Tbilisiju
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg u ponedjeljak je pozvao da se ne poruše svi mostovi prema Gruziji.
“Smatrao bih geostrateškom pogreškom odgurnuti tu zemlju u ovom trenutku”, rekao je Schallenberg i poručio da je nužno zadržati dijalog te da većina Gruzijaca i dalje želi pridruživanje Uniji.
Također je dao do znanja da Austrija nije sklona slijediti primjer Litve i Estonije u uvođenju sankcija premijeru Kobakhidzeu i ostalim vodećim političarima.
Prosvjedi u Gruziji su izbili nakon navodnih nepravilnosti na nedavno održanim parlamentarnim izborima te odluke vladajuće stranke Gruzijski san da suspendira pristupni proces u EU na četiri godine.
Kritičari smatraju da bi na djelu moglo biti i upletanje i utjecaj Rusije.
NEMA KRAJA Tisuće Gruzijaca prosvjeduju ispred parlamenta: Ovo što rade je odvratno…
Komentari