USKOK je na službenim stranicama objavio da je podignuta optužnica protiv Siniše Varge, bivšeg ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) i još dvojice osumnjičenika, od kojih je jedan preminuo, s kojima je navodno dogovorio izvlačenje novca iz HZZO-a ugovaranjem usluga za koje nije bilo stvarne potrebe.
Vargu se sumnjiči se da je u vrijeme dok je bio ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) naručivao nepotrebne studije u kojima su analizirani irelevantni podaci te oštetio HZZO za 256.124,40 kuna.
To su, kako je izvještavao Nacional, navodno realizirali putem tri ugovorena posla, za koje je Varga potpisao ugovore s tvrtkama drugoosumnjičenog te Uredom ovlaštenog inženjera u vlasništvu trećeosumnjičenika. Sve s ciljem kako bi stvorio privid izvršenih usluga te dogovorio izradu općenite i necjelovite dokumentacije.
Prijem te dokumentacije je Varga po sva tri ugovorena posla 19. prosinca 2012. potvrdio svojim potpisom iako je znao da navedeno nije bilo istinito. Tvrtci svoga suradnika time je osigurao dobivanje poslova vrijednih preko 634.000 kuna 2013. te 686.000 kuna 2014. godine.
Podsjetimo, Varga je od travnja 2012. do lipnja 2014. godine bio ravnatelj HZZO-a, prije nego što je u Vladi Zorana Milanovića bio imenovan ministrom zdravstva.
Siniša Varga i pomagači pod istragom zbog izvlačenja novca iz HZZO-a
Priopćenje USKOK-a prenosimo u cijelosti:
Optužnicom se I. okr. stavlja na teret da je, u razdoblju od svibnja 2012. do kraja siječnja 2013. godine, u Zagrebu, kao ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) s II. okr. i još jednom, u međuvremenu preminulom, osobom, stvarnim voditeljem poslovanja dva trgovačka društava, u cilju da se značajno nepripadno materijalno okoriste dogovorio izvlačenje novca iz HZZO-a ugovaranjem usluga za koje HZZO nije imao stvarne potrebe. Okrivljenici su navedeno realizirali putem tri ugovorena posla, za koje je I. okr. potpisao ugovore s navedenim trgovačkim društvima te Uredom ovlaštenog inženjera u vlasništvu II. okr. nakon čega je I. okr., a kako bi se stvorio privid izvršenih usluga, dogovorio izradu necjelovite dokumentacije. Prijem te dokumentacije je I. okr. osobno po sva tri ugovorena posla 19. prosinca 2012. potvrdio svojim potpisom iako je znao da navedeno nije bilo istinito. Naime, radilo se o nepotpunim podacima koji su u elektronskom obliku dostavljeni u HZZO najranije nakon 12. siječnja 2013. te koji nikad nisu korišteni za poslovne potrebe tog Zavoda.
Unatoč navedenom, HZZO je po sva tri ugovorena posla 8. siječnja 2013. u cijelosti izvršio plaćanja u ukupnom iznosu od 256.124,40 kuna za koji iznos je oštećen HZZO, a koji iznos su okrivljenici međusobno podijelili.
Nadalje se osnovano sumnja da je I. okr. tijekom 2013. i 2014. godine, u istom svojstvu, dogovorio s odgovornom osobom jednog trgovačkog društva, koja je u međuvremenu preminula, da će u okviru svojih ovlasti poduzimati radnje kako bi putem postupaka javne nabave osigurao tom društvu dobivanje unosnih poslova od HZZO-a prema uvjetima koji će mu odgovarati. Tako se I. okr. s tom osobom dogovarao o trenutku raspisivanja javnog natječaja, o sadržaju natječajne dokumentacije te mu je dostavljao podatke HZZO-a koji su se odnosili na plan i predmet nabave. Na osnovi te dokumentacije su zaposlenici trgovačkog društva sačinili dokumentaciju za javno nadmetanje, na temelju koje je potom I. okr. raspisao javni natječaj za nabavu usluga održavanja i čišćenja, na kojem je kao ponuditelj izabrano upravo to trgovačko društvo.
Na opisani je način I. okr. trgovačkom društvu osigurao dobivanje poslova od HZZO-a i to u 2013. godini u vrijednosti od 634.227,78 kuna te u 2014. godini u vrijednosti od 686.586,51 kunu.
Komentari