Nakon provedene istrage, Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta podignuo je optužnicu protiv dvojice hrvatskih državljana (1947., 1961.) zbog davanja mita za trgovanje utjecajem i trgovanja utjecajem, priopćeno je u četvrtak iz Uskoka.
Drugooptuženi je bivši glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić, a u pitanju je afera ‘Vrtovi svjetla’, u kojoj se kao prvi optuženik navodi poduzetnik Milan Lončarić.
Kako se navodi u priopćenju Uskoka , optužnicom se prvookrivljeni tereti da je, u razdoblju od ožujka 2020. do 29. lipnja 2021. u Zagrebu, kao osnivač i odgovorna osoba te stvarni voditelj poslovanja više trgovačkih društava, a nakon što je bezuspješno pokušao ishoditi odgovarajuće suglasnosti, dozvole i rješenja nadležnih službi Grada Zagreba potrebnih za legalizaciju već izgrađenih objekata kao i za izvođenje građevinskih radova na nekretninama u vlasništvu njegovih društava, dogovorio s drugookrivljenim, glavnim ravnateljem Hrvatske radiotelevizije (HRT), s kojim je i obiteljski povezan, da će korištenjem svog društvenog utjecaja kojeg uživa kao višegodišnji glavni ravnatelj HRT-a posredovati prema tadašnjem (sada pokojnom) gradonačelniku Grada Zagreba kako bi ovaj na temelju svog službenog položaja i autoriteta osigurao ishođenje potrebnih suglasnosti, dozvola i rješenja neovisno o ispunjenju propisanih uvjeta.
Ujedno je dogovorio da će drugooptuženi svojim utjecajem i autoritetom glavnog ravnatelja HRT-a, koji je važan komitent komercijalnih banaka u Hrvatskoj, posredovati prema odgovornim osobama banaka zbog ishođenja kredita pod što povoljnijim uvjetima u svrhu financiranja projekata društava prvog optuženika, dok će prvi optuženik kao protuuslugu za navedeno novčano nagraditi drugog, kao i tadašnjeg gradonačelnika.
“U cilju realizacije opisanog dogovora, drugookrivljeni je u više navrata tražio od tadašnjeg gradonačelnika da svojim autoritetom posreduje kod službenih osoba Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode kako bi izdao potrebne suglasnosti i rješenja za izvođenje građevinskih radova na nekretninama u vlasništvu društava prvookrivljeni, neovisno o ispunjenju propisanih uvjeta. Za to je prvookrivljeni putem drugog optuženika tadašnjem gradonačelniku predao 50.000 eura, dok je tadašnji gradonačelnik osobno i posredstvom ravnatelja Zavoda za prostorno uređenje Grada Zagreba zatražio od pročelnika Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode da udovolji podnesenim zahtjevima društava prvi optuženi., bez obzira na propisane uvjete te izda odgovarajuće dokumente kojima bi se ozakonila nelegalna nadogradnja na zgradi koja se nalazi u kulturno zaštićenoj zoni u Zagrebu te tako društvu prvog okrivljenika pribavi korist. Također je od njega zatražio da se u odgovarajućim dokumentima, sukladno traženju prvog optuženog, neistinito navede kako se toranj u tvorničkom kompleksu u Zagrebu treba ukloniti uslijed oštećenja zadobivenih u potresu iako za to nije bilo osnove, što su tadašnji gradonačelnik, kao i obojica optuženih znali, sve kako bi se tvorničkom kompleksu ukinuo status kulturnog dobra i time omogućilo rušenje te povećala mogućnost gradnje i tako društvima prvog optuženika pribavila korist. Radi realizacije dogovora s prvim optuženim, Bačić se se obraćao i odgovornim osobama više poslovnih banaka u Hrvatskoj sa zahtjevima za odobrenje kredita društvu prvookrivljenika pod što povoljnijim uvjetima za financiranje izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa, za što ga je ovaj nagradio kupnjom i opremanjem stana u Zagrebu u vrijednosti od najmanje 135.510 eura”, navodi se u priopćenju.
Komentari