Počinje sezona, a zbog Banožića i Horvata kampovi na državnom zemljištu još uvijek plaćaju najam po starim ugovorima. Razlika je drastična

Autor:

Kristina Stedul Fabac, Marin Tironi/PIXSELL

Nacional u novom broju otkriva novi prešućeni propust bivšeg ministra državne imovine Maria Banožića, sada ministra obrane, a u vezi naplaćivanja zakupnine turističkim i hotelskim tvrtkama koje koriste državno zemljište za kampove.

Ta se zakupnina odnosi na čak kampove koji se prostiru na čak 14 milijuna četvornih metara državnog zemljišta, velikim dijelom uz samu morsku obalu, a također i na 10 milijuna četvornih metara zemljišta oko hotela.

Cijena zakupnine za to zemljište trebala je biti riješena temeljem Zakona o neprocijenjenom državnom zemljištu koji je donesen upravo u Banožićevom mandatu, a on je kao ministar dobio zadatak u roku 60 dana donijeti uredbu kojom bi se odredila cijena.

Budući da on to nije učinio, problem je naslijedio ministar Darko Horvat, koji je u srpnju 2020. preuzeo novoformirano Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Prema tvrdnjama više Nacionalovih izvora iz turističkog sektora upoznatih s tom problematikom, najveći je spor nastao oko cijene zakupa jer hotelijeri smatraju da bi im trebalo više vrednovati ulaganja u infrastrukturu kampova – s obzirom na to da su upravo njihova ulaganja podigla vrijednost tog inače uglavnom državnog zemljišta. Turističke i hotelske tvrtke nastavile su plaćati znatno manju zakupninu, koja prema tvrdnjama Nacionalovih izvora iznosi oko tri do četiri kune po četvornom metru, a sve po starim ugovorima iz 2010. godine.

Turističke tvrtke kao svoju početnu pregovaračku cijenu sada nude oko osam kuna po četvornom metru, no bile bi spremne ići i do 12 kuna. Ali moguće je da će stvarna cijena biti i znatno veća, jer se predstavnici turističkih tvrtki i nadležnog ministarstva, koje je u međuvremenu preuzeo novi ministar Ivan Paladina, još uvijek ne mogu dogovoriti oko konačne cijene. Prema tvrdnjama Nacionalovih izvora, bivši ministar Darko Horvat, prije no što je bio prisiljen otići s funkcije zbog uhićenja, naručio je procjenu vrijednosti zemljišta prema kojoj bi država trebala naplaćivati čak oko 22 kune po četvornom metru, ali turističke tvrtke, kako neslužbeno doznajemo, smatraju da je to apsolutno previsoka cijena koju one ne bi mogle podnijeti i koja bi ugrozila njihovo poslovanje, a osim toga ističu i da se upravo njihovim ulaganjima povećala cijena zemljišta na kojem se nalaze kampovi.

Neformalni izvori iz turističkog sektora rekli su pak da se pitanje naplate zakupnine za kampove rješavalo godinama, da se time bavilo više ministarstava te da se prema Zakonu iz 2010. za koji se izborio bivši ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, zakupnina koju trenutno plaćaju turističke i hotelske tvrtke dijeli na dva dijela. Pedeset posto iznosa tvrtke plaćaju u proračun, a pedeset posto su dužne uplaćivati na poseban račun na ime budućeg iznosa zakupa.

“Poanta je u tome da kad su turističke i hotelske tvrtke preuzele te kampove, ti su kampovi uglavnom bili ravnice to jest krš bez ičega, a oni su to oplemenjivali i digli vrijednost tog zemljišta. Zato su turističke tvrtke postavile pitanje ministru: Vi nama želite podići zakupninu na 20 kuna, ali to zemljište ne bi vrijedilo 20 kuna da ga mi nismo oplemenili. Kako nam možete nabiti tako veliki najam za nešto u što smo samo mi ulagali? Sad ispada da to vrijedi puno više, ali ne bi vrijedilo puno više bez nas”, tvrdi jedan od sugovornika dobro upoznatih s tom problematikom.

Isti izvor tvrdi da je hotelijerima svaka cijena veća od 12 kuna po četvornom metru naprosto neodrživa i neisplativa.

“Horvat je napravio tu procjenu na preko 20 kuna, ali kad se nije mogao dogovoriti s hotelijerima, očito je sve stavio sa strane. No stvar je u tome da se to sve trebalo riješiti još u mandatu ministra Banožića, jer je u Zakonu koji je donesen 2020. pisalo da se u roku od dva mjeseca treba donijeti uredba koja će regulirati visinu četvornog metra. A ta uredba očito iz tih razloga, zbog nemogućnosti dogovora oko određivanja cijene, nije donesena. Banožić je tu odradio tek dio posla, onda su bili izbori i to je ostalo nedovršeno, ali ni u Horvatovo vrijeme nije riješeno jer je njega pak zapao potres. Pa sada i dalje imamo situaciju da svi kampovi rade, ali bez ugovora, odnosno rade na temelju starih ugovora”, objašnjava taj izvor.

Prema njegovim tvrdnjama, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković donio je 2010. Zakon o turističkom zemljištu kojim je bila definirana neka minimalna cijena, ali je ipak kakav-takav zakon postojao i provodio se. Izvor tvrdi da je bila riječ o tri do pet kuna po četvornom metru.

Više pročitajte u novom broju Nacionala

EKSKLUZIVNO: KOLEGE IZ VRHA HDZ-a BANOŽIĆA OPTUŽUJU DA JE DRŽAVU OŠTETIO ZA MILIJARDU KUNA

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.