Dok Apple gleda dalje od Kine kako bi osigurao ključne opskrbne lance koji su opterećeni obustavom rada zbog Covida i kojima prijeti rastuća geopolitička napetost, Indija se pokazala kao atraktivna potencijalna alternativa drugom najvećem gospodarstvu svijeta.
Veliki regionalni rival Pekinga ne propušta iskoristiti priliku, piše CNN. Jedan od glavnih indijskih ministara prošlog je mjeseca rekao da tvrtka sa sjedištem u Kaliforniji želi povećati svoju proizvodnju u toj južnoazijskoj zemlji na četvrtinu ukupne proizvodnje. Ministar trgovine i industrije Piyush Goyal rekao je da Apple već proizvodi između 5% i 7% svojih proizvoda u Indiji. “Ako se ne varam, oni ciljaju svoju proizvodnju povećati do 25 posto”, rekao je.
Apple se godinama oslanjao na ogromnu proizvodnu mrežu u Kini za masovnu proizvodnju iPhonea, iPada i drugih popularnih proizvoda. No, njihova ovisnost o zemlji testirana je prošle godine strogom pekinškom strategijom nulte borbe protiv Covida, koja je ukinuta prošlog prosinca.
Od sredine prošle godine Apple je udvostručio svoje napore za ulaganje u Indiju. Ali može li treće najveće gospodarstvo Azije postići rezultate? “Teoretski, to se može učiniti, ali to se neće dogoditi preko noći”, rekao je Tarun Pathak, direktor istraživanja u tvrtki za istraživanje tržišta Counterpoint.
Dodao je da je ovisnost Applea o Kini rezultat gotovo dva i pol desetljeća onoga što je Kina uložila u razvoj svog cjelokupnog ekosustava za proizvodnju elektronike. Istaknuo je i da tvrtka proizvodi gotovo 95% svojih telefona u Kini.
Ali najvrednija tvrtka na svijetu objavila je šokantno slabu zaradu ovog mjeseca, dijelom zbog nedavnih problema u Kini. Problemi su počeli u listopadu, kada su radnici počeli bježati iz najveće svjetske tvornice iPhonea, koju vodi Foxconn, zbog izbijanja Covida. Potom su radnicima za povratak na posao ponudili bonuse, no onda su u studenom izbili nasilni prosvjedi, kada je novozaposleno osoblje reklo da je uprava prekršila svoja obećanja. Radnici su se sukobili sa službenicima osiguranja prije nego što im je tvrtka na kraju ponudila gotovinu da daju otkaz.
Iako su se operacije u prostranom kampusu u Zhengzhouu, u središnjoj Kini, vratile u normalu, problemi s opskrbom pojavili su se u opskrbi modelima iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max tijekom ključne sezone blagdanske kupovine.
Povrh toga, američko-kineski odnosi izgledaju sve napetiji. Prošle je godine Bidenova administracija zabranila kineskim tvrtkama kupnju naprednih čipova i opreme za proizvodnju čipova bez licence.
“Mislim da će i dalje ovisiti o Kini za značajan dio svoje proizvodnje”, rekao je Willy Shih, profesor na Harvard Business School, misleći na Apple. “Ali ono što pokušavaju učiniti, a mislim da ima smisla, jest dodati raznolikost svojoj bazi opskrbe tako da ako nešto pođe po zlu u Kini, oni će imati alternativu”, dodao je.
U nedavnoj je izjavi Tim Cook, izvršni direktor Applea, poručio da je ‘Indija vrlo uzbudljivo tržište’.
Indija bi ove godine trebala prestići Kinu i postati najmnogoljudnija zemlja na svijetu. Ogromna i jeftina radna snaga u zemlji, koja uključuje radnike s ključnim tehničkim vještinama, velika je privlačnost za proizvođače. Treće najveće gospodarstvo Azije također nudi rastuće domaće tržište. U 2023., dok strahovi od globalne recesije i dalje postoje, očekuje se da će Indija ostati najbrže rastuće veliko gospodarstvo u svijetu.
Indijska vlada uvela je politike za privlačenje ulaganja u proizvodnju mobilnih telefona. Prema Pathaku iz Counterpointa, Indija čini 16% globalne proizvodnje pametnih telefona, dok Kina čini 70%.
Međutim, proizvodnja u Indiji dolazi s puno izazova. “Jedna od stvari koje je Kina učinila jest da je izgradila infrastrukturu kad je mogla. I tvrdio bih da Indija nije izgradila infrastrukturu kad je mogla”, rekao je Shih, misleći na autoceste, luke i prometne veze koje omogućuju lako kretanje robe. Apple će se također suočiti s puno više birokracije u Indiji ako želi stvoriti rasprostranjene kampuse, po uzoru na one u Kini.
Iako postoje značajne prepreke u ambiciji Indije da produbi svoj odnos s Appleom, to bi bio veliki poticaj za zemlju i premijera Narendru Modija.
“Mislim da će to biti velika, velika pobjeda”, rekao je Pathak, ističući da će rastuće proizvodne veze s američkim divom poput Applea zauzvrat privući druge globalne igrače u ekosustavu proizvodnje elektronike u Indiju. “Usredotočite se na ono veliko, drugi će vas slijediti”, zaključio je.
Komentari