Hrvatski sabor u subotu je izabrao deset ustavnih sudaca i tako spriječio ozbiljniju ustavnu krizu. U poslijepodnevnim tima desetero sudaca stiglo je na Pantovčak kod predsjednika Zorana Milanovića, gdje su prisegnuli.
Podsjetimo, noćas u ponoć istekao je i produljeni šestomjesečni mandat za 10 od ukupno 13 sudaca Ustavnoga suda, pa je Hrvatska, nakratko, ostala bez toga Suda.
Na osmogodišnji mandat, Sabor je u pojedinačnom i javnom glasovanju izabrao Antu Galića (dobio 115 glasova za, 10 protiv), Andreja Abramovića (125 za), Miroslava Šumanovića (119 za, četiri suzdržana), Lovorku Kušan (125 za), Rajka Mlinarića (120 za, četiri suzdržana), Biljanu Kostadinov (123 za), Dražena Bošnjakovića (121 za, jedan suzdržan, tri protiv), Sanju Bezbradicu Jelavić (125 za), Franu Staničića (125 za) i Mašu Marochini Zrinski (122 za, dva suzdržana, jedan protiv).
Ceremoniji prisege ustavnih sudaca u Uredu predsjednika nazočili su i predsjednici Vrhovnog i Ustavnog suda – Radovan Dobronić i Miroslav Šeparović.
Nakon prisege ustavnih sudaca, predsjednik Zoran Milanović održao je kratki govor u kojem je nove suce Ustavnog suda podsjetio da će na dužnosti na koju su izabrani imati veliku odgovornost i još veću moć. “To je vrijedi i za vas, vi koji ste već radili ovaj posao jako dobro znate njegov sadržaj i očekivanja javnosti. Želim reći, kroz prizmu vlastitog iskustva, sudjelovanja u promjenama Ustava, neke stvari vidim i želim ih podijeliti. Nadam se da ono što sam pročitao jučer, što smo svi pročitali u nekim medijima, da je samo trač, i da nije točno. Ovaj sud je izabran da dobije mandat da bi radio svoj posao jer je prethodnicima istekao, a mandat kad istekne, onda je gotovo. To vrijedi i za predsjednika Republike. Nitko ne može biti sudac u vlastitoj stvari, to su neki temelji, ali to na stranu. Kada je Ustav mijenjan 2010. godine, a naš Ustav je mlad kao mlado maslinovo ulje, noćnjak, bila je ideja da ustavnim sucima, ako ih se ne izabere, da starima teče dalje mandat. To nije prihvaćeno. Zato je određen rok od šest mjeseci. Želim, zapravo ne želim vam sreću, nisam dispečer sreće, želim da budete sami pred sobom sa istinom, odgovarate samo pred sobom. Čuvajte ustavni poredak, takav kakav jest i nećemo ga uskoro mijenjati”, poručio je Milanović novim ustavnim sucima.
U ime novoizabranih ustavnih sudaca, kratki govor održao je Andrej Abramović.
“Čast nam je ukazana i na časti se zahvaljujemo. Odgovornost nas je zapala, i odgovornosti smo svjesni. U ovom poslu imaš samo svoju riječ i svoju olovku. Često imaš vagu na kojoj odluke ovise o nijansama … Svi koji naše odluke čitaju moraju toga biti svjesni … Iza nekih od nas već je jedan odrađeni mandat u Ustavnom sudu, a nove kolege sigurno će Sudu dati novu energiju i nove kvalitete. Osobno se veselim našoj budućoj suradnji i nadam se da će Ustavni sud u idućem osmogodišnjem razdoblju biti još bolji i još efikasniji”, rekao je sudac Abramović.
“Prisežem svojom čašću da ću se u obavljanju dužnosti suca Ustavnog suda Republike Hrvatske pridržavati Ustava i zakona Republike Hrvatske i da ću savjesno obavljati svoju dužnost”, glasi tekst prisege, kojeg su jedno za drugim izgovorili svih desetero danas u Saboru izabranih Ustavnih sudaca.
U ZADNJI ČAS Izabrani suci Ustavnog suda. Evo rezultata glasanja
Petero predložila saborska većina, a petero oporba
Nakon dogovora vladajućih i oporbe, na saborskom Odboru za Ustav u srijedu je devet od deset kandidata za ustavne suce dobilo jednoglasnu potporu. Izuzetak je bio Galić protiv kojeg je bila Sandra Benčić (Možemo!).
Vladajuća većina za suce je predložila Bošnjakovića (bivši ministar pravosuđa), Galića (sudac Visokog upravnog suda), Mlinarića (ustavni sudac), Staničića (profesor na zagrebačkom Pravnom fakultetu) i Šumanovića (ustavni sudac), a oporba Abramovića (ustavni sudac), Kostadinov (profesorica na zagrebačkom Pravnom fakultetu), Kušan (ustavna sutkinja), Marochini Zrinski (profesorica na riječkom Pravnom fakultetu) te Bezbradicu Jelavić (odvjetnica).
Iako je zadnji rok za izbor ustavnih sudaca istekao u petak, oni nisu izabrani jer se SDP protivio tome da se u petak isti dan glasuje o povjerenju premijeru, što je sam inicirao, i o izboru ustavnih sudaca.
Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović nedavno je izjavio kako bi neizborom ključnog ustavnog tijela bila ugrožena ustavna demokracija te se 29. prosinca ne bi mogli održati ni predsjednički izbori na ustavan i zakonit način. Naime, tri preostala ustavna suca – Šeparović, Goran Selanec i Mato Arlović, bez kvoruma ne mogu donositi nikakve odluke.
SUBOTNJE GLASANJE Đujić: Dobro da je premijer otišao u Banju Luku…
Komentari