Nakon što prošle godine nije održan, večeras (utorak) bit će otvoren 74. filmski festival u Cannesu, najveći i najvažniji filmski festival na svijetu. Po mnogočemu bit će to najzanimljiviji filmski festival jer će se održati u vrijeme kada i dalje postoji strah od pandemije, u vrijeme kada se svi akreditirani dijele na one cijepljene iz Europske unije i one izvan Europske unije koji se, čak i ako su cijepljeni, moraju testirati svakog drugog dana, ali ovo je vrijeme u kojem će kino dvorane u Cannesu biti ispunjene do posljednjeg mjesta, vrijeme u kojem će svake večeri crvenim tepihom hodati filmske zvijezde, a svi će morati nositi maske. Da, smoking je i dalje obavezan za uzvanike na crvenom tepihu za večernje premijere, a uz to ide crna maska. Da, crna, druge boje nisu dopuštene.
Koja će pravila francuska vlada imati za akreditirane osobe tijekom filmskom festivala u Cannesu, to je bilo glavno pitanje na koje se tražio odgovor tijekom proteklih mjesec dana. U tih mjesec dana ta su se pravila mijenjala, ali se sada situacija iskristalizirala. Svi oni akreditirani iz zemalja Europske unije s COVID putovnicom mogu se bez ikakvih problema kretati dijelovima grada u kojem se održava festival. Svi oni koji dolaze izvan Europske unije, bez obzira jesu li cijepljeni dva puta ili ne, moraju se testirati svakih 48 sati. Bez tog testa neće, primjerice, moći ući u Palais des Festival, glavnu dvoranu u kojoj se odvija najveći dio programa. Zato je organiziran punkt za besplatno testiranje. Testiranje na COVID obavlja se uzimanjem sline i u roku od šest sati dobivaju se rezultati. Ako hitno želite rezultate, platite 50 eura i dobit ćete ga za 20 minuta.
To se čini nepravedno svima onima koji su se cijepili dva puta i to cjepivom koje priznaje Europska unija. No, moglo je biti i gore. Do prije tri tjedna najavljivalo se da će svi koji dolaze u Cannes iz tzv. narančastih zemalja (gotovo sve zemlje izvan Europske unije) a nisu se dva puta cijepili morati prvo u izolaciju na tjedan dana. To je izazvalo reakcije prvenstveno ljudi iz Velike Britanije, ali je ipak naknadno odlučeno da izolacija neće biti potrebna. I zato se sve svelo na testiranje svakih 48 sati. Što, pazite, i nije tako jednostavno. U Cannesu je, naime, vruće, grla su suha, tako da mnogi pri dolasku na testiranje imaju problema jer ne mogu proizvesti dovoljno sline. Za takve je pripremljen i standardan test uvlačenjem štapića u nos.
Kakav tretman će onda imati filmske ekipe koje dolaze u Cannes? Bit će zanimljivo vidjeti, festival u utorak navečer otvara film „Annette“ s Adamom Driverom i Marion Cotillard u glavnim ulogama, a koji je režirao francuski redatelj Leos Carax. Film je to koji se trebao prošle godine natjecati na festivalu za Zlatnu palmu. Kako je prošlogodišnji festival otkazan, tako se Carax dogovorio s organizatorima festivala da će čekati godinu dana kako bi tek sada film imao premijeru u Cannesu. Isto su odlučili Paul Verhoeven s filmom „Benedetta“ i Wes Anderson s filmom „The French Dispatch“, što samo govori koliko je filmašima važna premijera njihovog filma na festivalu u Cannesu. Ekipa filma „Annette“ došla je u Cannes, najveća zvijezda Adam Driver stigao je samo na 48 sati, ipak dovoljno za ekskluzivni razgovor za „Nacional“. Ono što je zanimljivo jest da Driver nije nosio masku za vrijeme intervjua (što se vidi na fotografiji nastaloj za vrijeme razgovora za Nacional) a novinari s kojima je razgovarao morali su ih nositi.
Osim filma „Annette“ još će 24 filma biti prikazano u konkurenciji za Zlatnu palmu, što je više od uobičajenih 20. Organizatori to objašnjavaju činjenicom da nisu birali filmove nastale u proteklih 12, već u proteklih 18 mjeseci. Najbolji film izabrat će žiri kojim predsjeda Spike Lee, slavni redatelj čija se fotografija nalazi i na ovogodišnjem službenom plakatu festivala. U jednoj od sporednih sekcija biti će prikazan hrvatski film „Murina“, dugometražni debi redateljice Antonete Alamat Kusijanović, što je za nju ogroman uspjeh.
Komentari