Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen sugerira da je jedan od načina da se novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa odvrati od nametanja novih carina da Europa kupuje više ukapljenog prirodnog plina (LNG) od Amerike.
Tijekom predizborne kampanje Trump je obećavao vratiti radna mjesta u Sjedinjene Države i nametnuti opće carine do 20 posto na američki uvoz.
Bruxelles se trgnuo kako bi brzo i snažno uzvratio bilo kakvim Trumpovim carinama kako bi republikanca vratio za pregovarački stol i postigao dogovor.
“Budući da tek treba ispaliti prvi hitac u trgovinskom ratu, prvi odgovor EU-a je apel za detant“, rekla je von der Leyen nakon neformalnog sastanka čelnika Unije u Budimpešti.
“Prije svega: uključite se”, rekla je von der Leyen na pitanje kako izbjeći Trumpove carine, misleći na svoj telefonski razgovor s novoizabranim predsjednikom. “Drugo, razgovarajte o zajedničkim interesima i zatim krenite u pregovore”.
Ističući da EU i dalje kupuje značajne količine energije od Rusije, von der Leyen je upitala: “Zašto to ne zamijeniti američkim LNG-om koji je za nas jeftiniji i obara nam cijene energije? To je nešto o čemu možemo ući u raspravu, također je u pitanju naš trgovinski deficit”.
Bruxelles se nada da će izbjeći trgovinski rat s novoizabranim republikanskim predsjednikom.
Vjerojatno je da von der Leyen crpi inspiraciju za potencijalni dogovor od svog prethodnika Jean-Claudea Junckera, koji je 2018. napravio vrlo kozmetičko primirje s Trumpom.
Tijekom prvog Trumpovog mandata, Juncker je izbjegao dodatne carine uvjeravajući američkog predsjednika da će Europa olakšati veći uvoz ukapljenog prirodnog plina (i više američke soje).
Zapravo, Europska komisija nema stvarnu moć u određivanju kupnje LNG-a europskim kompanijama i soji, ali Trump je rado prihvatio politički teatar paradiranja podacima da su europske nabave rasle.
U prvoj polovici ove godine SAD je već osiguravao oko 48 posto LNG uvoza EU-a, u usporedbi sa 16 posto iz Rusije.
Laurent Ruseckas, izvršni direktor tržišta plina u robnom divu S&P Globalu, rekao je da će se svaki takav dogovor o fosilnim gorivima vjerojatno više baviti politikom nego energijom.
“EU ne kupuje LNG – postoji globalno tržište LNG-a i kupci LNG-a imaju vlastite ugovore“, rekao je.
“Sigurno je moguće sklopiti memorandum o razumijevanju kako bi se govorilo o povećanju kupnje, ali u konačnici u prošlosti to je bio način da se stavi politički omot oko nečega što je isporučilo tržište. A EU trenutno kupuje onoliko LNG-a koliko je tržištu potrebno“, rekao je.
Prema vlastitom nadzornom tijelu EU-a za energetiku, ACER-u, potražnja za LNG-om “vjerojatno će doseći svoj vrhunac 2024.” kako se upotreba energije bogate ugljikom smanjuje, a zelene alternative postaju dostupnije, piše Politico.
RADIO NACIONAL Vesna Pusić: Europske zemlje trebaju strahovati zbog Trumpove vanjske politike
Komentari