Iz Zagreba nedavno su najavili da će građanima uz račune dolaziti i kazne za neodvajanje otpada. Te su kazne već počele stizati, ali javljaju se i pitanja kako to provesti u stambenim zgradama i hoćemo li plaćati kazne za ono što je učinio netko od susjeda?
Josip Pavlović, predsjednik Udruge Ekologija grada, za Hrvatski radio je rekao da je problem u modelu odvajanja otpada, od 1. listopada, u tome što je on nezakonit. “Grad Zagreb nije ništa napravio glede infrastrukture kako bi se takav model mogao provoditi”, rekao je.
Dodao je da je sustav gospodarenja otpadom u potpunom raspadu. “Nevjerojatno mi je da se razgovara o kaznama za neodvajanje otpada. Jedino tko može plaćati kazne je Grad Zagreb i podružnice Holdinga”, naglasio je.
Zorislav Antun Petrović, predsjednik Odbora za zaštitu okoliša Skupštine Grada Zagreba (OraH) rekao je da je gospodarenje otpadom jedna od točaka oko koje su se stranke koalicije našle. “Cijeli se sustav odvoza otpada trebao prilagoditi. Vjerujem u koalicijske partnere i vjerujem da znaju što rade. Je li rezultat na početku slabiji, to ćemo vidjeti, ali to je tek početak s kojim se želi nešto postići”, istaknuo je.
Na pitanje je li gradska vlast ušla spremna u cijelu priču, Petrović je rekao kako vjeruje da je.
Kazne za neodvajanje otpada počele su stizati u visini od 65 eura do 130 eura za pravne osobe.
Zdravko Vladanović, predstavnik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada osvrnuo se na favoriziranje središta Zagreba gdje su iz sredstava gradskog proračuna financirani podzemni spremnici, a ostalih 98 posto gradske površine i građana Grada Zagreba prepušteni su samima sebi i suvlasničkim financijama gdje moraju financirati nadzemne boksove.
“Veliki je problem financiranja iz zajedničke pričuve, a dobili smo i mišljenje Ministarstva pravosuđa kako je to nemoguće. Zakon kaže da se sredstva zajedničke pričuve ne mogu ulagati u nešto što je na tuđoj nekretnini”, naglasio je.
Dodao je da su građani zbunjeni i očajni te se pitaju zašto se jednima plaća, a drugima ne. “U konačnici ni ti podzemni spremnici u centru grada još se nisu počeli graditi, osim oglednog primjera u Masarykovoj ulici”, rekao je.
Što se tiče individualizacije kazni ili kolektivne kazne, Vladanović se pita kako će se to utvrditi.
Pavlović je naglasio da Grad Zagreb i komunalno redarstvo nisu nadležni za ispisivanje kazni kada je riječ o plavim vrećicama. “Ako dođe do prigovora na kaznu, ona automatski ‘pada u vodu'”, dodao je.
Vladanović je poručio da nije samo odgovornost na građanima koji su obvezni razdvajati otpad. Kako kaže, i Čistoća ima odgovornost.
Komentari