Tradicionalnom budnicom ulicama Knina u subotu ujutro počela je svečanost obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, te 28. obljetnica vojno-redarstvene operacije Oluja.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i glavni ravnatelj policije Nikola Milina uputili su čestitku.
“Ratnici, koji su to postali ne svojim izborom, već prisiljeni od strane mračnih sila koje su se kao oblak nadvile nad njihov narod i Domovinu, prohujali su kao oluja. Ne kao oluja koja uništava i izaziva strah, već kao ona koja mora proći kako bi oslobodila put suncu na vedrom nebu.
Već sam naziv vojno redarstvene operacije – Oluja, dovoljno govori kakvom je bila zamišljena i kako su vojno-redarstvene snage morale djelovati – munjevito i silovito!
No, taj naziv savršeno opisuje i kakvom su olujom nepatvorenih emocija bili vođeni naši ratnici…olujom u kojoj su se savršeno izmiješali osjećaji za dobro i ispravno, osjećaj odgovornosti za svog bližnjeg, dok je njena pokretačka sila bila domoljublje.
Posebnu počast danas odajemo onima koji se nisu vratili iz Oluje, svim poginulim i nestalim braniteljima, vojnicima i policajcima specijalcima.
Ne postoje riječi kojima bismo dovoljno dobro izrazili zahvalnost i poštovanje njihovim obiteljima koje svaki dan u tišini žive svoju žrtvu, idu kroz život bez svojih najmilijih.
Zbog njihovih sinova, braće, supruga i očeva vojno – redarstvena operacija „Oluja“ ostat će u hrvatskoj povijesti upisana kao bitka svih hrvatskih bitki”, napisali su te citirali Dimitrija Demetra.
I upravo zbog njih, kada mladim naraštajima prenosimo značaj VRO Oluja, možda bi bilo najbolje citirati riječi hrvatskog pjesnika Demetra:
“…Tu nek Hrvat uči, koja mu je cijena,
Tu nek crpe hrabrost, ponos, volju,
Nek ne ište vijek utjehu bolju,
Neg’ koju mu daje ova uspomena!…”
Zbog lošeg vremena odgođen letački program
Zbog najavljene kiše i lošeg vremena središnji program će se održavati na glavnom gradskom trgu koji je dijelom natkriven, umjesto na stadionu NK Dinara. Iz istog razloga je odgođen i letački program.
U Kninu zasad ne pada kiša, u grad dolaze brojni posjetitelji iz svih dijelova Hrvatske, a podizanje zastave na kninskoj Tvrđavi prati se preko videozida na Trgu dr. Ante Starčevića.
Kod spomenika hrvatske pobjede Oluja 95 položit će se vijenci i odati počast poginulima, nestalima i umrlim hrvatskim braniteljima. Vijence će položiti predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja u vojno-redarstvenoj operaciji Oluji, Hrvatskih ratnih vojnih invalida, ratni zapovjednici i predstavnici udruga iz Domovinskog rata te najviši državni dužnosnici i predstavnici županija i gradova.
Središnjem obilježavanju Dana pobjede i domovinske zahvalnosti nazočit će državni vrh, a govorit će predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković. U ime hrvatskih branitelja, kao prvi govornik, govorit će djelatni časnik HV-a, dragovoljac i pripadnik Tigrova.
Nakon središnje svečanosti služit će se misa u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
Taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme moći će se razgledati na parkiralištu kod Autobusnog kolodvora od 11 do 16 sati, poslijepodne je doček maratonaca i biciklista te defile motorista, a organizirana je i podjela vojničkoga graha za sve koji budu na proslavi toga dana u Kninu.
Glazbeni program uveličat će klapa HRM- a Sv. Juraj i Policijska klapa Sv. Mihovil.
Organizatori svečanosti su, uz Grad Knin, tri ministarstva i to hrvatskih branitelja, obrane i unutarnjih poslova.
VRO Oluja počela je 4. kolovoza 1995. u ranim jutarnjim satima. Već iduće jutro postignut je najveći uspjeh kada je oslobođen Knin, dotadašnje središte i simbol srpske pobune, a točno u podne na kninskoj tvrđavi zavijorila se 20-metarska hrvatska zastava. Akcija je ubrzo završena, 7. kolovoza.
Hrvatske vojne i redarstvene snage, u kojima je bilo oko 200 tisuća ljudi, oslobodile su brojne gradove i prometnice, te su izbile na međunarodno priznatu granicu Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Akcijom je nakon četiri godine okupacije, u samo 84 sata, oslobođeno gotovo 11.000 četvornih kilometara okupiranih područja i gradova u sjevernoj Dalmaciji te Lici, Banovini i Kordunu, odnosno gotovo petina države, što je utjecalo i na završetak rata u Bosni i Hercegovini te mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Komentari