Na helidromu KBC- a Split na Firulama u ponedjeljak su otvoreni radovi na rekonstrukciji vrijedni više od 850.000 eura, a po najavi ministra zdravlja Vilija Beroša prvi bi helikopter tamo trebao sletjeti za šest mjeseci.
Splitski helidrom dobit će najsuvremeniju opremu i signalizaciju koja osigurava dnevne i noćne letove, što će omogućiti međunarodnu certifikaciju sukladno važećim zakonima i pravilnicima Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.
KBC-u Split gravitira oko 1,5 milijuna stanovnika, tijekom ljetne sezone i pola milijuna turista, godišnje se ostvari 500 letova, pa time modernizacija helidroma ima još veći značaj za pružanje hitne medicinske skrbi, rekao je Beroš.
Vlada je ustrajna u provedbi sveobuhvatne reforme zdravstvenog sustava, a Split je prvi među hrvatskim helidromima koje će se obnoviti, poručio je.
”Pokrenuli smo lavinu reformskih projekata, prošli smo tjedan uručili ugovore o javnoj nabavi Helikopterske hitne medicinske službe vrijedne 62,5 milijuna eura. Time podižemo razinu pružanja hitne medicinske pomoći i povećavamo dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite kroz operativne helikopterske baze Zagreb, Osijek, Rijeka i Split, kao i prateće bolničke helidrome, od kojih se jedan nalazi u KBC-u Split”, kaže Beroš.
Zbrinjavanje hitnih stanja unutar “zlatnog sata”
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević ističe da se helikopterskom hitnom medicinskom službom, brzim brodicama hitne pomorske medicinske službe i zemaljskom hitnom pomoći uspostavlja sinergija kopnenih, zračnih i pomorskih snaga kojima se omogućuje zbrinjavanje hitnih stanja unutar “zlatnog sata” i povećava šanse za preživljavanje za 30 do 50 posto.
Ravnatelj KBC-a Julije Meštrović kaže kako je broj bolesnika kojima treba hitno liječenje osobito velik ljeti zbog velikog broja turista na jugu Hrvatske. Zato je posebno značajno da Split dobije najsuvremeniji međunarodno certificirani helidrom, čime se unaprjeđuje zbrinjavanje hitnih bolesnika.
Helidrom KBC-a Split je u sustavu zbrinjavanja životno ugroženih pacijenata najvažniji medicinski helidrom u Hrvatskoj. Godišnje se izvede oko 500 helikopterskih transporta, osobito pacijenata s otoka.
Financijska sredstva za rekonstrukciju u iznosu većem od 855.000 eura osiguralo je Ministarstvo zdravstva, a krajnji rok za uspostavu hitne službe na rekonstruiranom helidromu je šest mjeseci.
Do završetka radova hitni helikopterski transport odvijat će se preko helidroma Vojne luke Lora.
Potpisani ugovori za hitnu helikoptersku službu. Beroš: “Letimo prema uspostavi…”
Komentari