Pobuna zbog kaznenog djela femicida. Ide na doradu, evo kako glasi konačna definicija

Autor:

22.09.2023., Pula: Prigodnim performanceom i mimohodom gradskim centrom, u Puli je odrzan prosvjed protiv nasilja nad zenama. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Sasa Miljevic/PIXSELL

Definiciju novog kaznenog djela femicida, koje je Ministarstvo pravosuđa predložilo u aktualnim izmjenama Kaznenog zakona, kritizirali su gotovo svi zainteresirani – od nevladinih udruga preko pravobraniteljstava do sveučilišnih profesora, odvjetnika i sudaca, piše Jutarnji list.

Dok se u primjedbama udruga i institucija koje se bave ljudskim pravima snažno pozdravlja namjera zakonodavca da definira rodno utemeljeno nasilje te se kritizira isključivo nepreciznost i preopćenitost definicije, odvjetnički i sudački krugovi smatraju da nema potrebe da se femicid uvodi, negiraju postojanje rodno uvjetovanog nasilja te predložene zakonske izmjene smatraju narušavanjem ustavnog načela ravnopravnosti spolova, navodi dnevnik u srijedu.

Femicid je, podsjetimo, u prvoj verziji zakonskih izmjena trebao biti definiran kao ubojstvo žene koju je počinitelj već ranije zlostavljao, no u konačnom prijedlogu izbačen je uvjet ranijeg zlostavljanja te je odlučeno da se djelo nazove “teško ubojstvo bliske ženske osobe”.

Konačna definicija glasi: “Tko ubije blisku žensku osobu, kaznit će se kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.”

“Nije svako teško ubojstvo ženske osobe femicid, već je ključno da je riječ o rodno motiviranom ubojstvu te bi isto bilo potrebno unijeti u opis djela. Uz to djelo, kako je predloženo, ne bi obuhvaćalo ubojstvo osobe koja nije bliska osoba, dok je femicid čin ubojstva koji je rodno uvjetovan, ali ne mora nužno biti riječ o bliskoj osobi”, istaknula je u javnoj raspravi, koja je ovaj tjedan zatvorena, pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić navodi da predloženo rješenje treba povući na doradu, prije svega jer ne obuhvaća sve oblike femicida kako ih kategorizira UN-ov deklaracija o femicidu – poput namjernih ubojstava žena i djevojaka koje počine njihovi intimni partneri, ubojstava koja izvrše drugi članovi obitelji te drugi počinitelji, poznati ili nepoznati, koja prema modusu operandi ukazuju na motivacije vezane uz spol – ženinu rodnu ulogu.

Ženska mreža Hrvatske, koja okuplja mnogo nevladinih udruga, predlaže da se djelo nazove “femicid” te da glasi: “Tko ubije žensku osobu zbog njezinog roda, kaznit će se kaznom zatvora najmanje 10 godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.”, piše novinarka Jutarnjeg lista Kristina Turčin.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.