Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za plaćanja uskoro će raspisati natječaj za mjeru 17.1 iz Fonda za ruralni razvoj, za koju nezadovoljni poljoprivrednici tvrde da su bez najave sredstva smanjena za 60 milijuna kuna
Ministarstvo poljoprivrede, točnije Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), donijelo je početkom lipnja još jednu u nizu odluka koje idu direktno na štetu hrvatskih poljoprivrednika. U danima kada je Hrvatsku pogodila velika katastrofa jer je u dijelovima zemlje tuča uništila gotovo sav trud poljoprivrednika, Agencija za plaćanja u poljoprivredi je raspisala e-savjetovanje za mjeru 17.1 koja se tiče osiguranja poljoprivrednika, a u predloženom dokumentu stoji da će iz europskih fondova biti isplaćeno manje novca poljoprivrednicima za osiguranje od šteta. Ovakva odluka izazvala je bijes dijela poljoprivrednika koji su sklopili ugovore o osiguranju, očekujući da će natječaj za mjeru 17.1 iz Fonda za ruralni razvoj biti raspisan pod istim uvjetima kao i prošle godine. No APPRRR i Ministarstvo poljoprivrede su u e-savjetovanje uputili prijedlog koji se dosta razlikuje od natječaja koji su raspisivani u proteklih pet godina, što je poljoprivrednike stavilo u vrlo tešku poziciju.
Nacionalu su se obratili nezadovoljni poljoprivrednici koji tvrde da su neugodno iznenađeni s prijedlogom koji je u e-savjetovanje uputila Agencije za plaćanje i oni traže da se taj prijedlog povuče. Kao glavni razlog navode činjenicu da APPRRR u katalogu ili planu objave natječaja objavljenom u rujnu prošle godine ni na jednom mjestu nije naveo mogućnost promjene uvjeta natječaja te se iz onoga što je navedeno u tom planu dalo poprilično jasno naslutiti da će natječaj za mjeru 17.1 biti raspisan pod jednakim uvjetima kao i u proteklih pet godina. Zato je većina poljoprivrednika doživjela popriličan šok kada je 2. lipnja objavljeno e-savjetovanje za mjeru 17.1 po potpuno novim uvjetima i za manje sredstava nego što je to u natječaju za prošlu godinu.
Ovakav razvoj događaja poljoprivrednicima je pogotovo nejasan jer je u proteklih nekoliko tjedana ministrica Marija Vučković u nekoliko navrata naglašavala kako će njeno ministarstvo napraviti sve kako bi se pomoglo poljoprivrednicima oštećenim u nedavnim katastrofalnim tučama. No gotovo istovremeno agencija koja je direktno pod njenim utjecajem i koja raspolaže novcem iz europskih fondova za ruralni razvoj raspisuje natječaj u kojem je poljoprivrednicima za osiguranje od štete na usjevima i za stoku, namijenjeno oko 60 milijuna kuna manje nego što je to bilo prošle godine.
Službeno objašnjenje koje je dano u uvodu e-savjetovanja glasi: “Nepovoljne klimatske prilike i životinjske bolesti su u 2022. godini na području cijele Republike Hrvatske prouzročile značajne ekonomske gubitke poljoprivrednicima. Cilj podmjere je potaknuti poljoprivrednike na ugovaranje osiguranja njihove proizvodnje kako bi se umanjili ekonomski gubici prouzročeni nepovoljnim klimatskim prilikama i životinjskim bolestima. Kako bi se čim prije dodijelila potpora za financiranje prihvatljivih troškova premije osiguranja za police osiguranja koje ispunjavaju uvjete iz podtočke 2.3. ovoga Natječaja, uslijed gubitka u biljnoj i stočarskoj poljoprivrednoj proizvodnji, vrijeme trajanja savjetovanja s javnošću se skraćuje na rok od 15 dana.”
APPRRR u planu objave natječaja iz rujna prošle godine ni na jednom mjestu nije naveo mogućnost promjene uvjeta natječaja te se dalo naslutiti da će natječaj za mjeru 17.1 biti raspisan po jednakim uvjetima
Iako se navodi da se e-savjetovanje skraćuje baš uslijed gubitaka poljoprivrednika, ostaje činjenica da su u tekstu natječaja promijenjeni neki ključni iznosi potpora i uvjeti prihvatljivosti police koji će doprinijeti upravo suprotno, a to je smanjenje ispunjenja ciljeva zbog kojih se natječaj raspisuje. Međutim, osim smanjenja obuhvata osiguranja gubitka poljoprivredne proizvodnje u budućnosti, navedeno će imati nepovoljan utjecaj na trenutnu financijsku situaciju poljoprivrednika jer je već preko 80% polica na tržištu sklopljeno.
Naime, nakon što je APPRRR u rujnu prošle godine izdao plan natječaja u kojem nije bila najavljena mogućnost novih uvjeta za ovu mjeru, poljoprivrednici su početkom godine krenuli potpisivati ugovore o osiguranju svojih usjeva i životinja kao što su to radili i proteklih godina. No zbog izmjene uvjeta natječaja i smanjenja iznosa potpora sada su se mnogi od njih našli u financijskim problemima jer neće dobiti povrat za dio premije osiguranja. Dosadašnja praksa je bila da putem mjere 17.1 APPRRR iz Fonda za ruralni razvoj poljoprivrednicima vrati 70 posto ugovorene premije ili maksimalno 75.000 eura bez obzira radi li se o biljnoj ili stočarskoj proizvodnji.
Tako je za prošlu godinu do sada isplaćeno ukupno 140 milijuna kuna, ali se očekuje da ta cifra naraste za dodatnih oko 70 milijuna kuna jer još nisu obrađeni svi zahtjevi te nisu donesene odluke o isplati europskih sredstava, što također govori o ažurnosti APPRRR-a koji gotovo godinu dana nakon zaključenja natječaja još uvijek nije obradio sve zahtjeve iz prošle godine. Za razliku od prošle godine, za koju će kada se obrade svi zahtjevi biti isplaćeno oko 210 milijuna kuna, po najavi iz e-savjetovanja u 2022. za ovu je mjeru planirano samo 150 milijuna kuna, 100 milijuna kuna je osigurano za biljnu proizvodnju, a 50 milijuna kuna za stočarsku proizvodnju. Zanimljivo je i da je APPRRR odlučio smanjiti sredstva iako su cijene usjeva, a samim time i premije osiguranja, drastično rasle u proteklih godinu dana, pa je tako po podacima Hrvatskog ureda za osiguranje u prva četiri mjeseca ove godine za osiguranje usjeva i nasada te osiguranje životinja sklopljeno premije u vrijednosti od 236 milijuna kuna.
Zanimljivo je da isti podaci pokazuju da je u prva četiri mjeseca 2022. sklopljeno premija za osiguranje usjeva i nasada koje su 57 posto vrednije nego lani, a istovremeno je za osiguranje životinja vrijednost premija narasla za 20 posto. Sve to govori da su poljoprivrednici shvatili da im je u ekstremnim klimatskim uvjetima potrebna zaštita osiguravateljskih kuća, ali je većina njih očekivala da će barem dio premije pokriti iz Fonda za ruralni razvoj. Međutim, uvjeti koji su objavljeni putem e-savjetovanja ostavili su poljoprivrednike nezadovoljne i to prije svega raspodjelom sredstava za one koji su osigurali svoje usjeve ili svoje životinje.
U prva četiri mjeseca 2022. sklopljeno je premija za osiguranje usjeva i nasada koje su 57 posto vrednije nego lani, a istovremeno je za osiguranje životinja vrijednost premija narasla za 20 posto
Naime, APPRRR je odlučio da od ovog natječaja više neće biti maksimalni iznos potpore 75.000 eura za sve prijavljene, već je najavljeno da će to i dalje biti slučaj samo ako korisnik ima ugovoreno osiguranje i u biljnoj proizvodnji i u stočarskoj proizvodnji. Međutim, maksimalni iznos iznosit će 40.000 ako je sklopljena polica samo za stočarsku proizvodnju i 35.000 eura za biljnu proizvodnju. Ako se tome pridodaju nove odredbe, a već prema prošlogodišnjim podacima je jasno da vjerojatno ni 210 milijuna kuna neće biti dosta za sve prijavljene i uz rast vrijednosti premije osiguranja, može se zaključiti da će se potpore svim korisnicima za biljnu proizvodnju umanjiti od 40 do 50 posto, a sličan bi pad mogao biti i za one koji su osigurali svoje životinje.
Kada se vide sve te brojke, postaje jasno nezadovoljstvo poljoprivrednika koji se tek trebaju javiti na natječaj za mjeru 17.1. Prijave će početi početkom srpnja, ali je pitanje koliko će poljoprivrednika na kraju dobiti iznose koje su priželjkivali da će dobiti nakon što su vidjeli plan natječaja u rujnu prošle godine. Vrlo vjerojatan je scenarij da će se na natječaj prijaviti veliki broj poljoprivrednika i da će biti premašena brojka od 150 milijuna kuna koliko je APPRRR planirao potrošiti za mjeru 17.1. U tom slučaju vjerojatno je rješenje da će se poljoprivrednicima smanjivati iznosi koji im trebaju biti isplaćeni kako bi svi oni koji su predali zahtjeve dobili barem dio povrata premije, a da istovremeno APPRRR ostane unutar budžeta za navedenu mjeru. Drugim riječima, ako je netko trebao dobiti maksimalni iznos, zbog velikog broja prijavljenih dobit će nešto manje kako bi svi oni koji su se prijavili dobili barem dio europskog novca namijenjenog za premije osiguranja.
Zanimljivo u cijelom ovom slučaju jest da promjene u natječaju za mjeru 17.1 dolaze u trenutku kada je Hrvatsku u nekoliko navrata pogodila katastrofalna tuča, nakon čega se ministrica Marija Vučković našla na udaru javnosti zbog neulaganja u protugradnu obranu. Nakon što je 3. lipnja posjetila Krapinsko-zagorsku županiju koju je poharala jaka tuča, ministrica se osvrnula na te kritike te je u tom kontekstu spomenula upravo osiguranje usjeva i životinja:
“Stručna i znanstvena zajednica na temelju studija ustvrdila je da ne postoji dokaz da je sustav protugradne obrane učinkovit. Zaštita su mreže, zaštita su osiguranje. Nama je poljoprivreda u fokusu, to je strateška djelatnost, poljoprivreda može biti i profitabilna i bitna je za vitalne ruralne zajednice.”
‘Iznos alokacije od 150.000.000,00 kuna u odnosu na prethodni Natječaj je ostao isti, ali je alokacija podijeljena na biljnu i stočarsku proizvodnju’, tvrde iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi
Na novinarsku primjedbu da mnogi poljoprivrednici smatraju da mreže nisu učinkovite te da neki od njih i ne znaju za osiguranje, ministrica Marija Vučković je kazala da će se Ministarstvo poljoprivrede potruditi informirati ih još jače i snažnije. No ono što nije rekla je da je APPRRR samo dan ranije raspisao e-savjetovanje za mjeru 17.1 kojom je poljoprivrednicima namijenjeno između 60 i 70 milijuna kuna manje nego godinu dana prije.
Isto tako, trend rasta broja premija osiguranja pokazuje da su poljoprivrednici sve bolje informirani i da postoji želja za osiguranjem, ali promjenama uvjeta natječaja bez prethodne najave i skraćenim rokom e-savjetovanja broj tih poljoprivrednika će se u godinama koje dolaze vjerojatno smanjiti jer će biti u neizvjesnosti hoće li država ponovno u zadnji čas promijeniti uvjete i smanjiti iznose koje im isplaćuje iz europskih fondova.
APPRRR: ‘Ako će biti više zahtjeva, nastojat ćemo osigurati dodatna sredstva za mjeru 17.1′
Iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju za Nacional su odgovorili na upit vezan uz promjene za mjeru 17.1. U tom odgovoru ističu da su rezervirana sredstva za ovu mjeru 150 milijuna kuna, ali tvrde da nije riječ o manjoj svoti nego prošle godine te da će ako bude potrebno biti dodijeljena i dodatna sredstva kao i svake godine. Odgovor iz APPRRR-a prenosimo u cijelosti:
“Ministarstvo poljoprivrede prije objave Natječaja raspisuje e-Savjetovanja u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama (Narodne novine, broj 25/13, 85/15), gdje je, između ostalog, propisano da su sva tijela javne vlasti dužna provoditi savjetovanje s javnošću pri donošenju zakona i podzakonskih propisa, a pri donošenju općih akata odnosno drugih strateških ili planskih dokumenata kad se njima utječe na interese građana i pravnih osoba. Sukladno navedenom, Ministarstvo poljoprivrede nacrte svih natječaja, programa, pravilnika i zakona te strateških dokumenata upućuje u javnu raspravu putem elektronskog savjetovanja s javnošću, u cilju postizanja što je moguće veće transparentnosti i uključivanja javnosti u donošenje odluka te će to nastaviti činiti i dalje.
Ključne izmjene u odnosu na istu mjeru prošle godine odnose se na alokaciju za Natječaj: – Iznos alokacije od 150.000.000,00 kuna u odnosu na prethodni Natječaj je ostao isti, ali je alokacija podijeljena na biljnu i stočarsku proizvodnju. Alokacija za biljnu proizvodnju iznosi 100.000.000,00 kuna, dok je predviđena alokacija za stočarstvo 50.000.000,00 kuna.
– U odnosu na istu mjeru od prošle godine, promijenjeno je pravilo dodjele maksimalnog iznosa godišnje potpore po korisniku. Kao i ranije, maksimalan iznos ukupne godišnje potpore po korisniku iznosi 75.000 €, ali se unutar njega uvodi ograničenje potpore za stočarsku proizvodnju na maksimalno 40.000 €. Za primjer, u slučaju da korisnik ima ugovoreno osiguranje i u biljnoj i u stočarskoj proizvodnji, za njega maksimalan iznos godišnje potpore iznosi 75.000 € i može iskoristiti maksimalno 40.000 € za potporu osiguranja stočarske proizvodnje pa mu preostaje 35.000 € za potporu osiguranja biljne proizvodnje.
– U slučaju da zaprimljeni zahtjevi za isplatu prelaze iznos alokacije, iznos potpore će se, kao i svake godine nastojati povećati, a ukoliko to ne bude moguće, proporcionalno će se umanjiti. Naime, Ministarstvo poljoprivrede svake godine osigurava povećanje prethodno odobrene alokacije.
Nadalje, dodane nove odredbe u nacrtu Natječaja za 2022. vezane su uz izračun cijena polica: – Izračun cijene police, koja je predmetom prijave na Natječaj (ali i vezane police, ako takva postoji), mora se temeljiti na aktualnim i vjerodostojnim informacijama te realnim pretpostavkama. Agencija za plaćanja zadržava pravo od nadležnih tijela zatražiti nadzor radi utvrđivanja cijene u policama za koje ocijeni da postoji rizik da nisu utvrđene na navedeni način, odnosno postoje li elementi koji utječu na cijenu police, a koji se ne temelje na aktualnim i vjerodostojnim informacijama te realnim pretpostavkama. Ako se utvrdi da je cijena na polici koja je predmetom prijave na Natječaj neopravdano uvećana ili da je cijena na vezanoj polici neopravdano umanjena, Agencija za plaćanja umanjit će potporu na način da se neopravdani iznos isključi iz izračuna potpore.
– Na sve police sufinancirane ovim Natječajem nije dopušten nikakav povrat premije korisniku niti bilo kojoj trećoj osobi po osnovi dobrog tehničkog rezultata ili bilo kakvom drugom dobrom rezultatu kao niti na pripadajuće druge police za isti predmet osiguranja i za isti period osiguranja. Svi popusti na predmetnu policu moraju biti iskazani na polici i dostavljeni u sklopu Zahtjeva za isplatu u sklopu obvezne dokumentacije.
U Prilogu 1. Dokumentaciji za podnošenje Zahtjeva za isplatu potpore, dodana je obveza dostave sljedeće dokumentacije: – Vezane police osiguranja koje se vežu uz police osiguranja za koje je podnesen zahtjev za isplatu potpore, a koje pokrivaju štete koje nastaju uslijed gubitka poljoprivredne proizvodnje do 20% prosječne godišnje poljoprivredne proizvodnje.
– Izračun vrijednosti poljoprivredne proizvodnje u kojoj je jasno navedeno temeljem čega je vrijednost poljoprivredne proizvodnje iskazana na polici.
Ministarstvo poljoprivrede u zadnjoj je godini provedbe mjere 17 Upravljanje rizicima, Podmjere 17.1 Osiguranje usjeva, životinja i biljaka iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. Ukupan iznos raspoloživih sredstava za navedeno razdoblje za mjeru 17 je premašen, ali nalazimo dodatna sredstva za provedbu mjere. Kroz novi Strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., Intervenciju 76.01. – Osiguranje poljoprivredne proizvodnje, planirana ukupna alokacija za ovu intervenciju iznosi 75.000.000,00 EUR. Nakon zaprimanja svih zahtjeva za potporu na natječaju za 2021. godinu utvrđeno je da je zaprimljeno 10.307 zahtjeva za potporu ili 9,17 % više u odnosu na 2020. godinu, a zatražena potpora iznosi 206.068.479 kuna ili 38,71 % više u odnosu na 2020., pri čemu je dvoznamenkasti rast, pedeset postotni rast ostvaren u određenim sektorima. APPRRR i Ministarstvo poljoprivrede imaju pravo i obvezu u svakom trenutku nadzirati razumnost troškova.
Ministarstvo poljoprivrede u suradnji s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavilo je 21. rujna 2021. izmjene Indikativnog plana objave natječaja iz Programa ruralnog razvoja do II. kvartala 2022. godine u kojem je planirana objava Natječaja za provedbu podmjere 17.1. Osiguranje usjeva, životinja i biljaka u I. kvartalu 2022. U Indikativnom planu natječaja ne objavljuju se planirane izmjene u pojedinim Natječajima. Upravo se iz toga razloga provodi e-Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, kako bi se zainteresirana javnost upoznala s izmjenama odredbi natječaja.”
Komentari