‘Bio sam na prvoj pričesti u istoj crkvi gdje i premijer. Njegova supruga je radila u Saboru. Po toj liniji smo se 20 sekundi pozdravili’, tvrdi Hojski. Ana Maslać Plenković i Hojski zajedno su radili u Saboru i razvili kolegijalan odnos, što pokazuje da je Hojski mogao biti i osobno motiviran da 8. lipnja pod okriljem predizborne šutnje, iza leđa šefu DIP-a Radovanu Dobroniću, više puta telefonski pokuša provesti nasrtaj HDZ-a na Nacional zbog ministra graditeljstva Branka Bačića
Slaven Hojski, glasnogovornik Državnog izbornog povjerenstva koji je netom prije izbora za Europski parlament pokušao usmeno, iza leđa predsjednika DIP-a Radovana Dobronića, na poticaj glavnog tajnika HDZ-a Krune Katičića opunomoćenog izravno od premijera Andreja Plenkovića, cenzurirati Nacional zbog navodnog kršenja predizborne šutnje, osobno dobro poznaje suprugu premijera Andreja Plenkovića.
Novi je to krajnje indikativan detalj koji širi razmjere tog bezobrazluka te u najuži krug Andreja Plenkovića dodatno smješta jedan od skandaloznijih pokušaja sramotnog nasrtaja HDZ-a na Nacional, s ciljem da se s internetskog portala Nacionala, pod okriljem predizborne šutnje 8. lipnja, ukloni opsežno dokumentirani tekst o kaznenoj prijavi protiv ministra graditeljstva Branka Bačića upućenoj uredu EPPO-a u Hrvatskoj.
Taj detalj ujedno pomaže razumjeti zašto je Hojski tijekom 8. lipnja mogao biti izuzetno motiviran te spreman više puta telefonski ustrajati na pokušaju cenzure Nacionala.
Da Hojski poznaje suprugu Andreja Plenkovića, otkriva javno dostupna fotografija agencije Pixsell objavljena 18. svibnja u Večernjem listu, neposredno nakon što je u župi svetog Blaža prvu pričest primio stariji sin premijera Andreja Plenkovića. Predsjednik Vlade pohvalio se tada na društvenim mrežama velikim danom svog sina Marija, a istom prilikom objavljeni su na portalu Večernjeg lista i kraći video i fotogalerija usmjerena prvenstveno na njegovu suprugu Anu Maslać Plenković. Na jednoj od tih fotografija, s njom u društvu, nasmijan od uha do uha, snimljen je i Slaven Hojski.
U njenoj neposrednoj blizini Hojski se vjerojatno nije zatekao slučajno, nego se tamo lako moguće našao upravo u istom povodu.
Nacional je kontaktirao Slavena Hojskog da ga upita je li bio osobno pozvan na prvu pričest premijerova sina ili se ondje zatekao slučajno, kao gost neke druge obitelji čije je dijete također primalo prvu pričest pa je ondje slučajno susreo Plenkovićevu suprugu.
O svojem odnosu s obitelji Plenković Hojski nije želio detaljnije govoriti, ali je izjavio da nije bio na pričesti djeteta premijera Plenkovića i njegove supruge Ane Maslać Plenković, već na drugoj pričesti u istoj crkvi. No, također je potvrdio da je s gospođom Plenković u dobrim odnosima. “Mogu vam samo dati tu jednu informaciju.
Bio sam na prvoj pričesti u istoj crkvi, gdje i premijer, a njegova supruga je radila u Saboru. Po toj liniji smo se 20 sekundi pozdravili. Niti sam bio na pričesti, niti sam ih vidio izvan crkve, pozdravili smo se izvan crkve i to je sve. Nadam se da vam ne moram dati ime djeteta na čijoj sam pričesti bio.”
Slaven Hojski također je diplomirani pravnik, kao i Ana Maslać Plenković. Vrlo je izvjesno da su se upoznali u Saboru gdje su jedno vrijeme bili istodobno zaposleni. Hojski je, naime, od prosinca 2011. do ožujka 2015. bio tajnik Hrvatskog sabora. S druge strane, Andrej Plenković upoznao je Anu Maslać upravo u Saboru, gdje je današnja gospođa Maslać Plenković bila zaposlena kao šefica Službe za pravne i ljudske poslove, u vrijeme kada je aktualni premijer bio zastupnik HDZ-a.
Utoliko HDZ, po svemu sudeći, uopće nije morao vršiti pritisak na Hojskog da se uključi u operaciju u kojoj je veći broj članova Državnog izbornog povjerenstva, prvenstveno oni povezani s HDZ-om i njemu bliski, pokazao nekritičku snishodljivost prema HDZ-u, sklonost tendencioznoj zloporabi položaja i ovlasti i ujedno potpuno nerazumijevanje elementarnih načela novinarstva.
Slaven Hojski također je diplomirani pravnik kao i Ana Maslać Plenković. Vrlo je izvjesno da su se upoznali u Saboru gdje su bili istodobno zaposleni. Hojski je od 2011. do 2015. bio tajnik Sabora
Zbog svog kolegijalnog odnosa sa suprugom premijera Plenkovića, Hojski je vrlo vjerojatno mogao biti i osobno motiviran da dan uoči održavanja izbora za Europski parlament i tijekom izborne šutnje, prvo e-mailom, a potom telefonski kontaktira više novinara i uredništvo Nacionalova portala kako bi na njih pokušao izvršiti neprimjereni pritisak.
Od glavnog urednika Nacionala Berislava Jelinića potom je, bez pravnog i logičkog obrazloženja, usmeno zahtijevao da se s naslovne stranice Nacionalova web portala ukloni reklama za prošli broj s naslovnicom prošloga broja, kao i dva teksta, među kojima i tekst o prijavi upućenoj EPPO-u u kontekstu eksplozije troškova obnove kojoj je pridonio i Branko Bačić.
Za HDZ je ta tema izrazito neugodna jer bi dovela u pitanje kompletan koncept obnove Siska i Petrinje, koji je prvo temeljito kasnio, a zatim pobudio dokumentiranu sumnju na serijske prijevare i prenapuhavanje budžeta za obnovu područja stradalih u potresima na području Banije i Zagreba. Što je proces koji je postavljen tako da nadilazi i samog Branka Bačića i nije mogao biti postavljen i provođen bez znanja i odobrenja premijera Andreja Plenkovića. Pa je HDZ pokušao iskoristiti priliku da to otkriće Nacionala ukloni s interneta pod izlikom da se time krši predizborna šutnja. I za to se htio poslužiti Državnim izbornim povjerenstvom i prijetnjama ozbiljnim novčanim kaznama.
Kompletnu operaciju formalno je 8. lipnja, nešto poslije 12.30, inicirao glavni tajnik stranke Krunoslav Katičić, šaljući na službenu e-mail adresu DIP-a e-mail iz Glavnog tajništva HDZ-a pod naslovom „Prigovor na objavu portala Nacional“. Katičić je DIP-u uložio prigovor tvrdeći da je portal Nacional povrijedio izbornu šutnju time što je 8. lipnja, malo prije devet sati, na svom portalu objavio kompletni članak iz svog tiskanog izdanja od tada prošlog broja, pod naslovom „Špijuniranje institucija: SOA predložila policiji da na tri godine zabrani ulazak Anthonyju Moncktonu u Hrvatsku“. Uz prigovor je priložio fotografiju tog teksta tvrdeći da je, po njima nepotrebno i s namjerom diskreditiranja, ilustriran fotografijom predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića, koji je i kandidat HDZ-a na izborima za Europski parlament.
Pa je na temelju toga Katičić tražio da DIP naloži Nacionalu uklanjanje tog članka sa svog portala i sankcionira to, po njemu, protuzakonito postupanje. Katičić je, da ne bude nedoumica, svoj zahtjev upotpunio i s punomoći za podnošenje prigovora i žalbi zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja ili u postupku Izbora članova u Europski parlament, koju mu je osobno potpisao Plenković.
Zbog svog kolegijalnog odnosa sa suprugom premijera Plenkovića, Hojski je vrlo vjerojatno mogao biti i osobno motiviran da dan uoči održavanja izbora za Europski parlament kontaktira uredništvo Nacionala
Potom je tajnica DIP-a Albina Rosandić proslijedila taj e-mail njegovim članovima: predsjedniku Radovanu Dobroniću, Vesni Fabijančić Križančić, Josipu Salapiću, Damiru Kontrecu, Jasenki Žabčić, Ivani Belec, Draženku Pandeku, Ivani Ljulj Cvitanić te Slavenu Hojskom.
U njemu je zamolila povratnu informaciju kako tretirati objavu tog teksta, treba li na to danas reagirati ili će se sve to razmatrati s drugim prijavama povreda izborne šutnje.
Ubrzo potom počela je grupna prepiska u koju se, kako se tvrdi, prvi uključio upravo Slaven Hojski. Nešto prije 13.30 članove DIP-a informirao je da je razgovarao s ljudima zaposlenim na portalu Nacionala i rekao im kako je tražio da se uklone sve sporne objave, uključujući i onu koja spominje HDZ. Što svakako otkriva da Katičićev zahtjev, upućen u ime HDZ-a, nije bio limitiran samo na spomenuti tekst vezan uz aktivnosti SOA-e u zaštiti Plenkovića i hrvatskih institucija od djelovanja ruskih hibridnih interesa.
Bez ograda prejudicirajući, Hojski je dodao i da portal Nacionala to ne oslobađa odgovornosti za već objavljeno. Istom prilikom je napomenuo da će o svemu, ako je dobro shvatio, biti govora na sjednici kad će se odlučivati o povredama izborne šutnje.
Kolegijalan odnos sa suprugom premijera Plenkovića baca sasvim novo svjetlo na motive na kojima je Hojski mogao bazirati ta svoja uvjerenja te kako je neargumentirani Katičićev pokušaj nasrtaja na Nacional u ime HDZ-a uopće mogao doživjeti kao nešto što bez ikakvog promišljanja treba prihvatiti zdravo za gotovo.
Izvor blizak HDZ-u rekao je Nacionalu da se Hojski, po svemu sudeći, dodatno o svemu savjetovao s Josipom Salapićem, članom DIP-a delegiranog od HDZ-a.
Potom se u internu komunikaciju e-mailom uključio i Damir Kontrec, predsjednik Građanskog odjela Vrhovnog suda. On se složio s Hojskim, navodeći da je, po njemu, dovoljno da je Hojski usmeno tražio uklanjanje te da još treba kontrolirati je li uklonjeno sve što je trebalo biti. Ta formulacija također navodi na zaključak da je trebalo ukloniti više od jednog teksta. Lako je moguće da su ostali članovi DIP-a podlegli stručnom autoritetu koji bi čovjek takvog profila trebao imati te su se uglavnom s njime složili.
U rano popodne tog 8. lipnja Hojski je poslao kružni e-mail u kojem je napisao da je sporni članak maknut s naslovnice, ali da je ostao na dnu kad se klikne rubrika „izdvojeno“. Rekao je i kako je dobio odgovor da je Nacional maknuo sve što je smatrao da treba te da će o tome ipak odlučiti DIP. Međutim, u toj poruci Hojski je prešutio neke važne okolnosti.
Naime, u rano poslijepodne u 14:01, putem aplikacije WhatsApp, Hojski je nazvao glavnog urednika Nacionala Berislava Jelinića i rekao mu kako se nada da su mu prenijeli zašto zove, a potom je Jelinić odrješito odbio zahtjev da se spomenuti tekstovi uklone, uz napomenu da oni ni po čemu ne krše predizbornu šutnju.
Jelinić mu je rekao da taj razgovor smatra neslužbenim, ali perfidnim pritiskom, a potom je od Hojskog zatražio da mu pošalje službeni e-mail sa zahtjevom u kojem će obrazložiti tko se žali na te tekstove, je li to stav DIP-a ili oni reagiraju po traženju HDZ-a te na temelju čega onaj tko se žali na spomenute tekstove smatra da oni krše predizbornu šutnju. Jelinić je izričito zamolio da u tom službenom e-mailu Hojski navede ime osobe iz HDZ-a koja ga je u tom kontekstu kontaktirala. Jelinić je Hojskom rekao kako će tek u tom slučaju razmotriti zahtjev da se ti tekstovi eventualno uklone te da veći broj njegovih telefonskih intervencija smatra krajnje neprimjerenim.
Nadalje, Jelinić je Hojskom rekao i da primjedbe HDZ-a smatra krajnje drskim i bezobraznim pokušajem cenzure medija, zamolio je Hojskog da to tako prenese onomu iz HDZ-a koji ga je kontaktirao te mu poručio da DIP, ako misli da Nacional time krši predizbornu šutnju, slobodno pošalje kaznu. Hojski, koji je tijekom razgovora bio uljudan, potom je reterirao i praktički se počeo ispričavati zbog toga što je uopće i prenosio taj zahtjev HDZ-a.
Međutim, Jelinić je nakon toga Hojskom najavio da će Nacional poslati službeni upit DIP-u o tomu tko je iz HDZ-a tražio uklanjanje spomenutih tekstova, a potom je tijekom prošle subote takav službeni upit i poslan.
Indikativno je, međutim, da se svega par minuta nakon telefonskog razgovora između Hojskog i Jelinića u grupnu prepisku članova DIP-a uključio Josip Salapić. On se oglasio porukom u kojoj navodi da „ako trebamo imati trag, možda ipak Nacionalu treba uputiti pisani zahtjev“ u kojem bi naglasili novčane kazne koje su predviđene za takve povrede. Dakle, ni za njega nije bilo dvojbe je li Nacional prekršio izbornu šutnju. Tek na koncu u opisanu se raspravu uključio i predsjednik DIP-a, aktualni predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić. On je kratko konstatirao da se ne slaže s time da se išta poduzima, jer je pregledao članak Nacionala i nije u njemu vidio da ima ikakve veze s izborima za Europski parlament. Zaključio je da će se o svemu dalje raspraviti na sjednici.
Umjesto da je prenio sadržaj i ton razgovora koji je vodio s Jelinićem, Hojski je reagirao još jednim neprimjerenim e-mailom nakon što je vidio upit pristigao iz Nacionala. U njemu je proslijedio spomenuti zahtjev i napisao da je to sad pristiglo na e-mail. Zatim je rekao da nema govora ni o kakvim „pritiscima“, da uopće nije rekao tko prigovara, ali da je od Nacionala doznao tko je poslao prijavu. Zaključio je da Nacionalu očito treba tema za novi broj te da se nema namjeru „braniti“ jer smatra da za to nema potrebe. Lako je moguće da je tu dozu samouvjerenosti Hojski imao i zbog svog kolegijalnog odnosa sa suprugom premijera Andreja Plenkovića.
Sve te okolnosti pokazuju da je HDZ teško kontaminirao funkcioniranje Državnog izbornog povjerenstva te da se može legitimno sumnjati da je bilo i drugih grubih nasrtaja na neovisnost njegova funkcioniranja, što je svakako moglo utjecati i na izborne rezultate.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.
Komentari