Posljednji narodni heroj bivše Jugoslavije, zapovjednik Srijemskog partizanskog odreda, a potom i Šeste vojvođanske brigade, general-pukovnik bivše Jugoslavenske narodne armije Petar Matić Dule preminuo je u 104. godini, priopćeno je u petak navečer u Beogradu.
Matić je rođen 6. srpnja 1920. u Irigu u imućnoj zemljoradničkoj obitelji, u rodnom mjestu završio je osnovnu školu i do početka Drugog svjetskog rata se bavio zemljoradnjom.
Ranjen dva puta
Publikacija Antifašistički vjesnik navodi da je Petar Matić Dule kao dvadesetogodišnjak aktivno radio na podizanju ustanka protiv okupatora nakon Travanjskog rata i okupacije Jugoslavije 1941., i to kao tajnik Mjesnog komiteta, a potom i tajnik Kotarskog komiteta Komunističke partije Jugoslavije za Irig i član Štaba za pripremu ustanka.
U kolovozu 1941. bio je zadužen za prihvat komunista pobjeglih iz srijemskomitrovačkog zatvora. Kada je formirana Iriška partizanska četa, postao je njezin prvi politički komesar.
U Matićevom životopisu istaknuto je da je tijekom rata dva puta bio ranjavan u borbama s njemačkim okupatorima.
U svibnju 1943. postavljen je za zapovjednika u Vojvođanskoj udarnoj brigadi koja je u istočnu Bosnu prebacila 1100 dobrovoljaca iz Srijema i 110 seoskih kola hrane, odjeće i sanitetskog materijala, a po tom događaju režiser Veljko Bulajić je snimio i film Veliki transport.
Vodio SUBNOR dok se nije sukobio s Miloševićem
Drugi svjetski rat dočekao je s činom potpukovnika, a 1953. godine, s 33 godine, dobio je čin general-majora.
Poslije oslobođenja Beograda, završio je Višu vojnu akademiju u Sovjetskom Savezu, a u poslijeratnoj Jugoslaviji bio je zastupnik u Skupštini i član Predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije.
Tijekom 1988. izabran je za predsjednika Saveza udruženja narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR), ali je u listopadu iste godine smijenjen zbog protivljenja politici Slobodana Miloševića, kasnijeg predsjednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije.
U ratu izgubio roditelje i sestru
Petar Matić imao je petero braće i sestara i svi su bili partizani. Anka Matić, jedna od sestara, poginula je kao bombaš na kraju rata u borbama za oslobođenje Beograda i posthumno je proglašena narodnim herojem.
Majka Petra Matića strijeljana je u logoru Jasenovac, a otac mu je do smrti mučen u rodnom Irigu.
Vučić uputio brzojav sućuti
Brzojav sućuti uputio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, istaknuvši da će “Petar Matić, kao i svi njegovi suborci, ostati simbol patriotizma i jedan od temelja suvremene povijesti Srbije”.
‘Sjećanjem na Bitku na Sutjesci upozoravamo da nitko nema pravo osporiti hrvatski antifašizam’
“Srbija će nastaviti pamtiti žrtvu heroja Drugog svjetskog rata, baštiniti vrijednosti za koje su se borili i slobodarsku ideju za koju su davali živote”, naveo je Vučić u brzojavu.
Komentari