Plovput je partner u strateškim projektima Republike Hrvatske

Autor:

Plovput

Osim izgradnje i održavanja plovnih putova i održavanja objekata, Plovput iz Splita je partner u strateškim projektima RH, a između ostalog je sa svojom brzom brodicom sudjelovao i u vojnoj vježbi NATO-a

Temeljna djelatnost Plovputa iz Splita usko je vezana iz izgradnju i održavanje objekata pomorske signalizacije, plovne putove te tehničke sustave u pomorstvu, čime se konstantno podiže razina sigurnosti plovidbe na Jadranu. Osim navedenog, Plovput svojim znanjem, iskustvom i operativom sudjeluje u realizaciji strateških projekata Republike Hrvatske, projektiranju pomorskih sustava, kao i u različitim vrstama radova iz domene sigurnosti plovidbe koje provode treće osobe.

POSTAVLJANJE METEOROLOŠKOOCEANOGRAFSKIH PLUTAČA

Projekt postavljanja oceanografsko-meteoroloških plutača strateški je projekt Republike Hrvatske, koji provodi Državni hidrometeorološki zavod. Projekt je to koji predstavlja povijesni trenutak za meteorologiju i oceanografiju Republike Hrvatske, a svoj doprinos ima i u podizanju razine sigurnosti plovidbe. Plovput je partner u navedenom projektu u dijelu polaganja sidrenih blokova te, u konačnici, samog postavljanja navedenih plutača. Specifičnost je tog projekta što se plutače sidre na dubine koje na pojedinim lokacijama prelaze i 210 m, a sidreni blokovi su ukupne mase veće od 30 tona. Proizvođač plutača uvjetuje kontrolirano polaganje sidrenih blokova, kao i iznimno veliku točnost kod određivanja pozicije, uz točno definiranu geografsku orijentaciju. Inženjeri Plovputa razvili su zato posebnu tehnologiju kontroliranog polaganja sidrenih blokova velike mase na velikim dubinama, što je rezultiralo iznimnom preciznošću. Primjerice, blokovi za sidrenje oceanografsko-meteorološke plutače Molunat postavljeni su s preciznošću od 3 m, što je iznimno velika točnost ako se uzme površina od oko 2500 km2, kojom je opisano morsko područje do granice unutarnjih morskih voda RH na tom dijelu Jadrana. Plutače se postavljaju i u akvatoriju Palagruže, Visa, Blitvenice i Kvarnera. U Hrvatskoj ne postoji izvođač koji može izvršiti precizno polaganje blokova na ovako velikim dubinama, a i na području cijele jugoistočne Europe samo je nekoliko izvođača koji to mogu.

Plovput je partner u projektu postavljanja oceanografsko-meteoroloških plutača, kakva je i plutača Molunat (na slici), a dubine na koje se one sidre na pojedinim lokacijama prelaze i 210 m, dok su sidreni blokovi ukupne mase veće od 30 tona. FOTO: Plovput

PLUTAČE NA LNG SFRU TERMINALU

Plovput je nedavno izvršio i postavljanje jedne meteorološko-oceanografske plutače te dviju zglobno elastičnih oznaka na LNG SFRU terminalu na otoku Krku. Svrha je postavljenih plutača uzorkovanje i praćenje promjene parametara mora, uzimajući u obzir da se na takvim i sličnim terminalima morska voda koristi kao medij za zagrijavanje plina.

POSLOVI INŽENJERINGA

Plovput u svojoj organizaciji ima tim inženjera iz većeg broja struka koje su važne za kvalitetno vođenje poslova iz domene sigurnosti plovidbe na moru, a neki od odrađenih projekata su i Izvedbeni projekt pomorske signalizacije Pelješkog mosta te Tehnička dokumentacija za označavanje platformi Izabela north i Izabela south opremom pomorske signalizacije.

VOJNA VJEŽBA NATO-a

Plovput je svojim motornim brodom Plovput Split i brzom brodicom Plovput 5 prošle godine sudjelovao u vježbi spašavanja čovjeka u moru pomoću brzih brodica i helikoptera NATO-ovih postrojbi. Vježba je bila podijeljena u dva dijela. Prva vježba održana je u blizini Obalnog svjetla Hrid Galijola, kada je uz pomoć brodova NATO-a i brodova Hrvatske ratne mornarice simulirana potraga za čovjekom moru. Nakon uspješno izvedene vježbe brodice su podignute na m/b Plovput Split te po povratku u luku Medulin spuštene u more. U drugoj vježbi, uz pomoć helikoptera NATO-a simulirani su potraga, pronalazak i spašavanje čovjeka koji je na napuštenom otoku proveo nekoliko dana. Tijekom ove vježbe Plovput je s m/b Plovput 5 prevezao postrojbe NATO-a na Obalno svjetlo Hrid Galijola te aktivno sudjelovao u simulaciji spašavanja.

Na vojnoj vježbi NATO-a u kojoj je sudjelovao Plovput simulirano je spašavanje čovjeka u moru pomoću brzih brodica i helikoptera NATO-a. FOTO: Plovput

OZNAKE: plovput

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.