Andrej Plenković u četvrtak ‘slavi’ sedmi rođendan u Banskim dvorima. Na današnji dan 2016. godine Hrvatski je sabor na svojoj prvoj sjednici u tom sazivu iskazao povjerenje Vladi Andreja Plenkovića. Za je glasao 91 zastupnik, njih 45 je bilo protiv, a tri su bila suzdržana.
Plenković je, u međuvremenu, postao najdugovječniji hrvatski premijer. Njegove su mandate obilježile razne afere, brojne rekonstrukcije Vlade, smjene ministara, slučaj Agrokor, pandemija koronavirusa, dva snažna potresa, spora obnova, ruska invazija na Ukrajinu, kao i energetska kriza i inflacija. Hrvatska je u njegovom mandatu ušla u Schengen i eurozonu, a dugo javnost prati njegovu ‘tvrdu kohabitaciju’ s predsjednikom Zoranom Milanovićem.
Od dvadeset ministara koji su s njim te 2016. godine ušli u Banske dvore, preživjelo ih je samo troje – Oleg Butković, Tomo Medved i Nina Obuljen Koržinek. Neki su otišli svojom voljom, neki prešli na druge funkcije, neki su smijenjeni. U dva mandata Vladu je iz raznih razloga napustilo čak 28 članova.
U nastavku donosimo reakcije saborskih zastupnika:
Što o svemu misle saborski zastupnici? Raspudić: Brinu me Plenkovićevi ‘uspjesi’
Kako bismo doznali što misle od 7-godišnem mandatu premijera Andreja Plenkovića, nacional.hr kontaktirao je zastupnike u Hrvatskom saboru, a prvi na naše pitanje odgovorio je Mostov Nino Raspudić. “Ocjenjujem loše. Danas sam već izjavio da nas ne brinu toliko njegovi neuspjesi jer sve te neuspjehe mi dugoročno možemo popraviti. Brinu me njegovi ‘uspjesi’. Dakle, uvođenje eura u situaciji goleme inflacije bio je samoubilački potez jednog eurofanatika. Dogodilo se ono što smo najavljivali, a to je dodatan inflatorni udar. Drugo, zakasnili su s nabavom aviona – to je trebalo napraviti puno ranije pa ćemo se po prvi put naći u sramotnoj situaciji da više od godinu dana nećemo imati suvrenitet nad hrvatskim nebom. To će umjesto nas raditi Talijani i Mađari, što se nikako nije smjelo dogoditi. Treće, ulazak u Schengen sada se pokazao kao lakrdija. Ponovno se vidi da je Schengen mrtvo slovo na papiru. Dok stvari funkcioniraju dobro, Schengen postoji. Čim nastane problem, svaka država štiti svoje nacionalne granice”, mišljenja je Raspudić.
Najveći problem zadnjih 7 godina, ističe, jest to što smo izgubili gotovo pola milijuna ljudi. “U Hrvatsku se potpuno nekritički uvozi najjeftinija radna snaga, potpuno obespravljena, koja onda dodatno obara cijenu rada što za posljedicu ima dodatno iseljavanje Hrvata prema Zapadu. Evo, to je Hrvatska kakvu nam na kraju mandata ostavlja Andrej Plenković”, kaže Nino Raspudić.
Potom spominje kriminal i korupciju. “Ne znam primjer niti jedne Vlade u demokratskoj, zapadnoj zemlji gdje je tolik broj ministara i prvih suradnika morao otići uglavnom zbog kriminala i korupcije, a da nije vlada odmah pala i da se nisu raspisali izbori”, zaključio je zastupnik Mosta.
Davorko Vidović: ‘Nakon 7 godina, mogu konstatirati – HDZ je promijenio Plenkovića’
Svoj sud o Plenkovićevom mandatu za nacional.hr dao je i Davorko Vidović iz Socijaldemokrata koji kaže da je “on osobno, ali i velik dio umjerene javnosti dolazak Plenkovića nakon Tomislava Karamarka doživio kao pozitivnu činjenicu i olakšanje”.
“Rekao bih da je došao možda i s pretjeranim očekivanjima, da se promijeniti HDZ da bi promijenio Hrvatsku. Nažalost, nakon 7 godina, mogu konstatirati da je HDZ promijenio Plenkovića. I to ne samo zato što bi Plenković bio loš, nego zato što HDZ kao stranka koja je utemeljila klijentelizam u Hrvatskoj i na klijentelizmu zasnovala cjelokupan način upravljanja ovom zemljom, nije moguće promijeniti bez barem dva mandata u oporbi”, rekao je Vidović.
Kaže da je Plenković ideološki pomaknuo stranku, barem u vidljivom spektru, prema centru. “Nema ustašluka, ne manifestnog. Međutim, za pretpostaviti je da u toj stranci još uvijek ima puno onih koji su nezadovoljni njime i ideološkim smjerom”, dodaje.
Od pozitivnih stvari istaknuo je zaštitu manjinskih prava. “S druge strane, kao neku olakotnu okolnost, rekao bih da su mandati bili ispunjeni doista velikim poremećajima koji su objektivno otežavali provođenje konzistentne politike”, kazao je Vidović.
Najveći krimen, ističe, je neprovođenje niti jedne reforme. “Već sedam godina, Hrvatska vapi i žudi za ozbiljnim promjenama u pravosuđu, javnoj upravi, u regionalnoj politici. Te razlike u hrvatskim regijama naprosto su neizdržive… Demografski problemi, gubitak stanovništva, izostanak pravog razvoja. Mi nemamo rast BDP-a, to su neosporno razlozi da možemo reći da je taj mandat prilično neuspješan”, zaključio je Vidović za nacional.hr.
Mirela Ahmetović: ‘Najveća pošast za Hrvatsku’
“Ovih sedam godina Andreja Plenkovića ocjenjujem najvećom pošasti za Hrvatsku, većom i od rata”, rekla je Mirela Ahmetović (SDP) na početku razgovora za nacional.hr pa nastavila:
“Zašto to kažem? Zato što su čak i u ratu institucije funkcionirale bolje nego u mandatu Andreja Plenkovića. Sve ono što je radio, dopuštao grananje korupcije i poticao ju, okupirao sve institucije kako bi mogao vladati, širio laži i promovirao lopove iz svoje stranke, na kraju će se sručiti na Hrvatsku koja je s Andrejom Plenkovićem postala slaba na unutrašnjem planu. Butković je rekao kako je ovo bilo 7 godina prosperiteta. Podjsetit ću da je Hrvatsku u Plenkovićevom mandatu napustilo 500 tisuća građana, njih 750 tisuća živi ili u siromaštvu ili u riziku od siromaštva, godinama nakon potresa nemamo adekvatnu obnovu, inflacija je u potpunosti pojela sav rast plaća”.
Plenković se hvali sa Schengenom koji će sada biti suspendiran jer on nije htio prihvatiti pomoć Frontexa, dodaje zastupnica. “To je prosperitet? To je sedam gladnih godina od kojih će se Hrvatska još dugo oporavljati. Vratiti neovisnost institucija i podići ih iz pepela u koji ih je pretvorio Plenković bit će najveći izazov, ali spremni smo na to kad preuzmemo odgovornost za ovu, pod Plenkovićem i njegovim lopovima, ispaćenu zemlju”, zaključila je.
Anka Mrak-Taritaš: ‘Još malo pa će biti jedna Vlada u sjeni u Remetincu’
Na pitanje kakvim bi ocjenila sedmogodišnji mandat Andreja Plenkovića, saborska zastupnica Glasa Anka Mrak-Taritaš rekla je: “Taj mandat rezultirao je takvim hvalospjevima i tako je Plenković narastao u vlastitim očima da je to zaprepašćujuće. Na ovim prostorima od stoljeća 7. do sada nismo imali nikog, takav jedan bahatluk i takva samohvala do sada nije bila”.
“Plenković je mijenjao više ministara u Vladi, nego u hokeju. Kada bi on imao privatnu tvrtku, zanima me koliko bi tih ministara zaposlio? U Vladi je pokušao stavljati što više no-name ljudi… Ta sila korupcije… Još malo pa će biti jedna Vlada u sjeni u Remetincu. Svaki ministar, koji je držao do sebe, završio je par dana u zatvoru”, dodala je.
Nešto takvo, ističe, do sada nismo imali prilike vidjeti. “Kada gledate svojim očima, vidite da nema reforme, niti jedan sustav nije zagrebao ni najmanje. Razina bahatluka i Plenkovića i Vlade otišla je u nebo”, zaključila je Anka-Trak Taritaš.
Krešo Beljak: ‘Čita nula, odnosno minus’
Krešo Beljak (HSS) kaže da Plenkoviću ne bi dao čak ni jedinicu. “Čista nula, odnosno minus. Hrvatska je u zadnjih sedam godina nazadovala u svim mogućim pogledima. To što se Plenković kiti tuđim perjem, sebi pripisuje zasluge ulaska u Schengen i eurozonu, moram ga podsjetiti da to nisu njegove zasluge, nego zasluge cijelog niza političara u zadnjih 20 godina koji su mukotrpno radili na tom putu Hrvatske”, mišljenja je Beljak.
Spominje demografsku situaciju za koju kaže da nazadujemo. “Hvali se rastom plaća i mirovina, inflacija je dvostruko ili trostuko veća. Tako da je i tu pad. Nema niti jednog segmenta u kojem je Hrvatska vidno napredovala, iako će on to putem svog PR-a prikazati na drugačiji način. O korupciji mislim da ne treba uopće gubiti previše riječi. Ne postoji niti jedna HDZ-ova Vlada koja je producirala toliki niz afera… Tu su se svi zajedno pogubili, tako da je to jedna velika katastrofa za Hrvatsku. Plenković i HDZ su velika katastrofa za Hrvatsku… Nadam se da će toj muci kroz koju naša domovina prolazi sljedeće godine biti kraj”, zaključio je Beljak.
Dalija Orešković: ‘Auf Wiedersehen’
“Mandat Andreja Plenkovića može se sažeti u dvije riječi koje je on uputio svim građanima zdrave svijesti. Auf Wiedersehen. Poruka je to netrpeljivosti, agresije s pozicije vlasti koja ne trpi pitanja, propitivanja ili kritike. U maniri diktatora drži duge monologe i propagira stvarnost koja je drugačija od one u kojoj živi ne-HDZ-ov dio Hrvatske. Sve ono što ruši njegove iluzije, od stranačke korupcije do inflacije, od dramatičnog pada broja stanovnika do zarade njegovog ministra na eutanaziji poljoprivrede za njega su ne-teme. U proteklih 7,8 godina, Hrvatska je bačena na koljena. Ciljani je to i smišljeni pothvat koji je proveden podrivanjem institucija. Prije svega onih koje se bave borbom protiv korupcije, ali i svih drugih koje državi daju demokratski karakter. Na ovakve riječi, HDZ obično uzvrača da su po rejtingu i nadalje najača politička stranka i da je njihova saborska većina kao armirani beton čvrsta. Podsjetit ću da monoliti pucaju u uvjetima iznenadnih i velikih promjena, a takve su nam upravo zakucale na vrata”, rekla je za nacional.hr Dalija Orešković.
Vesna Vučemilović: ‘Neka nam prestane uzimati novac pa neće trebati ni njegove predstave’
“U prvom mandatu Vlada Andreja Plenkovića nije iskoristila iznimno povoljne makroekonomske uvjete za provođenje reformi. U drugom mandatu, krenuli su problemi – korona, agresija Rusije na Ukrajinu, energetska kriza, divljanje cijena i inflacija koja nas sve pogađa. Sada se pokazalo koliko je loše slijepo slijediti sve politike koje dolaze iz Bruxellesa, što njegova administracija u ovih sedam godina bespogovorno čini. Vidimo da nam se sporost birokracije pokušava prikazati kao sigurnost i stabilnost. Činjenica je da inflacija puni državni proračun jako dobro, a onda nam Plenković nešto kroz pakete pomoći navodno daje da bi održao socijalnu koheziju”, navodi saborska zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović i dodaje:
“Ja bih mu poručila da nam prestane uzimati pa onda neće ni trebati te njegove predstave gdje on predstavlja pakete pomoći. Vlada svoj novac nema, ona nam je svima nama uzela i uzima. Vrijeme je da prestane kroz poreze, doprinose, parafiskalne namete i kojekakve namete prazniti džepove građana”.
Nikola Grmoja: ‘Plenković se gotovo nema čime pohvaliti!’
Mostov Nikola Grmoja dao je svoj sud o Plenkovićevom sedmogodišnjem mandatu. “Rekli smo da više nećemo govoriti o Plenkovićevim neuspjesima, govorit ćemo o onome što Plenković naziva svojim uspjesima – uvođenje eura koje je dovelo do dodatne inflacije. Isto tako, na njegovom velebnom uspjehu Schengenu koji smo vidjeli da više ne postoji jer Slovenija uvodi kontrolu na granice. Što smo mi sve dali za taj Schengen – predali smo sisačku rafineriju. Plenković se gotovo nema čime pohvaliti. Uz sve ono loše, čemu svjedočimo svakog dana”, rekao je Grmoja za nacional.hr.
Ivan Penava: ‘Gubitak stanovništva, rafinerija u Sisku, inflacija, pad životnog standarda…’
Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava o istoj temi rekao je: “Ogroman gubitak stanovništva, oko 400 tisuća ljudi je otišlo. Drugo, izvoz, odnosno prekršeno obećanje da će INA-u vratiti u Hrvatsku. Dogodilo se obrnuto – ugašena je i zauvijek zatvorena rafinerija u Sisku. Potpisano je i da se sirova hrvatska nafta izvozi u Mađarsku. To su glavne stvari koje su se dogodile”.
Ističe tu i narušavanje sigurnosti u Hrvatskoj, ogromnu inflaciju, pad životnog standarda, kunu koja je otišla u povijest. “Od pozitivnih stvari izdvojio Pelješki most, koji bi svakako išao. Malo toga dobrog, kad se sve stavi u kontekst sveopće korupcije koja vlada u Hrvatskoj, zapravo je zanemarivo”, mišljenja je Penava.
‘Molim tajnicu da pripremi odluku o razrješenju’
U nastavku donosimo podsjetnik na ‘rošade’ u kabinetima ministarstava:
Sve je počelo s rečenicom: “Molim tajnicu da pripremi odluku o razrješenju“, kojom su smijenjena trojica ministara iz reda Mosta još 2017. godine. Vlaho Orepić, Ante Šprlje i Slaven Dobrović napustili su Vladu nakon što se nisu slagali s vladinim zaključkom odbijanja oporbenog prijedloga o izglasavanju nepovjerenja ministru financija Zdravku Mariću.
“Imamo tri ministra koji su protiv, molim da to konstatiramo i molim tajnicu Vlade da pripremi odluku o razrješenju tri Mostova ministra”, rekao je tada Plenković. Nešto kasnije otišao je i Mostov ministar uprave i potpredsjednik Vlade Ivan Kovačić.
U Vladu je tada ušao HNS, koji u Banske dvore dovodi dva ministra – na mjesto potpredsjednika Vlade i ministra graditeljstva dolazi Predrag Štromar, a Blaženka Divjak postaje ministrica znanosti i obrazovanja umjesto Pave Barišića koji je bio opterećen aferom navodnog plagiranja znanstvenog rada.
Formiranje vladajuće većine s HNS-om nije se svidjelo HDZ-ovom Davoru Ivi Stieru koji zbog te suradnje daje ostavku na mjesto ministra vanjskih i europskih poslova. Na njegovo je mjesto došla Marija Pejčinović Burić. Stier je tada rekao da je tražio od premijera da na mjesto ministra imenuje novu osobu koja će ‘dobro funkcionirati’.
Afera Borg, snažna potpora Gabrijeli Žalac do samog kraja
Zbog afere Borg 2018. godine Vladu je napustila Martina Dalić. “Podnijela sam neopozivu ostavku na mjesto potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva”, rekla je tada. Na njeno je mjesto stigao Darko Horvat. Odlasku Dalić prethodio je snažan pritisak oporbe koja je Plenkovića i Martinu Dalić optuživala za pogodovanje određenim interesnim skupinama koje su sudjelovale u izradi Zakona o izvanrednoj upravi u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku, tzv. ‘skupini Borg’.
Godinu dana nakon Dalić, 2019. godine, iz Vlade je otišao i Lovro Kuščević, kojem se danas sudi zbog malverzacija sa zemljištem. Otkriveno je i da nije upisao sve nekretnine i da je mijenjao GUP u svoju korist.
U srpnju 2019. godine iz Plenkovićeve Vlade otišao je Goran Marić, ministar državne imovine. Na konferenciji za medije, na kojoj su potpisani ugovori o darovanju nekretnina u Novom Vinodolskom, rekao je: “Ovo je zadnji ugovor koji sam potpisao kao ministar državne imovine. Danas sam poslao predsjedniku Vlade ostavku i Saboru zahtjev za aktiviranjem zastupničkog mandata”.
Istog mjeseca Plenković je ostao i bez Gabrijele Žalac. Ona je, vozeći automobil bez valjane vozačke dozvole, udarila dijete. Govorila je tada da nije ni znala da joj je istekla vozačka. “To me ne opravdava, tu je vozačka koja je istekla 2016. Ja je nosim ovako, nisam znala da je istekla”, rekla je tada Gabrijela Žalac. Kasnije je završila u istražnom zatvoru zbog sumnje da je pogodovala pri dodjeli sredstava iz EU fondova i namještala posao jednoj tvrtki za softver koji ne valja.
Odlazak Nade Murganić u suzama
Iz Vlade je otišao i Tomislav Tolušić zbog neispravnog upisivanja kuće u katastar. “Što se mene tiče, u sektoru poljoprivrede smo napravili puno toga i vjerujem da će moja nasljednica, dosadašnja državna tajnica nastaviti istim smjerom, možda i bolje. Zašto ste morali otići ako ste puno toga napravili? Politika je umijeće mogućeg”, rekao je Tolušić.
Sljedeća je Vladu Andreja Plenkovića napustila Nada Murganić, nakon stravične tragedije na otoku Pagu. “Na jedan tužan način je socijalna skrb u javnosti prikazana kroz ove strašne tragedije, ali nažalost sada su građani vidjeli koliko je sustav zahtjevan i koliko sam socijalni radnik ne može puno, ja sam ih razumjela”, kroz suze je tada rekla Nada Murganić.
‘Kujundžić se nije mogao fokusirati na bitne teme’
U rekonstruiranu Vladu ulaze Marija Vučković kao ministrica poljoprivrede, ministrom regionalnog razvoja i fondova EU postaje Marko Pavić kojega na mjestu ministra rada i mirovinskog sustava zamjenjuje Josip Aladrović, ministrom uprave imenovan je Ivan Malenica, a ministricom za demografiju, obitelji, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković, dok za ministra državne imovine dolazi Mario Banožić.
Tadašnja ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić iz Vlade nije otišla zbog smjene ili ostavke, već zbog odlaska na mjesto glavne tajnice Vijeća Europe. Na njeno je mjesto došao aktualni ministar Gordan Grlić Radman.
Nekoliko mjeseci kasnije Vladu napušta i ministar zdravstva Milan Kujundžić. Stavio je mandat na raspolaganje, a Plenković ga je odlučio zamijeniti Vilijem Berošem nakon što se našao u aferi oko imovinske kartice i neprijavljene imovine. Kujundžić je cijelo vrijeme mandata bio prozivan zbog lošeg stanja u zdravstvu, no smjena je uslijedila nakon brojnih nejasnoća vezanih uz imovinu njegove obitelji, a premijer je razrješenje obrazložio riječima da se Kujundžić ‘u ovom trenutku nije mogao fokusirati na bitne teme u zdravstvu’.
Sljedeći je otišao Damir Krstičević, koji je ostavku podnio nakon nesreće vojnog školskog zrakoplova. “Ovo je ogroman gubitak za Hrvatsku vojsku. S današnjim danom podnosim ostavku na mjesto potpredsjednika Vlade i ministra obrane RH. Hvala”, izjavio je tada Krstičević.
Prvi ministar uhićen na dužnosti
Plenković se morao odreći i Darka Horvata, i to na spektakularan način. Nakon pokretanja istrage Horvat je uhićen kao prvi ministar na dužnosti, a Josip Aladrović i Boris Milošević su neko vrijeme ostali na ministarskim funkcijama što je bio prvi slučaj da su pod istragom dvojica vladinih članova, a razriješeni su krajem travnja prošle godine. USKOK Horvata tereti da je 2018. kao ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, zajedno s pomoćnicom Anom Mandac, na poticanje suokrivljenika nezakonito dodijelio bespovratnih 2,6 milijuna kuna. U tom su kraku slučaja Uskokovom optužnicom obuhvaćeni i Tolušić te Milošević, jer je dio novca dodijeljen pripadnicima srpske nacionalne manjine. USKOK Horvata tereti da je 2018. kao ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, zajedno s pomoćnicom Anom Mandac, na poticanje suokrivljenika nezakonito dodijelio bespovratnih 2,6 milijuna kuna. U tom su kraku slučaja Uskokovom optužnicom bili Iz tog je slučaja proizašla i istraga protiv bivšeg ministra rada i socijalne skrbi Aladrovića kojega Uskok tereti za pogodovanje prilikom dva zapošljavanja 2018. i 2019. dok je bio ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO).obuhvaćeni i Tolušić te Milošević, jer je dio novca dodijeljen pripadnicima srpske nacionalne manjine.
Nataša Tramišak nakon smjene kritizirala premijera
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković je medijima objavila da neće ući u sastav nove Plenkovićeve Vlade, već se vratila u saborske klupe. U novi saziv Vlade nije ušao ni Marko Pavić. Ministarsku poziciju napustio je i Tomislav Ćorić, a novo je zaposlenje našao kao viceguverner HNB-a.
Plenković je smijenio i ministricu za regionalni razvoj i EU fondove Natašu Tramišak, koju nikada nije simpatizirao te je zamijenio državnim tajnikom Šimom Erlićem. Za razliku od mnogih Plenkovićevih ministara koji su otišli šutke, Nataša Tramišak je održala konferenciju za medije u kojoj je kritizirala premijera.
Zbog sporosti obnove od potresa otišao je i ministar graditeljstva Ivan Paladina. Na njegovo je mjesto došao HDZ-ov senator Branko Bačić.
Komentari