fbpx

‘Plenkovićevi savjeti sabotaža su mirovnog procesa iz Minska i najava vojne eskalacije sukoba’

Autor:

Getty Images

Neočekivano zaoštravanje odnosa između Rusije i Hrvatske za Russia Beyond the Headlines komentiraju ruski stručnjaci koji smatraju da izjave hrvatskog premijera ‘izazivaju zabrinutost’, jer potiču ukrajinske političare na primjenu sile

LOGO_RBTH

Ovoga tjedna došlo je do neočekivanog zaoštravanja odnosa između Rusije i Hrvatske. Hrvatski premijer Andrej Plenković održao je u Kijevu predavanje o tome kako je Hrvatska spremna podijeliti s Ukrajinom iskustvo “mirne reintegracije okupiranih teritorija” (tj. Donbasa i Krima) i jako se začudio zbog prilično oštre reakcije ruskog ministarstva vanjskih poslova, okarakteriziravši je kao “reakciju na niskoj razini”. RBTH Hrvatska (Russia Beyond The Headlines) pokušava dublje sagledati tu situaciju koja prijeti ozbiljnim pogoršavanjem odnosa Rusije i Hrvatske.

Tijekom posjeta Kijevu 21. studenog hrvatski premijer Plenković održao je predavanje na jednom ukrajinskom sveučilištu na temu “Europsko i euroatlantsko iskustvo Hrvatske – primjer za Ukrajinu?”. Na predavanju je Plenković izjavio da je Hrvatska spremna pomoći Ukrajini oko “mirne reintegracije njezinih okupiranih teritorija”, odnosno Donbasa i Krima: “Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja je dugoročno najbolji model za vraćanje Donjecka i Luganska, a jednom i Krima, u sastav Ukrajine.” Izjave hrvatskog premijera izazvale su prilično oštru reakciju ruskog Ministarstva vanjskih poslova, koje je u utorak, 22. studenog, na svojoj stranici objavilo priopćenje u kojem poziva hrvatskog premijera da pusti Kijev “da sam radi posao koji bi on ionako trebao bolje raditi”, odnosno da ispunjava “sporazum iz Minska” koji nema alternativu kada je riječ o rješavanju krize te da zadrži za sebe “mirovne” inicijative za rješavanje konflikata po hrvatskom scenariju i “apsurdne” pretenzije na ruski Krim, a da umjesto toga svoju aktivnost usmjeri na rješavanje “kroničnih unutarnjih problema vezanih za prava Srba i drugih nacionalnih manjina u Hrvatskoj”…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)