Dvije Vlade pod vodstvom Andreja Plenkovića napustilo je ukupno 15 ministrica i ministara. Neki su otišli svojom voljom, neki prešli na druge funkcije, dok su neki smijenjeni.
Sve je počelo s rečenicom: “Molim tajnicu da pripremi odluku o razrješenju“, kojom su smijenjuena trojica ministara iz reda Mosta još 2017. godine. Vlaho Orepić, Ante Šprlje i Slaven Dobrović napustili su Vladu nakon što se nisu slagali s vladinim zaključkom odbijanja oporbenog prijedloga o izglasavanju nepovjerenja ministru financija Zdravku Mariću.
“Imamo tri ministra koji su protiv, molim da to konstatiramo i molim tajnicu Vlade da pripremi odluku o razrješenju tri Mostova ministra”, rekao je tada Plenković. Nešto kasnije otišao je i Mostov ministar uprave i potpredsjednik Vlade Ivan Kovačić.
U Vladu je tada ušao HNS, koji u Banske dvore dovodi dva ministra – na mjesto potpredsjednika Vlade i ministra graditeljstva dolazi Predrag Štromar, a Blaženka Divjak postaje ministrica znanosti i obrazovanja umjesto Pave Barišića koji je bio opterećen aferom navodnog plagiranja znanstvenog rada.
Formiranje vladajuće većine s HNS-om nije se svidjelo HDZ-ovom Davoru Ivi Stieru koji zbog te suradnje daje ostavku na mjesto ministra vanjskih i europskih poslova. Na njegovo je mjesto došla Marija Pejčinović Burić. Stier je tada rekao da je tražio od prmijera da na mjesto ministra imenuje novu osobu koja će ‘dobro funkcionirati’.
Zbog afere Borg 2018. godine Vladu je napustila Martina Dalić. “Podnijela sam neopozivu ostavku na mjesto potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva”, rekla je tada. Na njeno je mjesto stigao jučer uhićeni i smijenjeni Darko Horvat.
Odlasku Dalić prethodio je snažan pritisak oporbe koja je Plenkovića i Martinu Dalić optuživala za pogodovanje određenim interesnim skupinama koje su sudjelovale u izradi Zakona o izvanrednoj upravi u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku, tzv. ‘skupini Borg’.
Godinu dana nakon Dalić, 2019. godine, iz Vlade je otišao i Lovro Kuščević, kojem se danas sudi zbog malverzacija sa zemljištem. Otkriveno je i da nije upisao sve nekretnine i da je mijenjao GUP u svoju korist.
U srpnju 2019. godine iz Plenkovićeve Vlade otišao je Goran Marić, ministar državne imovine. Na konferenciji za medije, na kojoj su potpisani ugovori o darovanju nekretnina u Novom Vinodolskom, rekao je: “Ovo je zadnji ugovor koji sam potpisao kao ministar državne imovine. Danas sam poslao predsjedniku Vlade ostavku i Saboru zahtjev za aktiviranjem zastupničkog mandata”.
Istog mjeseca Plenković je ostao i bez Gabrijele Žalac. Ona je, vozeći automobil bez valjane vozačke dozvole, udarila dijete. Govorila je tada da nije ni znala da joj je istekla vozačka. “To me ne opravdava, tu je vozačka koja je istekla 2016. Ja je nosim ovako, nisam znala da je istekla”, rekla je tada Gabrijela Žalac.
Kasnije je završila u istražnom zatvoru zbog sumnje da je pogodovala pri dodjeli sredstava iz EU fondova i namještala posao jednoj tvrtki za softver koji ne valja.
Iz Vlade je otišao i Tomislav Tolušić zbog neispravnog upisivanja kuće u katastar. “Što se mene tiče, u sektoru poljoprivrede smo napravili puno toga i vjerujem da će moja nasljednica, dosadašnja državna tajnica nastaviti istim smjerom, možda i bolje. Zašto ste morali otići ako ste puno toga napravili? Politika je umijeće mogućeg”, rekao je Tolušić.
Sljedeća je Vladu Andreja Plenkovića napustila Nada Murganić, nakon stravične tragedije na otoku Pagu. “Na jedan tužan način je socijalna skrb u javnosti prikazana kroz ove strašne tragedije, ali nažalost sada su građani vidjeli koliko je sustav zahtjevan i koliko sam socijalni radnik ne može puno, ja sam ih razumjela”, kroz suze je tada rekla Nada Murganić.
U rekonstruiranu Vladu ulaze Marija Vučković kao ministrica poljoprivrede, ministrom regionalnog razvoja i fondova EU postaje Marko Pavić kojega na mjestu ministra rada i mirovinskog sustava zamjenjuje Josip Aladrović, ministrom uprave imenovan je Ivan Malenica, a ministricom za demografiju, obitelji, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković, dok za ministra državne imovine dolazi Mario Banožić.
Tadašnja ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić iz Vlade nije otišla zbog smjene ili ostavke, već zbog odlaska na mjesto glavne tajnice Vijeća Europe. Na njeno je mjesto došao aktualni ministar Gordan Grlić Radman.
Nekoliko mjeseci kasnije Vladu napušta i ministar zdravstva Milan Kujundžić. Stavio je mandat na raspolaganje, a Plenković ga je odlučio zamijeniti Vilijem Berošem nakon što se našao u aferi oko imovinske kartice i neprijavljene imovine. Kujundžić je cijelo vrijeme mandata bio prozivan zbog lošeg stanja u zdravstvu, no smjena je uslijedila nakon brojnih nejasnoća vezanih uz imovinu njegove obitelji, a premijer je razrješenje obrazložio riječima da se Kujundžić ‘u ovom trenutku nije mogao fokusirati na bitne teme u zdravstvu’.
Pretposljednji ministar koji je otišao iz Vlade je Damir Krstičević, koji je ostavku podnio nakon nesreće vojnog školskog zrakoplova. “Ovo je ogroman gubitak za Hrvatsku vojsku. S današnjim danom podnosim ostavku na mjesto potpredsjednika Vlade i ministra obrane RH. Hvala”, izjavio je Krstičević.
Posljednji na ovom popisu je jučer uhićeni i smijenjeni Darko Horvat. No, u slučaju da USKOK proširi istragu na još ministara, broj 15 možda neće biti konačan.
Komentari