Plenkovićeva ljubimica izazvala nezapamćeni skandal, reakcije pljušte

Autor:

Pixabay, Miroslav Lelas/PIXSELL

Jedna od HDZ-ovih zvijezda i ljubimica Andreja Plenkovića u Europskom parlamentu, Željana Zovko, izazvala je nezapamćeni kulturno-politički skandal jer je pokušala hrvatskoj baštini pripisati Stari most u Mostaru. Zbog toga joj je oduzeto priznanje ‘Mimar mira’

Željani Zovko je oduzeto priznanje “Mimar mira” koje je dobila kao veleposlanica BiH u UNESCO-u, nakon što je izazvala buru reakcija najavom predstavljanja nematerijalne i materijalne baštine BiH i Hrvatske u Europskom parlamentu povodom 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru. U najavi

Informaciju o oduzimanju priznanja potpredsjednici Europske narodne stranke (EPP) i članici Odbora za kulturu i obrazovanje Europskog parlamenta Željani Zovko objavio je Centar za mir i multietničku saradnju, na čijem je čelu bivši zamjenik zapovjednika 4. korpusa ARBiH i poslijeratni gradonačelnik Mostara Safet Oručević, koji je navedenu nagradu Zovki i dodijelio 2015. godine.

‘Bezobrazno i glupo…’

“Na Upravnom odboru smo odlučili da joj nagradu oduzmemo, pošto je tu svjetsku baštinu tako bezobrazno i glupo samopostavila u neku jednonacionalnu hrvatsku baštinu i od jednog velikog međunarodnog projekta kompromitirala cijelu ideju”, poručio je Oručević.

“Most je svjetska kulturna baština iz Bosne i Hercegovine, a nikakva hrvatska baština. Za taj projekat sam uložio mnogo napora kao gradonačelnik da pridobijem kao partnere Svjetsku banku i UNESCO, više država donatora, kao i Hrvatsku na čelu sa premijerom Ivicom Račanom koji nam je dao punu podršku. Bilo je to u vrijeme kada su jedina ‘kulturna’ baština koju su imali Hrvati u tom vremenu u mom gradu, bili koncentracijski logori za sugrađane, ubijanja nevinih ljudi, silovanja , razaranja grada uključujući i rušenje Starog mosta, čak ekskluzivno snimljeno kamerama Hrvatske vojske. Za sve to su naši sugrađani osuđeni na preko stotinu godina zatvora kao Udruženi zločinački poduhvat”, naveo je.

FOTO: Denis Kapetanovic/PIXSELL

Kad je Stari most u pitanju, Oručević je poručio kako su Bošnjaci vodili udruženi poduhvat zajedničke obnove i pomirenja. “I dalje ćemo to raditi, ali ne sa onima koji neprestano provociraju i zaustavljaju sve procese normalizacije među narodima”, rekao je Oručević, prenosi faktor.ba.

Željana Zovko je najavila da će predstaviti nematerijalnu i materijalnu baštinu Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine u Europskom parlamentu. No problematičan je bio vizual događaja na kojem je fotografija Starog mosta u Mostaru, ali se nigdje ne spominje kulturna baština BiH, već kulturna baština Hrvatske.

Slobodan Šoja: ‘Manipulator i lažov kakva je Željana…’

Bivši veleposlanik Slobodan Šoja BiH u UNESCO-u istaknuo je da ga ne iznenađuju potezi Željane Zovko. “Manipulator i lažov kakva je Željana svu je zaslugu za upis naravno prebacila na sebe iako me je zamijenila na mjestu veleposlanika kad je skoro sve bilo završeno i pripremljeno. Stalno je ponavljala sintagmu: ‘upisala sam Stari most na UNESCO-vu listu’. Ja se nikad nisam hvalio da sam učinio bilo što, a učinio sam dosta, jer sam i onda i danas vjerovao da je jedina osoba koja je zaslužna za upis upravo Stari most i nitko više. Pa kad se u trenucima dok ovo pišem u Bruxellesu održava predstavljanje Starog mosta u Mostaru kao dijela hrvatske baštine ja se ničemu ne čudim jer poznajem dobro dotičnu europarlamentarku”, istaknuo je Šoja, prenosi ljudski.ba.

A Zovko je i sinoć zaboravila da je bilo tko osim nje zaslužan za upis Starog mosta u baštinu UNESCO-a. “Sav taj poduhvat, svu onu pomoć koju sam imala u dokazivanju da je ta obnova pomogla pomirenju u Mostaru i pomogla pomirenju u BiH je pridonijelo da se prizna ta univerzalna vrijednost Starog mosta. Njegova slojevitost i rekonstrukcija dovela je do nalaženja svih povijesnih slojeva koji su pomogli da se dokaže njegova veća univerzalna vrijednost”, istaknula je Zovko. Na koncu, ipak je nakon broj niza kritika odustala od teze da je Stari most hrvatska kulturna baština.

SDA: ‘Drska uvreda’

Među onima koji su reagirali je i Stranka demokratske akcije.

“Skandalozna najava europarlamentarke iz Hrvatske Željane Zovko koja 10. siječnja u Europskom parlamentu mostarski Stari most planira promovirati kao ‘hrvatsko kulturno naslijeđe’, nevjerojatna je drskost i uvreda razuma svakog normalnog čovjeka.

Bizarna logika Željane Zovko je očigledna: ako vam nismo uništili most, onda ćemo ga prisvojiti!

To što sljedbenica UZP-ovske politike odgovorne za rušenje Starog mosta u Mostaru danas isti taj obnovljeni most promovira kao „hrvatsko kulturno naslijeđe“, na jasan način podcrtava odnos dijela hrvatske politike prema Bosni i Hercegovini, njenim vrijednostima i kulturno-historijskom naslijeđu.

Zovko nikakvim izložbama ne može oteti Stari most Mostarcima i Bosancima i Hercegovcima, niti može obmanuti stotine tisuća turista iz cijeloga svijeta koji se svakodnevno dive njegovoj ljepoti.

Neće Zovko briselskom izložbom promijeniti ni opće poznate povijesne i sudski dokazane činjenice o rušiteljima Starog mosta, ali hoće sve bh. domoljube još jednom podsjetiti da UZP-ovska politika koju ona zagovara nije odustala od svojih paternalističkih ciljeva”, naveli su iz SDA.

Zvizdić: Skandalozno i vanrazumsko

Reagirao je i zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH Denis Zvizdić, koji je na Facebooku napisao:

“Nekoliko činjenica u vezi sa skandaloznim i vanrazumskim pokušajem da se Stari most u Mostaru predstavi u EU parlamentu kao kulturna baština samo hrvatskog naroda.

Stari most u Mostaru prvi je bosanskohercegovački spomenik na UNESCO-ovom popisu kulturne baštine. Odluka je donesena na sjednici Komiteta za svjetsku baštinu 2005., i to kao “povijesno urbano područje grada Mostara označeno kao nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, što predstavlja najviši stupanj zaštite”.

U obrazloženju UNESCO-a, također, se navodi pod kategorijom (vi) sljedeći opis: „Sa “renesansom” Starog mosta i njegovog okruženja, simbolična snaga i značenje grada Mostara – kao izuzetnog i univerzalnog simbola suživota zajednice različitog kulturnog, etničkog i religijskog porijekla – je učvršćena i ojačana, uz naglasak na neograničenim naporima ljudske solidarnosti za mir i moć suradnje pri suočavanju sa teškim katastrofama.”

FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

U službenom obrazloženju o razlozima uvrštavanja na Listu svjetske baštine UNESCO navodi nekoliko stvari: prije svega, povijesni grad Mostar razvio se u 15. i 16. stoljeću kao osmanski pogranični grad i tokom austrougarskog perioda u 19. i 20. stoljeću. Mostar je od davnina poznat po svojim starim turskim kućama i Starom mostu, po kojem je i dobio ime. Područje Starog mosta, sa svojim predosmanskim, istočnoosmanskim, mediteranskim i zapadnoeuropskim arhitektonskim obilježjima, izvanredan je primjer multikulturalnog urbanog naselja.

Arhitektura je ovdje predstavljala simbol tolerancije: zajednički život muslimana, kršćana i židova. Tako je stvorena specifična regionalna arhitektura koja je za sobom ostavila niz jedinstvenih graditeljskih ostvarenja.”

Dakle, UNESCO je prilikom donošenja svoje odluke uzeo u obzir ono što je suština karaktera Bosne i Hercegovine već stoljećima, a to je njen multietnički, multikulturalni i multikonfesionalni kod.

S tim u vezi, Stari most jeste i može biti samo dio kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine kao takve države, a nikako nekih monoetničkih zajednica, administrativno-teritorijalnih jedinica ili drugih država.

Također, Stari most je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine koji je uvršten na listu nacionalnih spomenika BiH nulte kategorije. Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, odnosno dokazanog i presuđenog udruženog zločinačkog poduhvata Stari most je 9. novembra 1993. godine srušen projektilom ispaljenim sa položaja HVO, i to po naredbi zapovjednika Slobodana Praljka.

FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

Taj čin je dokumentiran, snimljen i dokazan i u tom smislu nema nikakve dileme u vezi s tim ko je, kada i zašto srušio Stari most. To je najbolje opisao američki historičar umjetnosti Andras Riedlmayer koji čin uništenja Starog mosta naziva „činom ubijanja sjećanja, u kojem se nalaze dokazi o zajedničkoj kulturnoj baštini i mirnom suživotu“.

Naravno, što je poznato i domaćoj i međunarodnoj stručnoj javnosti, Stari most je, zahvaljujući ogromnim naporima gradske vlasti u Mostaru na čelu sa tadašnjim gradonačelnikom Safetom Oručevićem, prijateljske pomoći međunarodnih organizacija i svih drugih koji su želljeli sačuvati otvoren i multietnički duh Bosne i Hercegovine, obnovljen kao simbol i spomenik kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine.

Dakle, Stari most nikako ne može biti „hrvatsko kulturno naslijeđe“, kako to pokušava predstaviti gđa. Željana Zovko.

Stari most je, ponovimo još jednom kako bi to zapamtili oni koji pokušavaju falsificirati činjenice, kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine, baš onako kako je to precizirao komitet UNESCO i Komisija za nacionalne spomenike BiH, a to znači zajedničko kulturno naslijeđe svih ljudi koji stoljećima žive u Mostaru i Bosni i Hercegovini.

I, naravno, potrudit ćemo se da ovu istinu saznaju svi europarlamentarci, kao što ćemo pokrenuti ideju da se organizuje izložba o Starom mostu, ne samo u EU Parlamentu, nego i u Parlamentima članica EU, kao i u UN”, napisao je.

‘Postoje povijesne činjenice i dokazi…’

Priopćenjem je reagirao i predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara, Salem Marić.

“Povodom najavljenog događaja “Predstavljanje nematerijalne i materijalne baštine Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine”, koji u Bruxellesu organizira hrvatska europarlamentarka Željana Zovko, kako se navodi povodom 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru, odbacujemo pokušaj lažnog i malicioznog informiranja članova Europskog parlamenta kako je Stari most u Mostaru hrvatsko naslijeđe unutar Svjetske kulturne i povijesne baštine, stoji u priopćenju Salema Marića.

Kako je kazao, Stari most u Mostaru je bosanskohercegovačko kulturno i povijesno naslijeđe, koje čini dio svjetskog spomenutog naslijeđa i takvo bi bilo korektno od hrvatske europarlamentarke Zovko da se i predstavi.

FOTO: Denis Kapetanovic/PIXSELL

Željana Zovko nema nikakvo pravo predstavljati Stari most u Mostaru kao dio hrvatskog naslijeđa. Na predstavljanje plakata na kojem se dovodi u kontekst da je Stari most hrvatsko naslijeđe, dužni smo prema našoj i europskoj javnosti reagirati i odbaciti ovakve pokušaje.

Stari most u Mostaru je kulturno-povijesno naslijeđe cijelog svijeta potekao i očuvan kao naslijeđe Bosne i Hercegovine i njenih građana. Predstavlja jedan od najvrjednijih dijelova kulturne baštine svijeta i jako je maliciozno prema BiH i ljudima kojima je Stari most jedan od najznačajnijih simbola na ovoj razini lažno informirati europsku javnost.

Također, postoje povijesne činjenice i dokazi, tko je Stari most izgradio, tko ga je srušio, te tko ga je obnovio i sačuvao, zbog toga pozivam i najviše predstavnike BiH da pošalju reakciju i prosvjednu notu na ovakav čin u Europski parlament, zaključio je.

‘Sramotni, grubi falsifikat…’

Otvoreno pismo eurozastupnici Željani Zovko uputili su i iz Instituta za istraživanje genocida Kanada.

“Europska parlamentarko radite sramotni, grubi falsifikat koji samo potvrđuje vaše namjere prema Bosni i Hercegovini. Preporučujemo vam da ispričate i da je Stari most srušen u udruženom zločinačkom poduhvatu Hrvatskog vijeća obrane i Hrvatske vojske, presuđenom od strane međunarodnih sudova o čemu svjedoči i najnoviji snimak rušenja objavljen prošle godine.”

Prestanite sa sramotnim provokacijama i falsifikatima. Dok ne prestanete da vas podsjetimo na činjenice. Stari most je svjetska kulturna baština iz Bosne i Hercegovine, a nikakva hrvatska baština. Negiranje Starog mosta kao svjetske kulturne baštine iz Bosne i Hercegovine je radikalno nečovječan i apsolutno podli koncept koji najviše ruši vaš ugled jer čitav svijet dobro zna kome pripada Stari most.

Baš zbog takvih kao što ste vi, danas je više nego ikada potrebno formirati i jačati povijesnu svijest o Starom mostu kao bitnoj bosanskohercegovačkoj i svjetskoj kulturnoj baštini”, napisali su.

FOTO: Denis Kapetanovic/PIXSELL

Dodali su da je potrebno razvijati svijest o mostarskom urbicidu što zahtijeva čuvanje sjećanja kao i procesuiranje svih onih koji su odgovorni za strašno rušenje Spomenika mira.

“Na mostarskom urbicidu se temelji istina i maksimalno sužava prostor za sve i bilo kakve aktualne i potencijalne falsifikate, manipulacije i laži. Mi imamo svetu dužnost sprečavanja ponovnog buđenja zastrašujućih zločinačkih duhova”, stoji u pismu.

Naveli su da će i dalje čuvati istinu o Starom mostu isključivo kao svjetskoj kulturnoj baštini iz Bosne i Hercegovine, ali ne sa onima koji neprestano provociraju i zlonamjerno, sramotno napadaju na istinu o Starom mostu koji je na popisu zaštićene kulturne baštine UNESCO-a kao jedan od najljepših povijesnih mostova u Europi.

“I na kraju Stari most kao svjetska kulturna baština iz Bosne i Hercegovine ima podršku čitavog normalnog svijeta, kao svjetski Spomenik mira i građevina koja je u samom vrhu svih značajnih svjetskih kulturnih preporuka. Danas je Stari most jedan od najvećih kulturnih i ekonomski potencijala Mostara i Bosne i Hercegovine”, naveli su u pismu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Marijan

prije 12 mjeseci

Mislim da ta osoba nikada ni nije trebala doći na poziciju Europarlamentarca, no ZNA SE to je HDZ kriminalna i zločinačka organizacija u kontinuitetu.