Robert Jankovics iz Kluba zastupnika nacionalnih manjina ustvrdio da je u Hrvatskoj postalo normalno da određene strukture dijele informacije “privilegiranim novinarima” te dodao kako misli da su za takve usluge određeni novinari plaćeni. Sandra Benčić (Možemo!) i Nikola Grmoja (Most) rekli su da se radi o skandaloznim izjavama, a Nikola Mažar (HDZ) da je Kazneni zakon iskorak u slobodi medija te da su novinari zaštićeni u svome radu.
Robert Jankovics, saborski zastupnik Kluba nacionalnih manjina, otkrio je kako će njegov klub podržati izmjene Zakona o kaznenom postupku. “Klub zastupnika nacionalnih manjina podržao je izmjene Zakona o kaznenom postupku i Kaznenog zakona u prvom čitanju. Zakoni tada nisu sadržavali ovaj dio koji je sad između dva čitanja ubačen. Naravno da ćemo podržati u drugom čitanju i ovakve izmjene”, piše HRT.
Ustvrdio je kako je u Hrvatskoj postalo normalno da određene strukture dijele informacije “privilegiranim novinarima” te dodao kako misli da su za takve usluge određeni novinari plaćeni.
“Mislim da je ovdje ključna politička rasprava vezana uz motive zašto se sve ovo radi. Podsjetio bih da smo u situaciji gdje postaje normalno da određeni sustavi DORH-a – jer oni jedini imaju pristup informacijama – u nekom trenutku selektivni dio SMS-ova daju određenim novinarima. Daje se samo određenim novinarima, ne samo da bi se moderirala politička rasprava, nego da bi se, na neki način ušlo u sustav privilegiranih novinara koji dobivaju određene podatke i na kraju budu junaci u svom pozivu”.
“Najvjerojatnije je da je za tu uslugu, da dobivaju selektivne informacije, protuusluga značajan iznos novca. To želimo zaustaviti”, ustvrdio je.
‘Skandalozne izjave’
I Benčić i Grmoja ustvrdili su da je riječ o skandaloznim izjavama, gdje Jankovics tvrdi da netko za novac “dila informacijama”.
“Ne znam zašto vladajućima smetaju te informacije, zasmetalo im je kada su se pojavili inicijali AP, a Vlada je uložila silnu energiju u zaštitu lika i djela Andreja Plenkovića“, rekao je Grmoja.
Ustvrdio je da Hrvatskoj prijeti demografski kolaps, Hrvati odlaze iz Hrvatske, dolazi nam strana radna snaga, a mjesecima se raspravlja o jednom zakonu koji ima samo cilj zaštititi jednog čovjeka i uski krug njegovih suradnika.
Mažar se referirao na izlaganje Benčić, ustvrdivši da obmanjuje javnost kada govori da će novinari morati govoriti svoje izvore. Pozvao se na Zakon o medijima, članak 30, koji zakonski štiti novinare da ne moraju odavati svoje izvore. Rekao je i da Grmoja spominje curenje informacija, dilanje informacija, korupciju, novce.
“Jedini od nas koji je tu bio u toj situaciji je bio kolega Grmoja koji se dopisivao u aferi Mreža. Prvo se išlo da se pod krinkom zaštite novinara kaže da se želi ugasiti medijske slobode. Kada je to otklonjeno stavkom 2, onda se išlo pod krinkom javnoga interesa. E sada, oporbi je javni interes kada određena osoba sukladno svojoj funkciji, dakle povlaštenoj, neovlašteno, protuzakonito, selektivno pusti određene informacije u medije kako bi nekome nanijeli štetu. Oporba bi prije svega suđenje prije suđenja, da kroz selektivne informacije se nekoga osudi, da sudovi uopće ne postoje”, rekao je.
Smatra da je Jankovics samo naglasio da je u interesu pravni sustav koji je samostalan, neovisan, kao i u drugim zemljama.
Benčić je rekla da je “lex AP” najavljen prije godinu dana, u trenutku kada su procurile poruke u kojima se spominje AP. “U Vladi postoji paranoidna ideja da DORH radi s političkim motivima, protiv HDZ-a. To jasno pokazuje zašto Andrej Plenković sustavno uništava DORH. Dobro je da će sve to uskoro stati, dobit ćemo novu vladu, ukinuti “lex AP”, izabrati glavnog državnog odvjetnika koji je neucjenjiv, koji ne laže i ne druži se s kriminalcima”, rekla je.
Jankovics je na to ustvrdio kako može zamisliti da netko u DORH-u uzima novac od pojedinih uredništava. Grmoja je kazao da je vezano uz aferu “plin za cent” dobivao informacije od novinara i da ih je iznosio u javnost, a sve su se pokazale točnima. “Umjesto da mi zahvalite, vi me napadate”, rekao je.
Komentari