Premijer Plenković napravio zaokret nakon što je u javnost dospjelo pismo PPD-a, najsnažnijeg dobavljača plina, poslano HERA-i, u kojem se upozorava da bi ponuđeno rješenje kompleksne situacije plinskog poslovanja moglo dovesti do kolapsa na plinskom tržištu
Hrvatski premijer Andrej Plenković, po svemu sudeći, izravno se umiješao u recentna zbivanja na plinskom tržištu, napravio zaokret i odlučio zaštititi i dobavljače plina na hrvatskom tržištu, naredivši ministru gospodarstva Davoru Filipoviću da o tomu vodi računa prilikom pronalaženja trajnog rješenja za kompleksnu situaciju u tom području. Radi se o temi koja se prošloga tjedna našla u središtu pozornosti nakon što je u javnost dospjelo pismo PPD-a, najsnažnijeg dobavljača plina, poslano na adresu HERA-e, u kojem se upozorava da bi ponuđeno rješenje koje se priprema moglo dovesti do kolapsa na plinskom tržištu. Štoviše, to je pismo u središte pozornosti dovelo i odnos premijera Plenkovića s po mnogima najsnažnijim hrvatskim poduzetnikom Pavom Vujnovcem.
Izvor blizak premijeru Plenkoviću o tomu je za Nacional izjavio: „Plenković nema ništa posebno reći kada se govori o njegovim odnosima s Vujnovcem. Ti odnosi su identični njegovoj suradnji i s drugim gospodarskim subjektima. Paket mjera Vlade je za vikend stupio na snagu i građani će imati cijenu plina kao i dosad. Međutim, u svjetlu komentara PPD-a na prijedlog Metodologije tijekom javnog savjetovanja HERA-e, važno je reći da će Ministarstvo gospodarstva do kraja travnja predstaviti rješenje po kojem će se izići ususret dobavljačima plina kako temeljem nove metodologije izračuna cijene plina njihovo poslovanje ne bi bilo ugroženo. Situacija će biti stabilna i to ne treba dovoditi u pitanje, jer Vladi nije u interesu, osobito ne u okolnostima globalne energetske krize, da ijedan gospodarski subjekt ili pravna osoba dođu u poteškoće. Pritom je prioritet štititi interese hrvatskih građana kao i sigurnost opskrbe uz priuštivu cijenu energenata. Isto vrijedi i za situaciju u Petrokemiji, gdje će Vlada ovog ili idućeg tjedna izići s rješenjem situacije kako bi se nastavila proizvodnja i očuvala radna mjesta.“
HERA je početkom ožujka ove godine pokrenula javnu raspravu za izmjenu i dopunu Metodologije u dijelu troška nabave plina s krajnjim ciljem smanjenja cijene plina za kućanstvo. Ali ta izmjena i dopuna Metodologije ne utječe samo na cijenu plina za kućanstvo, nego ona ima i direktan utjecaj na postojeće ugovorne odnose, na poslovanje i dugoročnu održivost opskrbljivača i uvoznika plina. Izvor upoznat sa stanjem na plinskom tržištu o tomu je za Nacional rekao: „HERA to jako dobro zna jer u svom posjedu ima sve ugovore između opskrbljivača plinom u obvezi javne usluge i njihovih dobavljača plinom. Opskrbljivači u obvezi javne usluge tijekom 2020. javili su se na javni natječaj jer su im bili poznati i jasni svi uvjeti njihova budućeg poslovanja.
Znali su pod kojim će uvjetima prodavati plin krajnjim kupcima i u skladu s time ugovorili su nabavu plina od svojih dobavljača. Najavljenom izmjenom i dopunom Metodologije mogli bi se stvoriti nestabilni i nepredvidivi uvjeti poslovanja opskrbljivača u obvezi javne usluge, a što je u direktnoj suprotnosti od ciljeva navedenih u Metodologiji koju je donijela HERA. Ni GPZO ni drugi opskrbljivači u obvezi javne usluge nisu protiv korigiranja cijene plina za kućanstvo, ali opskrbljivači plinom trebali bi imati ista prava kao i opskrbljivači električnom i toplinskom energijom koji od države dobivaju naknade zbog prodaje energije ispod ranije ugovorene cijene.“
Upravo u tom dijelu očito se sada počinje tražiti rješenje koje bi trebalo biti dovršeno do konca travnja.
HERA je u listopadu 2020. donijela Metodologiju utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu kojom se utvrđuje iznos krajnje cijene plina za kućanstvo. Ubrzo nakon donošenja Metodologije, HERA je pokrenula javni natječaj za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge za razdoblje od 1. travnja 2021. do 30. rujna 2023. Gradska plinara Zagreb Opskrba je temeljem tog natječaja odabrana za opskrbljivača u obvezi javne usluge na 13 distribucijskih područja. Osnovna obveza opskrbljivača u obvezi javne usluge je prodaja plina kupcima iz kategorije kućanstva koji koriste javnu uslugu. Sva kućanstva u Hrvatskoj imaju mogućnost koristiti javnu uslugu opskrbe plinom po reguliranim cijenama. U javnom natječaju HERA je navela da je odabrani opskrbljivač u obvezi javne usluge u spomenutom razdoblju dužan obračunati plin kućanstvima prema cijenama iz metodologije koja je u tom trenutku bila važeća.
Uzimajući u obzir navedeno, GPZ-O je svoje dobavne ugovore o kupnji plina vezao na formulu troška nabave plina iz spomenute metodologije. To im je omogućilo da, u vrijeme ekstremno visokih cijena plina na veleprodajnom tržištu, kupuju plin po cijenama koje su bile puno niže. Tako su, primjerice, u prvoj godini kupovali plin za cca 17 EUR/MWh, u drugoj za cca 41 EUR/MWh, dok su realne cijene na tržištu plina bile od 150 do 300 EUR/MWh. Prema postojećoj metodologiji, trošak nabave plina za naredno razdoblje se utvrđuje na temelju cijena terminskih ugovora iz prethodnog razdoblja. Ali kako su zadnjih par godina cijene plina na veleprodajnom tržištu bile visoke, trošak nabave plina za razdoblje od 1. travnja 2023. po postojećoj metodologiji iznosio bi 105,6 EUR/MWh. Temeljem odredbi Metodologije, navedeni trošak bi se trebao uzeti u obzir prilikom utvrđivanja krajnje cijene plina za kućanstvo za nadolazeće razdoblje. Kako je očito da je ta cijena previsoka za prosječno kućanstvo, očito je i da su potrebne intervencije nadležnih tijela kako bi cijene plina odgovarale budžetu jednog prosječnog domaćinstva.
To je kontekst u kojem se krenulo u postupak javnog savjetovanja oko izrade buduće metodologije, a unutar kojeg je PPD kao najveći dobavljač plina uputio oštro pismo u kojem je upozorio da su „predložene izmjene i dopune Metodologije u suprotnosti s propisanim ciljevima Metodologije te da bi se primjenom odredbi iz prijedloga izmjena i dopuna Metodologije onemogućilo optimalno funkcioniranje tržišta plina i da bi se stvorili izrazito nestabilni i nepredvidivi uvjeti poslovanja opskrbljivača u obvezi javne usluge i njihovih opskrbljivača i/ili trgovaca plinom.”
‘Plenković nema ništa posebno reći kada se govori o njegovim odnosima s Vujnovcem. Ti odnosi su identični njegovoj suradnji i s drugim gospodarskim subjektima’, tvrdi izvor blizak premijeru
Iz PPD–a su u pismu ustvrdili i da izmjene smatraju “pravno neutemeljenima, nedozvoljenima i nezakonitima”, te smatraju da postoji razlog za “preispitivanje postupanja odgovorne osobe Agencije“.
Napisali su i da Agencija ima saznanja o šteti koja će biti prouzročena ugovornim stranama te da bi se u tom slučaju moglo govoriti i o počinjenju kaznenog djela zloupotrebe položaja i ovlasti iz članka 291. Kaznenog zakona od strane odgovornih osoba Agencije. PPD je HERA-u upozorio da predloženu izmjenu predstavlja kao mjeru zaštite za krajnje kupce i opskrbu plinom po razumnim cijenama. O tome pišu ovako: „Cilj donošenja metodologije je i stvaranje stabilnih i predvidivih uvjeta poslovanja opskrbljivača te smatramo kako nije opravdano donositi mjere kojima bi se zaštitili interesi kupaca i svjesno ugrozilo poslovanje opskrbljivača koji su odgovorni za sigurnu opskrbu plinom tih kupaca. Mjere koje se donose od nadležnih tijela bi po regulativi EU-a trebale biti nediskriminirajuće i proporcionalne i ne bi smjele narušavati funkcioniranje tržišta plina niti ugroziti poslovanje aktivnih pravnih subjekata na tržištu plina.“ Dodali su kako je to moguće i legitimno napraviti kroz nadoknadu u razlici cijene proizišle iz Metodologije i cijene prema krajnjim kupcima, a po modelu električne energije – čime se neće ugroziti poslovanje ni jednog energetskog pravnog subjekta. Napisali su i kako traže da se “zaštite interesi krajnjih kupaca, ali i da se zaštiti poslovanje opskrbljivača i/ili trgovaca plinom koji svojim radnjama nisu prouzrokovali ovakve okolnosti”. Nije to jedino pismo koje je tako intonirano, a koje je nedavno poslano na adresu HERA-e u kontekstu istog javnog savjetovanja. Hrvatski premijer, po svemu sudeći, uvažio je te zahtjeve i izvršio zaokret u odnosu na smjer kojim je krenula HERA tijekom javnog savjetovanja te naložio Filipoviću da o tomu povede računa kod izrade nove metodologije.
Komentari