Hrvatski premijer Andrej Plenković održao je u subotu u Rigi bilateralni sastanak s predsjednikom Državnog vijeća Narodne Republike Kine Li Keqiangom na kojem je istaknuto da je Memorandumom o razumijevanju (MOU) o suradnji na području luka i lučkih industrijskih parkova, koji će dvije zemlje potpisati tijekom dana, dobar i kvalitetan okvir za za moguća ulaganja Kine u Hrvatsku, u infrastrukturu i u promet.
U izjavi nakon sastanka, na marginama 5. sastanku šefova vlada zemalja središnje i istočne Europe i Kine (16+1), Plenković je izrazio zadovoljstvo razgovorom s kineskim premijerom na kojemu su teme bile politički i gospodarski odnosi dviju zemalja te mogućnosti ulaganja Kine u Hrvatsku.
Memorandum o razumijevanju (MOU) o suradnji na području luka i lučkih industrijskih parkova tijekom dana s kineskom će stranom potpisati potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva i obrta Martina Dalić.
“Smatramo da je to dobar i kvalitetan okvir za moguća ulaganja Kine u Hrvatsku i infrastrukturu i u promet. To je posebno važno s obzirom na hrvatsku Inicijativu tri mora (Baltičko, Jadranko i Crno more), s kineskom Inicijativom jednoga pojasa, jednoga puta. Na taj način želimo otvoriti mogućnosti gospodarske suradnje a to je posebno važno i u kontekstu stvaranja izravne zračne veze između Kine i Hrvatske, koja bi omogućila i veći priljev kineskih turista u Hrvatsku”, kazao je tim povodom hrvatski premijer.
Dodao je kako je u razgovorima stoga otvorena i mogućnost da se jedan od budućih sastanaka, na razini ministara turizma, u najprimjerenijem trenutku održi u Hrvatskoj.
Kina ima preko 1,3 milijarde stanovnika i s Hrvatskom ima trgovinsku razmjenu od milijardu dolara, a to bi se, smatra Plenković koji ističe kako je Kina “globalni akter”, trebalo povećati.
“Naravno da je naš okvir zadan suradnjom između EU-a i Kine. Dakle, riječ je o strateškom partnerstvu, o poticanju šire trgovinske suradnje i sigurno je da sve naše izvozno orijentirane tvrtke imaju prostora pronaći načine kako da svoje proizvode plasiraju na veliko kinesko tržište”, dodao je Plenković.
Bilateralni sastanak s kineskim premijerom Li Keqiangom jedan je od prvih Plenkovićevih službenih kontakata nakon izbora za hrvatskog premijera, a održan je u sklopu 5. sastanka šefova vlada zemalja središnje i istočne Europe i Kine (16+1). Hrvatska prošle dvije godine nije sudjelovala na tom sastanku, a tijekom današnjeg boravka u Rigi premijer Plenković imat će još niz bilateralnih susreta.
Potpredsjednica Vlade i ministrica Dalić minsitrica Dalić održala je sastanak s nekoliko predstavnika kineskih tvrtki koje su iskazale posebno zanimanje za ulaganje u infrastrukturne projekte u Hrvatskoj.
Memorandum o razumijevanju (MOU) o suradnji na području luka i lučkih industrijskih parkova, između kineske Nacionalne komisije za razvoj i reforme te hrvatskog Ministarstva gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva i obrta, dogovor je dvije države da će promicati suradnju između trgovačkih društava država u područjima ulaganja, izgradnje, osuvremenjivanja i upravljanja lukama, kao i razvoju, izgradnji i upravljanju lučkim industrijskim parkovima, ulaganjima u projekte te izgradnji željeznica, autocesta, logistike i skladištenja u vezi s lukama i lučkim industrijskim parkovima te drugim područjima o kojima se usuglase.
Memorandum će potpisati temeljem konsenzusa čelnih ljudi država o potrebi proširenja bilateralne suradnje, prepoznajući veliki potencijal za gospodarsku suradnju između država i trajne interese trgovačkih društava iz obje zemlje za razvojem suradnje, a kako bi se bolje iskoristile prednosti država i povećala razina suradnje u području luka i lučkih postrojenja.
Komentari